טיול יום שבת לא חייב להסתכם בהליכה עצלה ופיקניק. הוא יכול להיות גם אתגרי ומלא תזזית. הנה כמה רעיונות לטיולי שטח בסוף השבוע:

4X4

דהרנו בשיירת הג'יפונים של "מסע באיזי", שגלשה מטה לעמק הבניאס המשגשג בירוק, משאירים אחרינו שובל של חול ואבק. חצינו את הנחל השוצף, נסענו בתוך מטעי התפוחים והאפרסקים ועברנו בסמוך לעדר פרות שגילו אדישות מוחלטת לנוכחותינו. מהעמק, הממוקם על השוליים של הגליל העליון, התחלנו לטפס מעלה בשביל הבזלת לרמת הגולן בעקבות מורשת הקרבות בדרך לכיבוש הרמה. במרומי הרמה נסענו לאורך ציר הפטרול הסורי שהוביל למוצבים הסורים מתל פאחר דרך בורג בביל, תל עזזיאת וממשיך דרומה עד צומת ווסט בואכם לכנרת. בימים אלה האזור פורח בקשת צבעי חום וירוק אינסופיים וממרומי הרמה נראים השדות המעובדים של עמק החולה, המשתרע מטה כשטיח רב גוונים וצורות. 360 מעלות של פנורמה שסוגרת על העמק ומשקיפה על משולש הגבולות של סוריה, לבנון וישראל ועל רכס החרמון, מצודת נמרוד, הר דוב, הכפר רג'ר, מטולה, מצוק רמים, כפר גלעדי ובמורדות הקיבוצים דן ודפנה והיישובים בית הלל ושאר ישוב. בחזרה גלשנו במורד ההר, עצרנו לקפה על גדות הבניאס, שטפנו את האבק מהפנים וטבלנו רגליים במים הקפואים. היינו נכונים להמשיך עוד אך זמננו תם. בחניון של איזי מצאנו גם שולחנות לפיקניק, מתקני ספורט אתגרי ואפשרות לקיים תחרויות בישול בתיאום מראש.

על הדרך: אנדרטת המסוקים המרגשת, חוות הפורלים בדן, שמורת גן העדן בתל דן והצימרים של משפחת אלימלך שיוצאים מגדרם כדי לארח אתכם ברוחב לב. היחידות פשוטות יחסית אך מאובזרות לעילא, מוקפות במרחבי דשא, בריכה קטנה ומחירים סבירים (אלימלך בפרדס, שאר ישוב. 04-6941345)

למה: נופים, מים ומורשת קרבות.

כמה: 380 שקל לעד 5-4 בג'יפון, 320 שקל לעד 3 בריינג'ר.

מתי: כל השנה עם עדיפות לחורף ולאביב אז המים שוצפים בנחלים;

איך מגיעים: מצומת גיבור בקריית שמונה, בכביש 90, פונים לכביש 99 המוביל למושב.

נוף גלילי (צילום: אריאלה אפללו)
נוף גלילי (צילום: אריאלה אפללו)

דו-גלגלי

אחד ממסלולי הדיווש החביבים עלינו עובר בסמוך למושב יוגב וחוצה את שדות עמק יזרעאל. אורכו של המסלול 8 ק"מ בדרגת קושי קלה המתאימה גם לרוכבים טריים. הדרך עבירה גם לכלי רכב, כך שמי שמוותר על האופניים יכול ללוות את המדוושים ולעודד מהצד. המסלול עובר בדרכים חקלאיות וראשיתו במושב יוגב, חולף על פני שדות חיטה ירוקה, מטעים, מאגרי מים קטנים ומאגר ברוך הגדול, חוצה את נחל הקישון המשוקם ומסתיים בחורשת סלובניה, סמוך לקיבוץ יפעת. את הדרך מלווים עצי אלון עתיקים שעברו תהליך העתקה - העצים נעקרו ממקומם הטבעי בסמוך לצומת המוביל (לצורך הרחבת הכביש) ונשתלו מחדש על גדות הנחל. סיום המסלול בחורשה שבה חניון הבונקרים שקיבל את שמו בשל שלושת הבונקרים ששימשו בימי המנדט כמחסני נשק לצבא הבריטי שעדיין ממוקמים שם מתחת לעצי האקליפטוס. לאחר הדיווש תוכלו לפתוח שולחן פיקניק בצל העצים ולהשתעשע על מתקני הנופש הפעיל.

