נחל כזיב הוא הנחל המרכזי והארוך ביותר בגליל המערבי, כ-41 ק"מ אורכו - מהר מירון ועד הים. הנחל מחולק לשלושה אזורים: כזיב עליון, שמתחיל בהר מירון ומסתיים בגשר אלקוש; שמורת כזיב הסגורה מגשר אלקוש ועד עין זיו; וכזיב תחתון מעין זיו ועד הים. ישנם מספר רב של דרכים ומסלולים בשני הנחלים. כאן תמצאו את שני המסלולים המתאימים ביותר למשפחות. הכניסה אינה כרוכה בתשלום.

עוד טיולי מים שלא תרצו לפספס:

מצפון לדרום: 10 המלצות רטובות על שביל ישראל

נחל הזאכי: טיול באמזונס הישראלי

שתי זוויות לנחל הזוויתן

חלקו העליון של הנחל זורם בעיקר בחורף, אך בקיץ אפשר להתנחם בעין חותם, אחד מהמעיינות היפים והנקיים שיש בצפון. החלק המוגדר כשמורה סגורה נועד להגן על חיות כגון היחמור הפרסי אשר נכחד בעבר ובשנת 1996 הוחזר לאזור על ידי רשות שמורות הטבע.

חלקו התחתון של הנחל מספק טיול משפחות מהנה ומלא מים בכל השנה, בזכות שני גורמים. ראשית, מעיינות עין זיו, עין טמיר ועין חרדלית נובעים כל השנה. שנית, מאבקם של אוהבי הסביבה לשאיבה פחותה של מים מאפשרת למעיינות לזרום חופשי ולשמור על הטבע. באיזור הנחל נמצאים שרידים היסטוריים, מרביתם מהתקופה הצלבנית. המיוחד ביניהם הוא מבצר המונפורט ("חזק" בצרפתית), שנבנה על שלוחה בגדה הדרומית של הנחל, וכך מוענקת לו שליטה אסטרטגית על הדרך.

 • אזור בארץ: גליל מערבי.
 • רמת הטיול: למטיבי לכת, ילדים מגיל 12+.
 • עונה מומלצת: אביב, קיץ, סתיו.
 • סוג הטיול: רגלי כזיב עליון (אינו מעגלי), כזיב תחתון (מעגלי).
 • אורך הטיול: כזיב עליון כ-5 ק"מ, כזיב תחתון 8.5 ק"מ.
 • משך הטיול: כזיב עליון ארבע שעות, כזיב תחתון שש שעות.
 • צמחייה נפוצה: קטלב, דולב, אלון, אלה, ער אצלי ופטל. בשמורה גדלים מספר פרחים נדירים ובעונה אפשר ליהנות מפריחתם של הששון צחור, פעמונית הדורה (נדיר במיוחד) ועוד מספר לא קטן של פרחים.
 • מסלולי טיול באיזור: פארק גורן, שביל הפיסגה בהר מירון, נחל בצת, מצד אבירים.

אטרקציות באיזור:

 • פארק גורן: אחד הפארקים הגדולים של קק"ל, מטופח ומספק עשרות מקמות לפקניק ומנוחה. במקום גם מספר מסלולי טיול מרשימים וחניוני לילה מסודרים.
 • אגם מונפורט: נמצא במעלות. במקום החלקה על הקרח, קרטינג לילדים ובעונה גם סירות פדלים באגם.
 • תרשיחא: בשבת יש ברחוב הראשי שוק מכובד המספק חוויה לכל המשפחה.
 • כוורת הבוסתן: נמצאת ליד פקיעין ולוקחת את כל המשפחה לעולם הדבורים והדבש.
 • המלצה לארוחת צהריים טעימה וזולה: "סמבוסק הארזים" - מקום משפחתי וקטן ולדעתי מספק את הסמבוסק הטוב ביותר בארץ.

הגעה למסלול

כזיב עליון: נוסעים על כביש 89 עד לכפר חורפיש. נוסעים בתוך הכפר עד שמצד שמאל רואים פנייה לבית בד. מוצאים סימון של מסלול כחול, נוסעים עוד קצת ומגיעים לחניה.

