ימי החופש הארוכים מפתים רבים מאיתנו לנסוע שעות כדי לגלות את הארץ – אך לא תמיד חייבים להדרים או להצפין כדי לגלות שכיות חמדה ירוקות. בלב תל אביב, בתוך פארק הירקון, ישנה פינת חמד קסומה: הגן הטרופי. שם תוכלו לטייל בשבילים וגשרי עץ בתוך סבך הצמחייה, ואפילו להאכיל ברבורים באגם. בנוסף, הגן הטרופי יכול להוות השראה מופלאה ליצירה משפחתית של "ספר הג'ונגל" הפרטי שלכם.

איך מגיעים?

בתוך פארק הירקון, שוכנים מספר גנים מיוחדים: גן הסלעים, גן הקקטוסים, הגן הגזום והגן הטרופי. מומלץ לחנות במגרש החנייה הגדול (מול גני התערוכה) בקצה הדרום-מערבי של המגרש, משם חצו את המדשאה לכיוון גן ההרפתקאות, ולצדו תמצאו את הכניסה לגן הטרופי. הכניסה לגנים בתשלום במחיר סמלי, והכרטיס מקנה כניסה לכל ארבעת הגנים.

מה צריך לקחת לטיול כזה?

• מחברת עם דפים חלקים (אפשר להכין לבד).

• כלי כתיבה: עפרון, מחק, צבעים.

• משטח קשיח לכתיבה.

טיול ביער גשם

היכנסו אל הגן הטרופי וטיילו בין שביליו המתפתלים, הגשרים ובריכות המים, ובדרך התבוננו בצמחים ונסו לגלות את מאפייני צמחיית הג'ונגל.

ביער גשם טרופי קיימים תנאים אידיאליים עבור צמחים: שפע של מים וטמפרטורה חמה וקבועה פחות או יותר במשך כל ימות השנה. לכן צומחים ביער הגשם שפע של צמחים בצפיפות רבה ובמגוון מדהים.

הצמחייה ביער הגשם מאופיינת בשכבות, לפי הגובה. השכבות השונות נוצרות בעקבות כמות האור המגיעה לכל שכבה. התבוננו בצמחייה סביבכם בגן הטרופי וחפשו צמחים המאפיינים כל אחת מהשכבות.

שכבה ראשונה: מעט מאד אור שמש (כ1% בלבד) מצליח לחדור אל הקרקעית האפלולית. לכן מתפתחים בשכבה הנמוכה צמחים שצומחים בצל, כמו מיני שרכים.

שכבה שנייה: מעט מעליהם תמצאו שיחים, עצי שרך ודקלים נמוכים. בשכבה זו אפשר למצוא גם צמחים בעלי עלים ענקיים, המנסים בעזרת שטחם הרחב לתפוס כמה שיותר מאור השמש המועט.

שכבה שלישית: מעליהם מתפרשים העצים הבינוניים והדקלים שגובהם עשרה עד 15 מטרים.

ומעל הכל – חופת הג'ונגל: שכבת הצמחים הזוכים ליהנות מאור השמש המלא. אלו הם ענקי הג'ונגל, עצים אדירים המתנשאים לגובה 40-50 מטרים ושולחים לצדדים ענפים רבים וצפופים. כאן מתקיימים חיים שלמים של מגוון בעלי חיים, שחלקם אינם יורדים מטה לעולם.

אמנם, בגן הטרופי של פארק הירקון (שטחו כ-20 דונם) לא תמצאו נציגים של העצים האדירים של חופת יער הגשם, אבל נציגים של השכבות הנמוכות יותר תוכלו בהחלט לגלות.

מאפיין נוסף של יער הגשם אותו תוכלו לפגוש כאן, בגן הטרופי, הוא הצמחים המטפסים. גזעים רבים עטופים בצמחים המטפסים עליהם. הטיפוס הוא בעצם עוד דרך להגיע למעלה, אל אור השמש המיוחל, מבלי להתאמץ לפתח גזע עבה.

