"כדי למצוא בן זוג צריך לבדוק מראש אם יש התאמה ואפשר לראות את זה בניתוח גרפולוגי", אומרת ניצה בצלאל (52) מהרצליה, שחיפשה להגשים את עצמה ובסביבות גיל 40 כשהיא אם לעשרה ילדים, הגיעה אל הגרפולוגיה. היא נחושה לעזור לאנשים למצוא אהבה ולשמר את הזוגיות והיום מנהלת קליניקה ומשרד לאבחון ויעוץ גרפולוגי בהרצליה בשם "גרפולוגיה מאות ועוד".

"אנשים מגיעים אליי גם כשהם מחפשים אהבה וגם כדי לטפל בבעיות בזוגיות, כמו למשל חוסר תקשורת, התמודדות עם בגידות", מוסיפה בצלאל. "הגיעה אליי לא מזמן מישהי שבן הזוג שלה בגד בה, הוא הרגיש רע מאוד עם הבגידה ונכנס לדיכאון. היא הביאה לי את כתב ידו ונתתי עצות כיצד יש לטפל בו ולקרב אותו אליה כדי להחזיר את המצב לקדמותו. במקביל גם כתבתי לו מה כדאי לו לעשות והיא מספרת שיש שיפור משמעותי. אם יש מצב שאפשר לשמר את הזוגיות אני נלחמת יחד איתם.

"יש דימוי במקורות על שלום וזה מאוד מתאים לעיסוק שלי בזוגיות ובשלום בית. למעשה יש שלושה סוגים של שלום, שלום של ציפורים, שלום של קדירה ושלום של נהר. שלום של ציפורים זה שלום ברמה הכי נמוכה, ציפורים מתקבצות למטרה של אינטרס משותף כמו להגיע ליעד מסוים בארץ אחרת וככה זה גם בין בני אדם, יש אינטרס משותף ולכן מחזיקים מעמד יחד. שלום של קדירה הכוונה היא למצב של בישול, יש קישוא וגזר ועוף וכל אחד תורם מטעמו לאחר אבל גם שומר על עצמו ועל צורתו. ככה גם בזוגיות, תורמים אחד לשני אבל כל אחד נשאר שלם. לעומת זאת, בשלום של נהר יש מיליארדי טיפות שמתקבצות יחד והופכות לנהר עם עוצמה אדירה וסוחפת וכולם הופכות ליחידה.

"שלום אמיתי זה שלום שהנשמות מחוברות, זה בא מתוך הפנימיות ויש בזה עוצמה אדירה, יש שלבים בשלום, כמו גם בזוגיות וכשבני זוג באים אליי אני בוחנת באיזה שלב נמצאים ומנסה בהדרגה להביא אותם לשלום של נהר".

איך הגעת לגרפולוגיה?

"לפני שבע שנים ילדתי את בן הזקונים שלי והרגשתי שזה הזמן לשינוי. לא בחרתי להתעסק בגרפולוגיה, המקצוע הזה בחר אותי. אורי, בעלי, הלך לייעוץ אצל הגרפולוג איילון בן יוסף, ואמרתי לו שאולי אכתוב לו כמה מילים. איילון אבחן שיש לי אינטואיציות טובות והמליץ לי לבוא ללמוד אצלו גרפולוגיה ואינטואיציה. בהתחלה לא כל כך רציתי אבל בעלי שכנע אותי ללכת להתרשם. לבסוף, יצא שלמדתי שם שלוש וחצי שנים, במהלכן למדתי אבחון ציורים, אינטואיציה ולימודי גרפולוגיה. הבנתי שבעצם התחום הזה של האבחון והייעוץ מאחד את כל מה שלמדתי וצברתי במהלך חיי".

בצלאל נולדה וגדלה בתל אביב, אחות בכורה לשני אחים קטנים. כשהיתה בת שמונה אמה חלתה ונאלצו לקטוע את רגלה. "אחרי שהייתה כמה חודשים בבית לוינשטיין בשיקום היא חזרה הביתה, אבל העול של הבית נפל עליי", נזכרת בצלאל. "לקחתי אחריות ועשיתי את רוב הדברים בבית, זה לא היה קל כילדה, אבל אני חושבת שזה חישל אותי לחיים. למדתי להתמודד ומצאתי דרכים כדי לשרוד. גם כילדה ניסיתי לעזור לאנשים, תמיד היו באים ומתייעצים איתי, גם בכיתה, גם בצבא, בכל מקום שהייתי באו ושאלו את דעתי וזה חיזק אותי ועזר לי לשרוד".

בזמן שירותה הצבאי הכירה את בעלה, דרך קרוב משפחה ואחרי פחות משנה התחתנו. "רציתי מאוד להקים משפחה, כבר מגיל שמונה היתי מאוד בוגרת ומאוד רציתי משפחה משלי".

