כבר כתבנו לא אחת שתרבות האופניים היא מעבר לטרנד למשוגעים לדבר ולראיה, עוד ועוד דרכים, שבילים ומסלולים נפרצים לטובת המדוושים והנה לא מזמן הושקו עוד שלושה מסלולים בצפון.

הסינגלים (שביל צר המותאם לרוכב אחד) החדשים נחנכו על ידי קק"ל שמקדמת את נושא פריצת שבילי האופניים והרכיבה בחורש כחלק ממדיניות פתיחת היערות לפעילות נופש ופנאי.

המסלול הראשון הוא סינגל סובב נצרת עילית שאורכו כ־8 ק"מ והוא עובר במה שהיתה פעם המזבלה העירונית לגרוטאות ופסולת שהפכה היום לשביל אופניים המשקיף על רצועות הנוף של עמק זבולון, הגלבוע, השומרון והר אמיר.

המסלול השני הוא סינגל הגלבוע, 30 ק"מ של מסלול היקפי־מעגלי שנסמך גם על שבילים קיימים המוצל בחלקו הגדול. המסלול מתחיל ממתחם מדרון הסקי החדש שעל הגלבוע, וחוזר אליו חזרה תוך שהוא עובר בדרך בשטחים פתוחים, שמורות הטבע ונופים מרהיבים. הסינגל עובר בנקודות עניין לעצירה, חניונים למנוחה ועמדות תצפית שמהן נגלית פנורמה מדהימה שצופה על עמק יזרעאל, עמק גלבוע ומרחיקה עד להרי הגלעד.

המסלול השלישי הוא סינגל סובב טבעון שאורכו 25 ק"מ והוא מצטרף למערך שלם של שבילי אופניים באזור, בהם שבילי אלון הגליל, שמשית ומסלול ירדן לים לאורכו של נחל הקישון, היוצרים מערכת שבילים אזורית שמתחברת למערכת ארצית. שביל סובב טבעון עובר על התפר שבין טבעון ומגדל העמק לבין השטח הפתוח שעובר בחורש האלונים וביערות הנטועים מסביב לקריית טבעון.

על הדרך: אם אתם דוגמים את שביל סובב נצרת בוודאי תסיימו את הרכיבה רעבים ומסוגלים לטרוף פרה שלמה. נצרת כל כך קרובה ויש בה לא מעט חומוסיות ושווארמיות מומלצות ברח' פאולוס השישי ומסעדות משובחות ליד כיכר המעיין. אם אתם בעניין שחרור שרירים והרפיית הגוף, תרימו טלפון לג'לל מחמאם זמאן ותזכו לחוויה אותנטית כמו בטורקיה ולטיפול משובח מידיו המקצועיות (כיכר, 052-6983236).

  • למה: מסלולים נוחים וקלילים לדיווש עצמי בכל הרמות.
  • כמה: ללא תשלום.
  • מתי: כל יום כשבימים חמים העדיפות היא לרכיבה בשעות הבוקר המוקדמות או לקראת שקיעה.
  • עוד מידע ומפות על המסלולים באתר קק"ל, 1-800-350-550.

טיול מים לילי

על התפר שבין האור לחושך הגיעו איתן והג'יפ לקחת אותנו לספארי שטח והיכרות עם פנינות חמד בלתי מוכרות הידועות למקומיים בלבד. איתן שטרית, הטייל המושבע, מוביל טיולים לפי חודשי השנה (נובמבר - בעקבות הנודדות, דצמבר - מסיק, ינואר - נופים מושלגים וכו'). הפעם הוביל מזרחה בעקבות שפעת המים.

חצינו את צומת יסוד המעלה ומיד פנינו ימינה תוך שאנחנו נוסעים בדרך עפר המקבילה למטעי הרימונים, האבוקדו, הפירות הנשירים ושדות הכותנה.

תחנה ראשונה תל אכסניה, כפר ערבי נטוש, ובראשו תצפית על קיבוצי עמק החולה, האגמון והיישובים שעל מורדות הגולן. הוא מלווה בהסברים ובסקירת עבר־הווה מעניינת על האיזון האקולוגי (ייבוש הביצות, אדמת הכבול הבוערת, ההצפה, בעיית המים והציפורים הנודדות) והיסטוריה האזורית ומכבד בתה צמחים צונן.

הלאה, בדרך הנוף לכיוון גשר הפקק, וממנו יורדים שמאלה לגדת תעלת הירדן. התחנה הבאה היא עין גילבון ובריכת הקצינים השוצפת, שבעבר מי המעיין הניעו את טחנת הקמח ושרידיה נמצאים מתחת לבריכה. בקיץ הומה באנשים בחורף פותחים את הסכר ונותנים למים לזרום ולמלא את הירדן.

תחנה הבאה המעיין והבריכות הקטנות בין מטעי הזיתים והשקדים בחניון הדרדרה והמשך לתצפית מרהיבה על מפל חמדל החוצה את ההרים ונופל (בימים גשומים) מטה לנחל.

על הדרך: כשהשמש מתחילה לשקוע, איתן שולף בקבוק מרלו שייצר ביקב נחל דישון, שהקים מתחת לביתו. כשהירח עלה סיימנו בפיקניק לילי מתחת לגשר חקלאי החוצה את הירדן ונכנס לשטח האגמון. שם, עם כוס קפה חם שהכין בשטח, צפינו בחסידות שהתארגנו לשנת הלילה והקשבנו ליללות התנים שיצאו לחפש את טרפם.

  • למה: כל היופי של הטבע פרוס לאורך הדרך.
  • כמה: 650 שקל לשעתיים לעד 8 בג'יפ.
  • מתי: לכל עונה יש יופי וייחוד משלה, למשל בחורף, בעונת נדידת העגורים. העדפה שלנו היא לקראת השקיעה המוסיפה לטיול קסם מיוחד, בעיקר אם אתם רומנטיקנים מושבעים.
  • איך מגיעים: מצומת יסוד המעלה בכביש 90; איתני הטבע, שדה אליעזר. 050-2582190

חדשות על גלגלים

משאבים, קיבוץ משאבי שדה - כפר נופש מוקף כרי דשא, נופים מזמינים לחוויית רכיבה מדברית בנחל בוקר, דרך היין, מכתש רמון ועוד. משאבים חברו לחברת רולינג מהישוב כמהין, שמשכירה אופניים לאורחי הכפר ומארגנת טיולים מודרכים. לבאים עם האופניים הפרטיות יש חניון מוסדר ואפשרות להזמנת ארוחות מותאמות לרוכבים. 08-6565134/6

פאן באופן - החבר'ה מייצרים אופניים מיוחדים ומגניבים כמו למשל תלת אופניים ספורטיביים, אופניים משפחתיים עם טריילר נגרר ואופניים עגולים לעד שישה מדוושים בו־זמנית לרכיבה קבוצתית משעשעת. את האופניים שלהם ניתן לשכור באתרי התיירות והטיולים באגמון החולה, בקיבוץ דגניה ב' ובעל גדות נחל אלכסנדר. 04-6909672. בתשלום