למרות מה שמשתמע מהכותרת, אין לי שום דבר נגד טינדר. זאת אומרת, זה לא רק נגד טינדר, אני נגד כל אפליקצית היכרויות אחרת, לצורך העניין.

למה? קודם כל, כי אם שקלת להסיר את הטינדר סימן שכבר התאכזבת ממה שמצאת שם, וזה לא תאם את הציפיות שלך. פעם שאלתי חבר הומו למה הוא סגר את הטינדר והוא ענה: "כי בגריינדר יש יותר מבחר". מבחר! כמו בסופר! אז את לא קוטג', ואת לא רוצה להיות חלק ממבחר.

את לא קוטג', ואת לא רוצה להיות חלק ממבחר (צילום: shutterstock)
את לא קוטג', ואת לא רוצה להיות חלק ממבחר (צילום: shutterstock)

כן, אני יודעת, אמא שלך רוצה נכדים, וזה המינימום שאת עושה כדי שלא יוכלו לטעון כלפייך שאת לא עושה שום דבר בשביל זה. אז יש לי חדשות בשבילך: עדיף שתעשי שום דבר, כי גם אם את אנומליה של הטבע ובסוף זה יקרה לך, המחיר שאת משלמת במפגשים מעוותים עם טרולים רומנטיים בינתיים לא בטוח שווה את זה.

רגע, יש לי גם נתונים מחקריים לגיבוי: מחקר אמריקאי חדש טוען ש- 66 אחוז מהמשתמשים בטינדר ואפליקציות היכרויות למינהן הם גברים. תוצאות המחקר מראות שאפליקציות מהסוג הזה עושות לנשים בעיקר נזק. ואני אומרת, ברצינות? מחקר הייתם צריכים לעשות בשביל לדעת את זה? לעולם ועד יפליאו אותי התקציבים המבוזבזים של העולם, והעובדה שאף אחד מהם לא מגיע אלי. בשביל מה פתחתי פיי פאל, בשביל מה?

אבל עד שתבינו שאת כל תקציבי המחקר אמורים להפנות אלי, הנה הסיבות שבגללן את צריכה למחוק את כל אפליקציות ההיכרויות, ויפה שעה אחת קודם.

כי זה לא מתאים לנשים

נתחיל בקצת הסטוריה: הטינדר מבוסס על הגריינדר, אפליקציה ותיקה ודומה מאד שמשתמשים בה בעיקר הומואים. הטינדר הוא פחות או יותר גריינדר שהוסיפו לו את הפיצ'ר הזה שפותח צ'אט רק אם יש לייק משני הצדדים. נחמד מאד.

אבל בואו נחשבו רגע הלאה: מה הם הומואים? גברים עם אישיות גברית וצרכים גבריים. פשוט בגלל שהם גם שוכבים עם גברים, הם יכולים להרשות לעצמם לחיות את האמת הפשוטה שלהם, שהיא פחות או יותר, וכמובן שבלי להכליל, כמה שיותר גיוון, פשטות, זמינות ועם כמה שפחות סיבוכים. אז אפליקציות זה אידאלי להם, כי גם בצד השני שלהם יש גברים שרוצים לגמור להסתובב וללכת לישון, במקרה הטוב. במציאות רוב הצ'אטים בגריינדר הם כאלה: "פאסיבי?" – כן. "סקס?" – כן, ואז הם נפגשים, וזהו. אין עניין.

את מדמיינת כזאת שיחה בינך לבין מישהו? אפילו אם החלטת שמתאים לך סטוץ, את מצפה ליותר תקשורת מזה. פי מאה בערך, כי אז מה אם זה סטוץ, את רוצה שיהיה כיף, וגם תמיד מקננת לך במוח האחורי התקווה שגם מסטוץ יכול לצאת משהו רציני, באופן פלאי, ואת גם מכירה סיפור אחד שקרה לחברה של חברה של חברה של אמא שלך, שמוכיח את זה.

