ימי הקיץ החמים בפתח, ואיתם גם השאלה איך נבלה בשבת מבלי להזיע ולסבול מהחום המעיק. אחד הפתרונות הוא לבלות בפארק בקרבת אגם מרענן, וכאלה מתברר יש לא מעט בכל רחבי הארץ. הנה רשימת הפארקים הכי מומלצים, שיעזרו לכם לצלוח את החום הגדול:

1. אגם חי, קיבוץ יראון

עצים ומדשאות מקיפים את האגם שבו שטים ברבורים, ברווזים, אווזים ודגים לצד איילים אדומים שיורדים להתרענן במים. במכלאות פתוחות מסתובבים לאמות, אלפקות, איילים ופסיונים ובכלובים נחשים ותוכים מצייצים ובפינת החי אפשר ללטף ולהאכיל סנאים ושפנים. עוד בשטח: סירות פדלים, דיג ושולחנות פיקניק.

אגם חי, קיבוץ יראון. 04-6868304. בתשלום.

2. חי פארק, קריית מוצקין

במרכז הפארק אגם עם ברבורים שמשייטים בין שלל מזרקות. אתם תפרסו שמיכה על חלקת דשא מוצלת בזמן שהילדים יטפסו על גבם של להקת פילים, יתגלצ'ו על החדק ויתרוצצו על גשרי חבלים. בקצה הפארק גן חיות שבו התקבצו החיות על פי ארצות מוצאן. אפשר להיכנס לכלוב קופי הסנאי, לבית הציפורים ולקנח בפינת הליטוף (בתשלום).

חי פארק, קריית מוצקין. 04-8747445/8.

3. פארק בריכות נחל קרת, יקנעם

בפארק זורם נחל איתן טבעי המזין שבע בריכות המוארות בתאורה פנימית ומעליהן עוברים גשרי עץ. המים צלולים ונקיים וניתן לרחוץ בהם, למרות שהעירייה ממליצה שלא בגלל עניין הבטיחות. ברחבי הפארק פינות מנגל, פינת חי ושלושה מסלולי טיול שהכשירה קק"ל.

פארק בריכות נחל קרת, שדרות יצחק רבין, יקנעם. ללא תשלום.

עוד טיולי פארקים

4. דג בכפר, יקנעם המושבה

התנסות בדיג קרפיונים על גדות האגם, סדנאות טבע מגוונות, מתחם לפיקניק מוצל, מתקנים לצליית הדגים, בונים רפסודות מקני במבוק והשכרת כלי רכב חשמליים לטיול באזור.

דג בכפר, יקנעם המושבה. 04-9894095. בתשלום.

5. פארק הדיג, מעיין צבי

דיג בבריכה טבעית, תפיסת דגיגונים ברשת, גשר וסולם חבלים, רכיבה על חמור, אפיית פיתות בטאבון, פינת חי ומתחם ספורט. בכל שבת טיולי טבע, פריחה וצפרות בין בריכות הדגים.

פארק הדיג, מעיין צבי. 6391603־04. בתשלום.

6. פארק השלולית, נתניה

שלולית החורף, הנעלמת בקיץ, מוקפת בעצי אקליפטוס שעליהם חונים עורבים, אגמיות, שחפים וטבלנים שקופצים לבקר בפארק שמוכר גם כשמורת טבע דורה. בשטח גן הרפתקאות עם גשרים, סולמות, מגלשות ונדנדות מבולי העץ, שבילי גלגליות ואופניים ומדשאות. מעבר לכביש גבעת האירוסים הגולשת במצוקי הכורכר אל הים ומוצפת בשלל פריחות אביביות.

פארק השלולית, שדרות בן גוריון, נתניה. ללא תשלום.

7. פארק הירקון, תל אביב

בסמוך לאגם ומתקני השעשועים ומאחורי גדר הברזל הירוקה מסתתר גן קסום. גשרי עץ מתפתלים בין צמחייה טרופית, פלגי מים, בריכת דגי זהב ואגמצ'יק עם ברבורים וברווזים לבנבנים. אתם כבר שם? שלבו גם טיול בגן הטרופי וגן הסלעים היפים לא פחות.

פארק הירקון, תל אביב, 6422828־03, תשלום בעבור הגן הטרופי.

פארק הירקון (צילום:  ארכיון הצילומים קקל, פנינה ליבני)
פארק הירקון (צילום: ארכיון הצילומים קקל, פנינה ליבני)

8. הפארק הלאומי, רמת גן

באגמצ'יק של רמת גן משייטים בהנאה ברווזים צחורים, קרפיונים, אמנונים ושפמנוני ענק שאפשר לדוג. תוכלו לדווש בשבילים, לשמור על כושר במתקני הספורט, להתרווח בצל העצים וליהנות ממזרקות המים המיתמרות אל על. גשר עץ מוביל לבית הקפה העגול שבמרכז האגם, בהמשך גן פרחים, חוות רכיבה טיפולית ומוזיאון זואולוגי עם תצוגת פוחלצים.

הפארק הלאומי, רחוב אחד העם, רמת גן, 03-6313964. ללא תשלום.

9. פארק פרס, חולון

הריאה הירוקה של חולון משתרעת על 250 דונם של פארק ענק המהווה מרכז לפעילות פנאי כולל ענני מנגלים שמסתלסלים מעל צמרות העצים. לצד המדשאות ומתקני השעשועים בריכת מים גדולה לשיט בסירות פדלים, מזרקות ומפל מים מרשים שהילדים אוהבים לעבור תחתיו. במתחם הספורטבע מגרשי כדורגל, כדורסל ומגרש לגלגיליות.