על הדרך: עתיקות תל מגידו ומפגש חווייתי עם אפרוחים בברווזים בכפר בכפר ברוך (6540882–04. בתשלום)

למה: אוויר, טבע, נוף וכושר גופני על הדרך, הופכים את הרכיבה לחגיגה לגוף ולנפש.

כמה: ללא תשלום.

מתי: כל השנה.

איך מגיעים: מצומת מגידו פונים לכביש 66 ואחרי כשני ק"מ פונים ימינה למושב יוגב; קק"ל, 1-800-350-550

חניון הגושרים. לדווש ולנוח (צילום: אריאלה אפללו)
חניון הגושרים. לדווש ולנוח (צילום: אריאלה אפללו)

חדש

Bar2go - דמיינו משאית, סתם עוד משאית שדפנותיה מאוירות כאילו היתה פרסומת נוסעת. המשאית הזו הולכת להפתיע אתכם בגדול. היא תעצור בכל לוקיישן שתבקשו (בלב היער, על גדות הנחל, בחוף הים, על ראש ההר ואפילו בחניית הבית) ותוך שעה גג תשנה אדרת ותהפוך לבר מעוצב. המשאית עם החלל האלגנטי משהו מאובזרת בכל מה שמסיבה טובה צריכה - מערכת סאונד איכותית, תאורת לדים, ברזי בירה ואם תרצו יעמיסו גם אלכוהול וקפה לעד 70 חבר'ה בישיבה או 100 בעמידה.

המועדון

באגי שטח - למשפחת נחלה בקתת עץ תיירותית מול הנוף של עמק יעפורי שבה הם מארחים לארוחות דרוזיות. לפני או אחרי הארוחה הם מובילים טיולי שטח מודרכים ברכבי באגי בנהיגה עצמית. לאחר תדרוך והסברים חוגרים חגורה, חובשים קסדה ויוצאים בשיירה למסלול העובר בין המטעים הנמצאים עכשיו בשיא פריחתם, מעברי מים, מורדות ההרים ונוף. בדרך עצירה לתצפיות על החרמון, הגבול הסורי, גבעת הצעקות במג'דל שאמס, זלילת פירות מהעץ ופיתה־לבנה. משפחת נחלה 050-5200222, 150־250 שקל.

הגושרים מלון בטבע – פלגים קטנים, מעינות ציוריים, מפל מלאכותי וחורש סבוך סובבים את מתחם המלון ששימש עד 1948 כארמון החורף של שליט עמק החולה, האמיר פע'ור. רוכבי אופניים רבים הפכו את המקום לנקודת מוצא אידיאלית לטיוליהם בארץ פלגי מים גם בשל הספא, הבריכה והג'קוזי במלון המותאמים לשחרר את שריריהם התפוסים. לטובת הרוכבים הכשירו חדר מאובטח לאחסון האופניים וצוות אחזקה מסייע בתיקון פנצ'רים, החלפת חלקים, טיפול ושטיפת אופניים. הם הגדילו והשקיעו גם באוכל ולקבוצות מאורגנות מורכב תפריט מיוחד לפי דרישת הרוכבים או הצוות המאמן, כולל תוספי מזון מיוחדים. בלובי תוכלו לרכוש חטיפי אנרגיה ובקבוקי שתייה המותאמים לנשיאה באופניים.

מלון הגושרים. מנוחה לשרירים (צילום: אריאלה אפללו)
מלון הגושרים. מנוחה לשרירים (צילום: אריאלה אפללו)

עוצרים

ענתיקות - אוסף נדיר של מכוניות עתיקות, השייך לתעשיין איתן ורטהיימר, הגדול מסוגו בארץ, ומציג את התפתחות התעשייה בארץ ובעולם בכלל, ובתחום תעשיית הרכב בפרט, תוך שילוב בין אסתטיקה, טכנולוגיה ויצירתיות. באוסף 38 דגמים שיוצרו בראשית המאה ה־20, בהן ריילי 9 מרלין משנת 1934, אוסטין 10/4 מ־1932, ויליס 77 משנת ייצור 1934, שברולט קמרו מ־1937, יגואר E טייפ, רכבי טריומף ופורשה וכן סברה שיוצרה בארץ בשנות ה־60 וביג־פוט שיוצר בהרכבה עצמית בפרדס חנה.

המוזיאון הפתוח, גן התעשייה בתפן (בסמוך לכפר ורדים).

קליק אחד ויש לכם מנוי בפנאי פלוס