כי זה שיווק גרוע

סליחה על הטרמינולוגיה של אולמות התצוגה, אבל מן הידועות היא שהערך של המוצר בעיני מחזיקו עולה ככל שהשקיע בו יותר, ברכישה ובתחזוקה.

תחשבי על זה: הפער בין נשים לגברים תמיד היה ויהיה העובדה שנשים לרוב רוצות להיות בטוחות עם גבר אחד שנמצא, נשאר, ומשמש פרטנר קבוע לתלאות החיים. גברים, ובכן, גם נהנים מרגשות עמוקים ואישה אחת שמכירה אותם, אבל תמיד היתה להם, איך לאמר, יותר בעיה לבחור ולהגביל את עצמם למשך שנים קדימה.

הם בחיים לא ידעו עד כמה את מיוחדת, הם פשוט ידפדפו הלאה (צילום: shutterstock)
הם בחיים לא ידעו עד כמה את מיוחדת, הם פשוט ידפדפו הלאה (צילום: shutterstock)

הדבר היחיד שאיזן את הפער הזה היה העובדה שפעם היה הרבה יותר מסובך להכניס נשים למיטה, ולכן היה שווה לגברים להשקיע באחת ולעבוד קשה עד שהיא תסכים. אבל הספינה הזאת כבר הפליגה, נתקעה בקרחון והפכה לממצאים ארכיאולוגיים. זה המצב.

רשמית, אנחנו "זורמות", והיום ההשקעה שנדרשת מגבר היא אפסית, בעיקר מבחינה רגשית. הוא צריך רק להיראות ייצוגי, כלומר שלא יהיה לו פרצוף של סוטה, ושליטה מינימלית באימוג'ונים חייכניים, כדי לגרום לך להסכים להגיע לפגישה. אם לא הסכמת, הוא לא הפסיד כלום, ופשוט עובר לאחת אחרת. ולעוד אחת. ועוד אחת. כי עד כמה שהוא יודע, אין בך שום דבר מיוחד, ובהינף אצבע יש עוד מלא כמוך, ויותר שוות. או לפחות יותר זמינות.

אם במכירה של רכב סבירות גבוהה שתתקשי לוותר על מכונית שהשקעת בה הרבה תחזוקה וכסף, ולא תמכרי אותה מהר ומתחת למחיר מחירון, על אחת כמה וכמה ביחסים. ככה ככל שאתה מושקע יותר בבן אדם, חוויות משותפות, הסטוריה, או אורך תקופת החיזור, אתה קשור אליו יותר. זה אנושי והגיוני. השיווק בטינדר הוא תמונה, כמה משפטים, קפה. מה הבעיה לוותר על זה ולעבור הלאה? אין לו מושג כמה את מדהימה בעצם, וזה שיווק רע. היית קונה קרם פנים ב-25 שקלים שראית בדוכן בשוק הכרמל? כן? אז תישארי בטינדר, את תמצאי שם את בעלך.

כי זו החפצה עצמית

במשחק של חי צומח דומם, באיזו קטגוריה נכנסת תמונה בטינדר? נכון, לא חי ולא צומח. נשים תמיד מתלוננות שמגזינים, גברים והעולם באופן כללי עושים להן עוול ומחפיצים אותן, מתייחסים אליהן כאל אובייקטים מיניים, מתרכזים רק באיך שהן נראות ולא במה שיש להן להגיד או לתרום באמצעות הכישורים הרבים שלהן.

אז שימו את הפה שלכן איפה שהכסף שלכן. לא רוצות שיתייחסו אליכן כאל חפצי נוי? אל תמכרו את מרכולתכן באי ביי של הואגינות, ותאפשרו לדפדף ולבחור או לפסול אתכן לצד עוד מאה אחרות.

שיחפשו אתכן ברחוב, במכולת, באירועים חברתיים, במסיבות, בברים ודרך חברים. כל מקום שבו אתן לא חלקיק מגלריית תמונות עצומה של ציצים ושיער עם חיוך מבוים ביניהם.