חפשו עוד מאפיין מעניין – שורשי האוויר. זוכרים את טרזן, שמזנק מעץ לעץ בקריאות רמות, כשהוא נאחז בשורשי האוויר הגמישים? גם כאן, בגן הטרופי, תוכלו לראות שורשי אוויר כאלה. עצים מסוימים (כגון מיני פיקוס) שולחים מענפיהם שורשי אוויר, שצומחים מטה, חודרים לאדמה ויוצרים גזעי משנה התומכים בגזע הראשי.

עכשיו, לאחר שהכרנו את הצמחייה העשירה, נתחיל בהכנת ספר הג'ונגל שלנו.

מציירים את הג'ונגל הסבוך

נבחר מקום נוח לישיבה שממנו רואים צמחיה רבה ומגוונת, ונפתח את המחברת (רצוי בכפולת עמודים, כך שיהיה מקום לציור גדול).

נתחיל לצייר את הצמחים, כשהמטרה היא לצופף על הדף כמה שיותר צמחים מסוגים שונים.

אפשר גם לעבור ממקום למקום בגן תוך כדי עבודה על הציור, כשבכל מקום בוחרים צמח מעניין ומוסיפים אותו לציור.

הרבה גוונים של ירוק

השתדלו לצייר כל אחד מהצמחים בגוון אחר של ירוק. אפשר להגיע למגוון של ירוקים גם על ידי ערבוב צבעים. אם הבאתם עפרונות צבעוניים או צבעי פסטל תוכלו לעלות עם צבע אחד על צבע אחר כדי להגיע לגוונים שונים. למשל, בצביעת צמח אחד הוסיפו לירוק צהוב, בצמח אחר הוסיפו כחול ובצמח שלישי הוסיפו שחור, וכך תקבלו ציור עשיר ומגוון הממחיש את צמחיית הג'ונגל.

אם אתם רואים בגן צמחים צבעוניים, כמו פרחים או עלים צבעוניים, הוסיפו גם אותם לציור.

הג'ונגל הוא מקום סבוך ומוצל ולכן כדאי לפחות בכמה אזורים בציור, לצבוע את הרווחים בין הצמחים בצבעים כהים כמו כחול, סגול או שחור.

והנה מגיעות גם החיות

כדי שהג'ונגל שציירתם יתמלא בחיים, הוסיפו מן הדמיון גם את חיות הג'ונגל! ההמלצה שלי לציור מעניין שהופך גם למשחק היא - החביאו את החיות! חיות הג'ונגל שלכם מתחבאות ביער הסבוך כך שניתן לראות רק רמזים מהן, המציצים מבין הצמחים: זנב של קוף, כנף של תוכי, פיתולים של נחש סביב ענף, רגל של טיגריס וכולי. אפשר גם "להחביא" חיות על-ידי צביעתן בצבעי הסוואה, כך שישתלבו בצבעי סביבתן ויהיה קשה להבחין בהן.

בגן הטרופי יש גם בריכות מים בהן תוכלו לראות דגים ועופות מים. תוכלו לשלב גם אותם בציור, או להקדיש להם ציור נפרד בדף הבא בספר שלכם.

ועכשיו – כותבים סיפור

התבוננו בציור שלכם, שבו משולבות חיות הנחבאות בסבך וחברו על כך סיפור.

לפניכם כמה דוגמאות שיוכלו לעזור:

1. סיפור על מישהו (למשל חוקר ג'ונגלים או אתה עצמך) שמטייל בג'ונגל, עובר הרפתקאות ובדרך מגלה כל מיני חיות.

2. סיפור על חיה שיוצאת לחפש חיות אחרות, היא שומעת את הקולות שלהן אבל מתקשה לראותן.

3. סיפור על חיה שמחפשת מישהו שהיא מכירה (חבר, בן משפחה) ובדרך היא כל הזמן מוצאת חיות אחרות, אך לבסוף מצליחה במשימה.

מירי לשם-פלאי, סופרת ומאיירת ספרי ילדים (סדרת "פצפונטבע" וספרים נוספים), מדריכה טיולי משפחות יצירתיים בטבע, ומנחה מפגשים ושעות סיפור.