צילומים המתעדים את מחאת האוהלים הפכו כבר לחלק מהשגרה ברשתות החברתיות. הפעם תכירו את שי ספיר, שהספיק ללכוד בעדשת המצלמה רגעים שזכו להרבה לייקים

כמו רבים מאיתנו ש"דורשים צדק חברתי" גם שי ספיר, סמנכ"ל קריאטיב במשרד פרסום ביום וצלם ויוצר רב-תחומי בלילה, מרגיש את עול המחיה בארץ ומצפה לשינוי מהותי. מה שמשך אותו לתעד את הנעשה בשטח הוא שבסופו של דבר המחאה פוטוגנית. "למחאה יש אנרגיה מטורפת ומנוע סוחף שמצטלם מצוין", הוא מסביר. "מה שאנחנו רואים בעיתונות ובטלוויזיה הם פריימים שמעצימים את כוחו של ההמון וכאלו שיכולים לרמז על כמות מספרית של מפגינים".

פריימים שמעצימים את כוחו של ההמון (צילום: שי ספיר)

"באופן אישי ובהמשך לקו הצילומי שלי, אותי מעניין לספר את הסיפור של הפרט; כלומר את הסיפור של ההתנהלות של האנשים שחיים במאהל, את שגרת המנוחה שלהם לפני ההפגנות הגדולות, את ההכנות לקראת אותן ההפגנות ועוד. באופן כללי אני רוצה להראות צד נוסף של שגרת היומיום משום שכשמדברים על מספרים פנטסטיים, שוכחים שסכום החלקים עולה על השלם".

סכום החלקים עולה על השלם (צילום: שי ספיר)

צילומיו של שי זוכים ללייקים ולתגובות נלהבות רבות ברחבי הפייסבוק. מבחינתו עצם פרסום הצילומים ברשתות החברתיות, תורם לשמירה על מורל גבוה. שי: "מעבר לשימוש היומיומי של fun, שמירה על קשר עם חברים וכלי שיווק חכם, משמשות הרשתות החברתיות כשופר של ההמון ופלטפורמה להתאגדות סביב רעיונות ועולמות תוכן משותפים. במובן הזה, אלבומי תמונות המחאה הם נדבך נוסף שנותן רוח גבית למחאה שהחלה את דרכה בפייסבוק".

אלבומי התמונות שומרים על מורל גבוה (צילום: שי ספיר)

"אני מזוהה בעיקר עם העבודות האורבניות של תל-אביב ופורטרטים של הרחוב;. מעניינים אותי הרגעים הקטנים של החיים, אנשים אמיתיים, הארכיטקטורה, החצרות, הפינות הנטושות. אני לא מתכנן מה אני הולך לצלם, אלא יותר לוכד סיפורים שאני מזהה תוך כדי תנועה. זה כמובן קורה בכל הצילומים שעשיתי עד כה במחאה".

לוכד סיפורים תוך כדי תנועה (צילום: שי ספיר)

ואם למישהו יש עדיין ספק לגבי מידת ההשפעה של הפייסבוק על מחאות חברתיות, שי מזכיר לנו את האירועים האחרונים במזרח-התיכון. "אנחנו מסתכלים על השכנים שלנו בלוב, מצרים וסוריה ורואים כמה מכרעת הייתה ההשפעה של הרשתות החברתיות על התהליכים והשינויים שמתחוללים שם", הוא מסכם. "לא שיש למישהו אספירציה להפיל פה את המשטר אצלנו, אבל הסיכוי של כל זה לקרות רק לפני כמה שנים בודדות, היה קלוש עד בלתי אפשרי. בזכות הפייסבוק זה הפך להיות משהו שבשגרה".

הכל בזכות הפייסבוק (צילום: שי ספיר)

עיצוב גרפי: הדר רוטשילד