כי זה מביך

להגיד שיש לך טינדר, אני מתכוונת. יש תופעה די נרחבת של אנשים שטוענים שהם הורידו את הטינדר אבל למעשה הם מחביאים אותו כמו שמחביאים פורנו במחשב. וגם, כל הקטע הזה של אנשים שבאים אלייך ברחוב ואומרים לך שהם ראו אותך בטינדר. כאילו, בואי, תסתובבי עם שלט "אני נואשת, אקח כל אחד" וזהו.

כי בקרוב תהיי בדיכאון קליני

נכון, קל לפגוש שם אנשים. למעשה, אם את רוצה את יכולה לצאת לשני דייטים בערב, אבל לפני שאולי תמצאי מישהו סביר, תתאכזבי המון, והתשואה לא מצדיקה את המאמץ. וגם אז, הרי לא תפגשי איתו מיד, נכון? את לא זולה. את תתעקשי לדבר איתו שבוע, ותארגני לעצמך בילד אפ מוגזם, ואז הפגישה פנים אל פנים והאכזבה האפשרית, לא משנה של מי, היא הרבה יותר גרועה, וגם על ריק, כי את בעצם לא מכירה אותו והוא לא אותך.

את הרי יודעת שבסוף הערב הזה יסתיים ככה (צילום: shutterstock)
את הרי יודעת שבסוף הערב הזה יסתיים ככה (צילום: shutterstock)

בעולם האמיתי, לעומת זאת, אם את לא מוצאת חן בעיניו הוא לא ייגש אלייך, ולא יהיה אודישן מביך ודחיה משפילה על בסיס מראה חיצוני, שאחריה תרוצי לעשות ניתוח פלסטי. אחרי שנתיים בטינדר אל תתפלאי שאת קצת דומה למייקל ג'קסון.

כי הם משקרים

אני מכירה הרבה נשים שהיו בטינדר ועזבו, והסיבה היא שהטינדר הוא אשליה. זה רק נראה כאילו יש שם המון אנשים שרוצים למצוא חיבור, וזה רק נראה כאילו יש לך כימיה עם מישהו. זה גם רק נראה שיש לכם על מה לדבר. עובדה, כל פעם מחדש את מתאכזבת מהתכל'ס. אמנם הוא נראה טוב בתמונה, אבל יש שם רק תמונה אחת. אם הדרישה היתה להצטלם ליד כמה סינים אולי לא היית מוצאת את עצמך יושבת עם בחור שטען שהוא ב"גובה ממוצע" אבל הוא 1.58.

ביקשת ממנו להצטלם ליד סינים? לא? אז מה את מתפלאת? (צילום: shutterstock)
ביקשת ממנו להצטלם ליד סינים? לא? אז מה את מתפלאת? (צילום: shutterstock)

אם היית מדברת איתו לא רק בצ'אט היית קולטת שהוא עושה הפסקה של רבע שעה בין כל מילה שהוא מוציא מהפה ושאין לך יכולת לתקשר איתו, וזה במקרה הטוב. אפשר בקלות גם לפספס טיפשות, גסות רוח, גזענות כרונית, חוסר חוש הומור, עיניים משוטטות, ועוד כל מיני דברים שלא רואים משם אבל רואים מכאן. ידיים זעירות כשל חרק, למשל, הליכה מוזרה, קול דקיק שעושה צמרמורת וריח שלא בא לך טוב הם נושאים חשובים לאין ערוך יותר לכימיה מינית מאשר תווי פנים ברגע היחיד הטוב שהיה לו בעשור האחרון.

פעם יצאתי עם מישהו שהכרתי בפייסבוק והכל היה נראה לי סבבה. בדקתי את הקול שלו, עברתי על 70 תמונות ושאלתי מליון שאלות. בסוף הוא הגיע והיתה לו רגל אחת קצרה. רק אומרת.

כי גם את משקרת

כן כן. בלי בושה. את נראית כמו בתמונות? כן? ומה עם זה שכולן רק עד הכתפיים? את לא מסתירה תחת גדול? ושבעת הפילטרים על הפרצוף שלך? והאיפור המקצועי? ואגב, עכשיו 2015, לא 2005, נפלה לך ספרה.