הפעם אנחנו מדוושים בדרום מדבר יהודה וים המלח, במסלול רכיבה שמומלץ להתחילו לאור היום ולסיימו לאורו של הירח המלא המוסיף קסם מיוחד לדרך ולנוף. אורכו של המסלול כ־35 ק"מ ברמת קושי בינונית ותחילתו באזור התעשייה של ערד.

מנקודת ההתחלה רוכבים בכביש העולה לכיוון רכס זוהר, שם נכנסים לשטח ומדוושים במעלה הרכס שממנו משקפים על נוף המיוחד של מדבר יהודה וים המלח, ואם הראות טובה - הפנורמה תרחיק עד הרי מואב. מרכס זוהר יורדים לרמת המדבר בכיוון צפון מזרח, דרך נוף החמוקיים של גבעות הקרטון והחוואר. ממשיכים בדרך העתיקה, ששימשה כאחת מהמעלות מים המלח לכיוון באר שבע, עד מצד חתרורים מהתקופה הרומית, וזה הזמן לעצירה נוספת להתרשמות מהמקום.

הלאה בירידה לכיוון נחל יעלים ובהמשך עלייה לתצפית מרהיבה מראש מעלה יאיר על רצועת המלונות והים, עוד מקום מומלץ לאתנחתה ואיסוף כוחות להמשך הדרך. לאחר התצפית ממשיכים לדווש דרומה לכיוון כביש ערד־נווה זוהר עד לנקודת הסיום. עוד אפשרות לרכיבה באזור היא בטיול המעגלי שמתחיל בתחנת הדלק בצומת זוהר, משם נכנסים לנחל סדום ומטפסים למישור עמיעז, שממנו תצפית מרהיבה על הים וההרים. לאחר התצפית ירידה לנחל פרצים וחזרה לנקודת ההתחלה.

  • על הדרך: אם אתם כבר בערד, אתם מוזמנים לבקר במוזיאון הזכוכית של גדעון פרידמן הממוקם ברובע האמנים. פרידמן הוא אמן בחסד עליון שמפסל בזכוכית הנוקשה כאילו היתה זו פלסטלינה גמישה. הוא הצליח לפענח את האשליה האופטית של הזכוכית וייצר בתנורי כבשן לוהטים פסלי זכוכית מדהימים ביופיים שיוצרים דינמיות ותלת ממדיות (08-995338. בתשלום).

  • למה: כי ים המלח היפה הולך ומתאדה, לנו ואם לא תמהרו אולי לא יהיה.
  • כמה: ללא תשלום.
  • מתי: המלצה חמה לליל ירח מלא כמובן, אבל אפשר גם מוקדם בבוקר או לקראת דמדומים, אז מזג האוויר שפוי יותר.

רשת מצמן את מרוץ, 1-800-30-44-30

4X4: טיול ג'יפים לילי ברמות מנשה

טיול ג'יפים הוא חווייתי, נקודה, כל שכן כשהירח במלואו, אז ההתמזגות עם הטבע חזקה יותר וגם הנהיגה שונה ומאתגרת יותר. לאחר שהדו־גלגלי הלילי, הפעם, אנחנו ממשיכים בחוויית ליל הירח המלא ויוצאים לקרוע את השטח עם עופר אדר, מדריך טיולים מיומן במועדון "אתר השטח" וג'יפאי שמכיר את השטח כאת כף ידו. טיוליו של אדר הם סוג של חוויה מתמשכת מתחילתם ועד סופם, כולל אלמנט ההפתעה באמצע, ובתרגום חופשי – אתרים לא מוכרים (ותאמינו לנו, הופתענו), פינות חמד נסתרות, מעיינות, התחקות אחרי עקבות של חיות הלילה וסיום סביב המדורה עם כוס תה מהביל וקפה חזק שהכין לנו בשטח.

הפעם הוא הוביל אותנו בשיירת ג'יפים לאזור רמות מנשה והמבואות הדרומיים של הכרמל. התחלנו בנקודת המפגש באליקים כשהשמש עוד האירה לנו את הדרך לעין ריחניה, נחל השופט ונחל גחר. לקראת דמדומים טיפסנו לאנדרטת בני הקיבוצים וחירבת בית ראש במרחב של הפארק הביוספארי של רמות מנשה, שם השקפנו על עמק יזרעאל, נפרדנו מהשמש השוקעת וקיבלנו את פני הירח המלא.

הלאה לאל-כפרין, נחל תנינים ואזור הר חורשן. למרות האתגר הנסיעה היתה בעבירות קלה לכלי רכב עם הילוכי כוח, בינונית לג'יפונים. טיפ שלנו: לכו על נעליים סגורות והצטיידו מראש בזרקורים או בפנסים עוצמתיים שיאירו לכם את השטח ואת החיפוש אחר בעלי החיים.

  • על הדרך: פארק בריכות נחל קרת הממוקם בשדרות יצחק רבין ביקנעם. בפארק זורם נחל טבעי המזין שבע בריכות. העירייה הוסיפה תאורה בתוך הבריכות וגשרי עץ העוברים מעל לנחל. המים צלולים ונקיים וניתן לרחוץ בהם, אם כי העירייה ממליצה שלא לעשות זאת מטעמי בטיחות. ברחבי הפארק פינת חי ופינות מנגל. ללא תשלום.

  • למה: "יא ירח, יא ירח מה עשית?".
  • כמה: 330 שקל לרכב, 290 שקל לחברי מועדון אתר השטח.
  • איך מגיעים: מפגש בתחנת הדלק בצומת אליקים בכביש 70. בצומת פונים לכיוון דליית אל כרמל כשתחנת הדלק מצד ימין.
  • עופר אדר 050-3312739, 1-700-700-494

ספנינג בחירייה - מדוושי הספנינג מצאו לוקיישן חדש לדיווש במקום, פסגת החירייה . במרומי ההר, הנישא לגובה 60 מטר וצופה על המטרופולין המערבי של גוש דן, יתקיימו שיעורי ספנינג (חמישי, 19:30, 21:00) ו־BODYBALANCE (שישי, 6:00, 7:30) שהם יוזמה מדליקה של רשת Go-Active. אתר חירייה, פארק אריאל שרון. ללא תשלום ובהרשמה מראש (יש להגיע לחניון הפארק כ־20 דקות לפני השיעור ולעלות בהסעה המאורגנת)

רומנטיקה במדבר יהודה – עוד טיול ג'יפים לאור ירח שיתחיל בתצפית על השקיעה ובהמשך על זריחת הירח. לאחר שהירח יעלה ממשיכים את הנסיעה באורות כבויים כשאורו יאיר את הדרך ויוסיף קסם למסלול המדברי. סוף המסלול בנקודה רומנטית מפתיעה שם תוגש ארוחת ערב א לה קראט ולאורם של נרות והירח. 16.9, 17:30. ג'יפ תור, 7240675–050. בתשלום.

קליק אחד ויש לכם מנוי בפנאי פלוס