כיכר התרבות - כיכר לבנה בעיר הלבנה

הצטמצמות המאהל בשדרות רוטשילד מאפשרת להרים את המבט מעל היומיום וליהנות מכיכר התרבות המתחדשת של ת"א.

ראשית, שבחים: השם נפלא: כמה יפה שיש כיכר "תרבות" בעיר התרבות שלנו. גם העיצוב מוצלח - נקי, יפה, יצירתי, מזמין ונותן כבוד לשני המבנים המרכזיים: היכל התרבות ותיאטרון הבימה. גם השילוב של פסל העיגולים של תומרקין מחבר יפה בין החדש לישן. שלישית, היא פונקציונלית לצרכי העיר, ומתחתיה הוקם חניון תת קרקעי בן שלוש קומות. ראינו את זה בבוסטון, שם הפארק המרכזי בנוי כולו על חניון תת קרקעי, ומאוד מתבקש שפרנסי העיר יבנו חניונים תת קרקעיים כאלה במרכז העיר. כיכר התרבות מכילה את הראשון. השני, אנחנו מקווים, ייבנה במהרה בימינו מתחת לכיכר רבין.

אל גינת הכיכר ירדתי

מתחילים את הסיור

במבט מרוטשילד לכיוון צפון, הולכת ומתגבשת הבטחה לבנה, המקבלת צורה ופרטים עם התקרבותנו. כיכר התרבות, כך נראה, כמעט הושלמה וזה הזמן לטיול נעים לעת ערב, להלך ולשוטט בה כמו שמהלכים בכיכר גדולה. היא לבנה כיאה לעיר הלבנה ומורכבת מכמה שכיות חמדה: בליבה גינה וארגז חול משוקעים. הגינה פורחת ומטופחת, ובמרכזה ערוגות "חורש" קטנות של עצים ומדשאה. בקצה הקרוב לשדרה ארגז חול לילדים. השיקוע בנוי מ"טריבונות" של עץ יפות ומזמינות לישיבה.

בפינה המזרחית, על גבעה מלאכותית קטנה נטוע עץ, שאפו על המקוריות, והלאה ממנו לכיוון צפון הוקמו ספסלים. במוצאי שבת האחרונה הם היו גדושים בהורים וילדים.

גבעה ועץ

מעבר להם, תוחמים אותה שדרת עמודים. מנגד, בקצה המערבי, בואכה הבימה, שורת סיגלונים. האם אלה הופכים לסמלה החדש של העיר?

סיגלונים שעדיין קצת פורחים

המבנה, הפתוח אל צומת הרחובות מרמורק, רוטשילד, אחד העם ובן ציון מזמין מאוד את העוברים להיכנס, ומזכיר לנו במעט את המבנה של כיכר ה"אמנויות" הניו יורקית, כיכר לינקולן סנטר, הפתוחה אל צומת השדרות ברודווי וקולומבוס.

ספסלים למתבוננים

עמודים ומעליות לחניון

בביקורנו ראינו שחלקים ממנה עדיין מגודרים ונראה שממרקים בה את הרצפות לקראת החגים. אנחנו מקווים שהמירוק יסתיים ונוכל להלך במעדנות בערב החג.