עשר שנים אחרי כיכר הלחם, בפייסבוק נשמעות קריאות לצאת ולכבוש מחדש את כיכר המדינה ו"להראות לאלה שיכולים להרשות לעצמם לקנות שם, שהמדינה שייכת גם לנו"

בתחילת השבוע נפתח אירוע בתיאום עם מטה המאבק המרכזי, בו קוראים לכו-לנו לצאת ולכבוש את כיכר המדינה הערב. למעשה, מדובר ביוזמה של שתי חברות ילדות מרעננה, טליה גורודס ודפנה פן בנות 28 שגם נמאס להן לשאת בעול הכלכלי. הבחירה במיקום היא סמלית כמובן. "לפני עשר שנים הייתה כיכר הלחם שייכת לאלה שלא יכולים להתחיל את החודש", מסבירה טליה. "היום היא תהיה שייכת לאלה שלא יכולים לסגור את החודש. האמת היא שעדיין לא הקימו שם אוהלים וחוץ מזה שכיכר המדינה נמצאת ב"אזור 2", ויש שם יותר חניה אז אנחנו מקווים שהרבה אנשים יבואו".

מארגנות מאהל המחאה בכיכר המדינה: "אנחנו לא במלחמה נגד העשירים"

השלב הבא

אחת המטרות של הקבוצה שמתכננת את הקאמבק לכיכר המדינה, שכוללת בין היתר עורכי דין, אנשי היי טק וצעירים שעדיין לא הקימו משפחות, היא להעביר את המחאה לשלב הבא. טליה: "אני חושבת שכרגע כולם הבינו שיש מצוקה, ואנחנו מקווים לכנס חוגי אוהל ולתפור את המענה; כלומר לגבש את המטרות המדויקות למאבק הזה".

ואתם לא חוששים שגורלכם יהיה כגורל המחאה בכיכר הלחם?
"האמת שלהיפך; לצערי המחאה שלהם לא באמת זכתה לתמיכה ציבורית גורפת. הם יצגו פלח מסוים של מחוסרי הדיור ועכשיו זו מחאה של כל העם. יש לנו את הגרעיון הקשה שלנו אבל מאז שעלה האירוע בפייסבוק, יש המון אנשים שאני בכלל לא מכירה שיוצרים איתי קשר ורוצים להצטרף".

כיכר הלחם; לא זכו לתמיכה ציבורית (צילום: שאול גולן)

השכנים מפרגנים

כאמור חברי הקבוצה מבטיחים לכבוש את כיכר המדינה במטרה "להראות לאלה שיכולים להרשות לעצמם לקנות שם, שהמדינה שייכת גם לנו". לפחות כך נכתב באירוע בפייסבוק. "אנחנו לא במלחמה נגד העשירים אלא בעד חלוקה שוויונית של התמיכה", מרגיעה טליה. "אנחנו לא הולכים לחסום חנויות וזאת לא מחאה מהסוג האלים. זאת פשוט הזדמנות אדירה מבחינת הנראות והסמליות של העניין".

בעלי חנויות מותגי היוקרה באזור לא מתרגשים ואפילו מפרגנים. "המחאה לא תפריע לפעילות הבוטיק או לקוחותיו, בגלל שגם מי שמסתובב בכיכר המדינה היוקרתית שותף למחאה זו", מסכמת מיכל גולן, בעלת הבוטיק מיכל ומורן בכיכר. "אני מזדהה עם המפגינים כי גם אני חיה פה וכמובן שאני מסכימה שיוקר המחיה בישראל הוא מהגבוהים בעולם. בזמן המחאה של כיכר הלחם, המצב הביטחוני היה מעורער והייתה לי הרגשה שלא לקחו אותה ברצינות. היום אנחנו מרגישים בטוחים יותר ולממשלה יש זמן להתעסק במחאה. מאחלת להם בהצלחה". גם אני.