היא התחילה ללמוד חינוך לגיל הרך, אך נשאבה לגידול הילדים או כמו שהיא מגדירה את זה "עשיתי קריירה אישית". במקביל המשיכה ללמוד קורסים שונים, במחשבים, באומנות, בקבלה עד שגילתה את הגרפולוגיה והבינה שזה ייעודה.

"אני עובדת בזה במשרה מלאה קרוב לארבע שנים. אני מצליחה לשלב בין הבית, לילדים ולקריירה בלי בעיה. לומדים לעשות סדרי עדיפויות והילדים שלי יודעים להיות עצמאיים ולומדים להתמודד", מספרת בצלאל. "לא תכננתי שיהיו לי 10 ילדים, בהתחלה לא חשבתי על משפחה כזו גדולה, אבל במהלך החיים ככל שראיתי איזו שמחה זו, רציתי עוד ילדים. בחגים ובשבתות אנחנו כולם יחד וזה כיף, תמיד השולחן מלא, הבית מלא בשמחה. ככל שהמשפחה מתרחבת, ככה הלב מתרחב".

בצלאל גדלה בבית מסורתי, ובעקבות משבר שעברה בגיל 25 החלה להתחזק יותר. "אחרי שילדתי את בני הבכור, נכנסתי שוב להריון. עברתי ניתוח והילד נפטר. כתבתי לרב מכתב והוא שלח לי מברק עם ברכה שהילד הבא ייוולד בריא ושלם בעיתו ובזמנו וזה חיזק אותי. בעלי לא כל כך התחבר לזה, הוא מגיע מבית מסורתי וגם הוא שומר שבת אבל הוא לא התחזק כמוני. אני מכבדת את הדרך שלו והוא מכבד את שלי, הוא לא מנותק לגמרי מהדת ולא מתנגד לדרך, אנחנו מכבדים אחד את השנייה כמו שאנחנו וזה גם מה שאני מנסה לייעץ לזוגות שמגיעים אליי", אומרת בצלאל בחיוך.

איזה כתב יד יש לבעלך?

(צוחקת) "האמת שיש לו כתב יד זוויתי, הוא הדומיננטי בבית והוא גם זה שדחף אותי לתחום העיסוק שלי".

מה התוכניות שלכם ליום האהבה?

"אין לנו תוכניות מיוחדות אבל אולי נחליט לעשות משהו ספונטני. אנחנו נשואים 32 שנים ושומרים את האהבה כל הזמן. כתוב במקורות שכשזוג נפרד המזבח בוכה כי מה זה מזבח? זה מקום שמקריבים עליו וככה זה גם בזוגיות, צריך כל הזמן להקריב. חייבים לשמר ולטפח את הזוגיות כי אם לא נותנים ומשקיעים היא לא תחזיק. לא משנה מה אתם עושים בט"ו באב הכי חשוב בכל קשר זה פשוט לשמור על תקשורת טובה ולדבר על הדברים".

דבר אלי באותיות

לכבוד ט"ו באב ביקשנו מבצלאל לעזור לנו ללמוד על בני הזוג שלנו דרך כתב ידם וגם לתת לנו טיפים איך נוכל לזהות התאמה עם בן או בת זוג פוטנציאליים.

"כשאנחנו באים לאבחון קשר רגשי אנחנו בודקים את האותיות שמייצגות את הרגש, בודקים את המצב הרגשי ובאיזה תהליך האדם נמצא כרגע בזוגיות", היא מסבירה. "הצלחה של קשר בין בני זוג נובעת ממספר גורמים: כסף, משיכה, הרגל וחכמה. אהבה אמיתית היא אהבה שאינה תלויה בדבר, אהבה בה מודעים לעובדה שיש כוח עליון והוא זה שהכניס אותנו לסיטואציה ולמצב שאנחנו נמצאים בו, אנחנו צריכים לבטל מעט את האגו שלנו ולתת לכוח העליון שמחבר בנינו לעשות את שלו כך שהזוגיות והאהבה יחזיקו לאורך זמן.

"גרפולוגיה בודקת אותיות כתב ולא דפוס. האות ב' מייצגת את יחס הכותב לביתו מבחינה פיזית ורגשית וגם מעידה על מישור הזוגי והמשפחתי. החלק הפנימי של האות מסמל את האני שלי והחלק העליון של האות מסמל את מה שאני מחפש. כשהחלק העליון והתחתון מאוזנים זה מראה שטוב לו בבית והוא יודע לוותר שצריך.

האות ד' מורה על הרגש בזוגיות, אם הלולואה גדולה יותר הדבר מורה על מידת הרגש שיש לאדם בזוגיות ואם הרגש משתלט על חייו.

האות ע' מורכבת ביסודה מלולאה המשקפת את העולם הרגשי, ככל שהיא פולשת ויורדת למטה לאזור התחתון הדבר מלמד על מידת החומרנות והדחפים שלנו.

גם האות ס' מראה על רגשנות וקשרים רגשיים בחיינו ובאיזה מצב רגשי מצוי הכותב.