כזיב תחתון: נוסעים על כביש 89 עד לפנייה למעיליא ומצפה הילה. נוסעים עד לכניסה למצפה הילה ואז ממשיכים על דרך עפר מסומנת אדום עד לחניה.

תיאור המסלול

נחל כזיב עליון

ראשית, חשוב לציין כי רבים שכבר ביקרו בנחל כזיב ויקראו את המסלול ירימו גבה ובוודאי יגידו: זה לא המסלול הכי נוח וקצר. לצערי, עקב מפגע בטיחותי, בכביש גישה לעין זיו יש שער נעול וההליכה ממנו מוסיפה שלושה ק"מ של הליכה. לכן, דרך זו אינה קצרה ונוחה.

מתחילים את המסלול בחניה קטנה בתוך הכפר חוריפש, ומתחילים ללכת עם הסימון הכחול. המגמה שלנו היא עלייה אך ההליכה נוחה ואינה קשה. כעבור 25 דקות מגיעים לעין חותם. זהו מעיין שנובע כל השנה והוא נמצא בתוך מבנה קטן שבו מקום לשבת. המים קרים וצלולים, המעיין זורם לשוקת ולעצים בסביבה, וזהו מקום מושלם לשתות כוס קפה ולטבול במים הקרים. המשפחות שממצות את המסלול בשלב זה יכולות לחזור באותה הדרך לרכב.

לאחר התרעננות בעין חותם ממשיכים עם סימון ירוק לצדי הנחל. למרות שהנחל אינו זורם כל השנה, הצמחייה עשירה וירוקה. לאחר 30 דקות מגמת ההליכה משתנה לירידה וההליכה בהחלט פשוטה ומהנה. לקראת סוף המסלול חוצים את הנחל. אל דאגה, רק בחורף הוא מוצף. מכאן נשארה כחצי שעה של הליכה בין חורש ים תיכוני נפלא עד לחניה ליד מגרש הכדורגל.

המלצה: הגיעו עם שני רכבים והשאירו אחד בסוף המסלול. אם אתם מגיעים ברכב אחד, תפסו טרמפ לחורפיש. מדובר ב-3 דקות נסיעה.

נחל כזיב תחתון

מתחילים את המסלול בחניה ליד מצפה הילה. במקום יש סימון שחור וסימון אדום. הולכים עם הסימון האדום, ומתחילים לרדת לכיוון מבצר המונפורט. שימו לב לנוף המשכר: הכל מסביב חורש טבעי צפוף וירוק עז. לאחר ק"מ וחצי מגיעים למבצר המונפורט. כאן מומלץ לעשות סיבוב, ליהנות מהשרידים ומהתצפית על הנחל.

ממשיכים בדרך עם הסימון האדום במגמת ירידה עד הנחל. לאחר ההגעה לנחל, פונים ימינה (מזרחה) עם סימון ירוק לכיון עין טמיר. מכאן ההליכה היא במישור ונוחה. חולפים על פני שרידי תחנות הקמח וחולפים על פני פיצול עם צבע שחור (מסלול זה יורד מפארק גורן).

שימו לב שבאזור זה אתם הולכים תחת עצי דולב ענקיים. בעבר היו לאורך כל הנחל עצי דולב גדולים אך בעקבות שאיבת המים המסיבית הנחל מתייבש ונפגע, ו"מקורות" משחררים מים על מנת לשמור על חלק מהשמורה. כעת מגיעים לבריכה קסומה ושקטה עם מפל קטן. מכאן ההליכה מהנה: מדלגים מעל הנחל מצד לצד, חולפים על פני פיצול שחור (איתו חוזרים לרכב) ואחרי רבע שעה מגיעים לעין טמיר - נביעה קטנה בתוך הסלע (אפשר להיכנס פנימה בעזרת פנס) שיוצרת מסביבה מספר בריכות מים נחמדות.

חוזרים על עקבותינו לכיוון מערב עם הסימון הירוק עד שמגיעים לפיצול שחור (שמאלה). כאן מתחיל הטיפוס בחזרה לרכב. העלייה לא קלה אך היא אינה ארוכה במיוחד. בסיום העלייה מגיעים ישר לרכב.

 • הכותב הוא בעל אתר הטיולים Mytreks