ב־6:00 התייצב רון הררי מלא חיוניות, בעוד אנחנו התאמצנו לפתוח עין תורנית. טיפסנו על הג'יפ ואחרי שלוש דקות, משנטש את הכביש ונכנס לשטח, החל לקפץ בדרך העפר ומראה השחר העולה וקרני השמש הראשונות שהציצו מעבר להרים כבר העירו אותנו סופית.

זהו, המדבר מתעורר ועכשיו גם אנחנו, נכונים לספוג את כל היופי, המראות, המקומות והסיפורים שנגלו בפינות הנסתרות של בקעת תמנע ועמק ססגון הנחבאים מאחורי שרשרת הרי הערבה. גם חיות המדבר התעוררו לכבודנו וכבר אנחנו רואים חרדונים חוצים את הדרך ומשפחת יעלים מדלגת בין הסלעים.

העמק, שקיבל את שמו בשל סלעי הגרניט בשלל הצבעים, מכותר בהרי אבן חול המוסיפים למראהו הבתולי וכך גם הסלעים שאלפי שנים של רוחות וגשמים יצרו בהם פיסול סביבתי מרהיב ביופיו. הררי הוביל בין מדרונות, עמקים, גבים, מכרות ועתיקות והפתיע כבר בעצירה הראשונה, במרומי האגם הנעלם שהשתרע למרגלותינו. האגם הוא למעשה מכרה פתוח ברוחב 300 מטר ובעומק 80־100 מטר שבו כרו נחושת בשנות ה־70 שמי התהום הציפו אותו ויצרו אגם בעומק 30 מטר. השתקפות תכול השמיים, הקיר האדמדם החצוב וגוני המדבר יוצרים מראה מהמם המשתקף במים.

עצירה שנייה בצל עץ השיטה הענק בוואדי רחם שבתוך קירות הסלע רואים את שינוי הצבע המרתקים ואת חללי השבר הסורי אפריקאי שהתמלאו בחרסית צבעונית.

הלאה לאורך נחל עתק (שעל שביל ישראל) ששיטפונות החורף של השנה שעברה מילאו את גבי המים והצמיחו את שיחי הצלף הירוקים, עם תרמילי הפירות הוורדרדים, שנראים כפאטה מורגנה באמצע המדבר. תחנה שלישית - חולות סמר, הדיונה הענקית המסתתרת בין מטעי התמרים ומראשה תצפית מרשימה אל הרי אדום ומרחבי הערבה. את הדרך מטה מהדיונה כבר תעשו בגלגול מהנה על החול הרך.

  • למה: "לך, לך למדבר הדרכים יובילו, ליל טרם בא לך, אחי, אל המדבר. שוב, שוב נחזור, הצוקים יריעו, שמש גדולה של אור עוד תזרח עלינו".
  • כמה: 1,200 שקל ל-6־8 אנשים בג'יפ, 1,800 שקל כולל לינת שטח ו-120-40 שקל לארוחות.
  • מתי: בשעת הזריחה או לקראת שקיעה.
  • איך מגיעים: מכביש הערבה פונים בצומת בקעת תמנע לכיוון קיבוץ אליפז (30 ק"מ צפונית לאילת). מעט לפני הקיבוץ פונים ימינה לפי השילוט ונכנסים לשטח. חוות רוכבי הגמלים, שחרות. 08-6373218, 054-4956030

דו גלגלי: שלושה מסלולים בפארק חרובית

שלושה חודשים עברו מאז הושקו שבילי האופניים ביער חרובית ומאז הפכו לפופולריים בקרב רוכבים בכלל ומשפחות בפרט.

1. שביל הגת – ק"מ של מסלול טבעתי שמותאם גם לקטנטנים שמדוושים עם גלגלי עזר. השביל מתפתל במעבה החורש לאורכו מערות, גתות, בורות מים, מתקני חקלאות עתיקה ופסלים אינטראקטיביים שמעבירים צלילים שעוצבו מעץ ומצינורות צבעוניים.

2. שביל בין הסלעים - כ־2 ק"מ של מסלול שמטפס אל רום הרכס וממנו תצפית מרשימה על השפלה. לאורך השביל המיוער מרבצי סלע עצומים, מתקנים חקלאיים קדומים, ספסלים למנוחה ו"מצפור השקד" לאתנחתה בצל הפרגולה המשקיפה על אשדוד בצפון וקריית מלאכי בדרום, מאגר כפר מנחם בתווך ולמרגלותיו שפע עצי בוסתן.

3. סינגל שביל חרובית - מסלול לרוכבים בעלי ניסיון שתחילתו במצפה יונתן והמשכו בדרך הנוף המובילה לתל צפית ונחל האלה (משם אפשר להמשיך בשבילי האופניים של פארק בריטניה) כשבדרך עליות, מורדות, סיבובים ופיתולים שחביבים על רוכבים שאוהבים הפתעות על הדרך. הסינגל המעגלי, באורך 11 ק"מ וברוחב 40 ס"מ, סומן בירוק־לבן ותוכנן במטרה לשמור על ערכי הטבע ולהשתלב בטופוגרפיה שמשאירה את תחושת הטבע הפראי. הסינגל עובר בחורש ים תיכוני בין שטחים חקלאיים, מטעים, פרדסים ועדרי צאן שרועים למרגלות התל. אם תתפסו למרומי התל תזכו לנוף הרי יהודה ממזרח, שפלת יהודה ממערב ורצועת הים שבין אשדוד לראשון לציון במערב.

  • על הדרך: חדר כושר בפארק הלוחם שמותאם גם לבעלי מוגבלויות (הכניסה מצומת ראם). בפארק אפשר לחזק שרירים במוטות, בסולמות ובמקבילים, להשתחרר במגרשי הקט־רגל והכדורסל, להשתעשע במגלשת העץ, בנדנדות ובמתקני השעשועים המרופדים בריצוף גומי ולהתפקנק מתחת לפרגולות עם הספסלים, השולחנות והמנגלים שמוקמו מול הנוף.

  • למה: טבע, נוף ונופש פעיל בצל עצי היער.
  • כמה: ללא תשלום.
  • מתי: כל יום, כל השנה.
  • איך מגיעים: מכביש 38, כביש בית שמש-בית גוברין, פונים בצומת עזקה לכביש 383 וממשיכים לפי השילוט או מצומת ראם־מסמיה, בכביש 40, שם פונים לכביש 3 מיד אחרי לכביש 383; קו ליער 1-800-350-550.