פארק פרס, שד' ירושלים פינת מפרץ שלמה, קריית שרת, חולון. 03-5581235. ללא תשלום.

10, גני הדס, באר שבע

פארק פסטורלי שצמח באתר שהיה פעם מזבלה והפך לגנים פורחים. הגן מוקף מדשאות ועצי בוסתן במרכזו אגמצ'יק עם ברבורים וברווזים, פינת החי עם עופות מים, אמו, עיזים, קמרונים וציפורים נדירות. בנוסף הקרנת סרטון הסברה ותערוכה בנושא פסולת, מחזור ואיכות הסביבה.

גני הדס, מערבית לבאר שבע. 6483094־08, ללא תשלום.

11. פארק אשכול, צפון־מערב הנגב

3,500 דונם של פארק עם מעיינות, פלגי מים, מדשאות ובריכות שכשוך מתחת לפרגולות המצלות. בפלג הנחל שוחים דגים שאפשר לדוג. עוד בשטח: מצפור, מתקני שעשועים, עמדות למנגל, שולחנות פיקניק, ומתחם ללינת קמפינג. אפשר לטייל בין מסילת הרכבת הבריטית וקרון העץ המשוחזר, בביתרונות היפים ובדרך הנוף לאורך נחל הבשור עד לגשר החבלים התלוי.

פארק אשכול, צפון־מערב הנגב (כביש 241, בין הצמתים גילת למעון). 9985110־02. הכניסה לפארק בתשלום, דרך הנוף וגשר החבלים ללא תשלום.

12. פארק גולדה, ממערב לצומת משאבים

הפארק ממוקם בלב הר הנגב שהיה בעברו מחצבה גדולה. לפני שנים הכשירה קק"ל את השטח שממוקם על 540 דונם משני צידי ערוצו של נחל רביבים, על אם הדרך המדברית. בפארק עצים, מדשאות, חניוני פיקניק, מתקני משחק ומצפור נוף המשקיף על מרחבי הנגב והמדבר. אפשר לדוג באגמצ'יק, לשכשך רגליים אך אסור לשחות. פארק גולדה, ממערב לצומת משאבים (מכביש 40 פונים ימינה לכביש 222). בתשלום.

פארק גולדה (צילום:  ארכיון הצילומים קקל, דוד גרינשפן)
פארק גולדה (צילום: ארכיון הצילומים קקל, דוד גרינשפן)

13. פארק ירוחם

3,000 דונם של פארק במרכזו אגם טבעי גדול ולצידו אגם מלאכותי קטן. האגמים מוקפים במדשאות, יער אורנים, עצי בוסתן, פינות מוצלות ושולחנות פיקניק. האגם נוצר על ידי סכר גדול שנבנה באפיק נחל רביבים כדי להעביר מים לשטחים החקלאיים של קיבוץ משאבי שדה ובהמשך הפך לאגם נופש פעיל בו אפשר לדג, לשוט בסירות אך לא לשחות.

פארק ירוחם. הכניסה מכביש 40, לפי השילוט לאגם. ללא תשלום.

14. פארק ספיר

נווה מדבר שבמרכזו אגם קטן מוקף מדשאות עם פינות צל, מתקני משחקים, שולחנות פיקניק, ברזיות, שירותים ובעיקר נוף מרהיב והרבה שלווה. בפארק יש גן פסלים מרשים המנציח את יצירותיהם של קבוצת אמנים מהאזור ותלמידי בית הספר שיטים בערבה. מסביב לגן מסלול הליכה מעגלי לאורכו מוקמו היצירות המבטאות את רוח המדבר. בפארק נשתלו עצי באובב, האהובים על "הנסיך הקטן", שהובאו מאפריקה וכן מטוס ישן, דמוי המטוס ששימש את הטייס אנטואן דה סנט אכזופרי, מחבר הספר. פארק ספיר, כניסה מכביש 90 בסמוך לישוב ספיר. פתוח ללא הפסקה. 1-800-225-007. ללא תשלום.

נופי בראשית בפארק תמנע (צילום:  ארכיון הצילומים קקל, אמיר שור)
נופי בראשית בפארק תמנע (צילום: ארכיון הצילומים קקל, אמיר שור)

15. פארק תמנע

60 קמ"ר של פארק טבע בצורת פרסה שהיה בעברו מכרה נחושת והפך לאטרקציה תיירותית על כביש הערבה. נופי הבראשית מתמזגים עם הפיסול הסביבתי המרהיב של הפטרייה, הקשתות ועמודי שלמה, שנוצרו במשך מיליוני שנים על ידי הרוח, החולות והמים. הטיול בפארק תמנע מתחיל במיצג האורקולי "מכרות הזמן" הממחיש את אורח חיי כורי הנחושת, ממשיך בנסיעה או בדיווש בין אתרים גיאולוגיים, ארכיאולוגיים והיסטוריים עד לאגם המלאכותי שבו אפשר לשיט בסירות פדלים ולמלא בקבוקים בחול צבעוני. עוד בשטח: שחזור אוהל מועד – המשכן שליווה את בני ישראל בנדודיהם במדבר.

פארק תמנע. 08-6316756. 49 שקל, חלק מהפעילויות בתשלום נוסף.