לפני כמה שבועות, לג׳ון קרשואו, מהנדס תוכנה עצמאי ממנצ׳סטר בן 28, היה רעיון די משעשע לסטטוס בפייסבוק. ״זה לא היה נהדר״, הוא כתב בסטטוס הקצרצר שלו, ״אם היה אתר היכרויות נפרד לגברים עם זקן?״.

קרשואו קרא שוב - כנראה תוך שהוא מפלבל בזקנו - הסכים עם עצמו שזו אכן בדיחה די מוצלחת, ושחרר אותה לאוויר העולם. ואת מה שקרה מאז הוא לא חזה גם בחלומות הכי ורודים שלו.

החברים שלו הגיבו בהתלהבות לסטטוס שפרסם, ואמרו לו שמדובר ברעיון מצויין. קרשואו החליט למתוח את הבדיחה עוד קצת, והקים עמוד נחיתה פיקטיבי שבו אנשים יוכלו להירשם לאפליקציה ולאתר ההיכרויות, ושכח לספר להם דבר אחד קטן: בתקופה ההיא בכלל לא היה אתר כזה. הוא אילו לא היה בתכנון.

״הייתי סקרן לדעת כמה רחוק אפשר לקחת את הבדיחה הזו וכמה אנשים יהיו מוכנים לשתף פעולה עם לעשות צחוקים״, סיפר לדיילי מייל.

התשובה, כפי שהוא גילה: המון אנשים. ולא נראה שיש להם כוונה לעצור. או להתגלח.

התעצל, והאתר הפך לסנסציה עולמית

לפני שאנחנו ממשיכים, רק נזכיר: כבר כמה שנים שהזקנים זוכים לאיזו עדנה מחודשת, או עדנה ראשונית, או איזושהי עדנה. למעשה, יש סיכוי לא רע בכלל שזקנים מעולם לא היו פופולריים. עם זאת, חייבים להודות: אתר היכרויות לגברים עם זקן אכן נשמע כמו בדיחה. אבל כמו שגורסת הקלישאה, כנראה שגם מאחורי הבדיחה הזו מסתתר גרעין של אמת.

יותר ממאה אנשים נרשמו לאתר בארבעת הימים הראשונים, וקרשואו החליט שבשלב הזה אולי מוטב שבאמת יהיה אתר, והקים את Bristlr.com, ולא רק טופס הרשמה פיקטיבי. הוא ישב ובנה אתר כמו שצריך, כשבכל הזמן הזה הוא מקבל הודעות על נרשמים נוספים. ״זה יצא משליטה אחרי שבוע״, הוא מספר, ״אבל החלטתי לזרום עם זה. פשוט נהניתי מזה מאוד״.

לא רק הוא נהנה, מסתבר, אלא גם המשתמשים שלו. יותר מ-10,000 (!) איש הצטרפו בשבוע האחרון, ואחרי שישה שבועות של פעילות האתר עומד על 30,000 משתמשים מלא פחות מ-50 מדינות(״אני לא מאמין שהצטרפו מעוד מדינות״, סיפר בראיון, ״זה קרה רק בגלל שהייתי עצלן ולא הגבלתי את זה למשהו מקומי״), ונדמה שהיד עוד נטויה. כעת, מהושקה גם אפליקציה לאייפון ולאנדרואיד, המספרים בכלל צפויים לטפס.

בהודעה שיצאה לעיתונות אמר המייסד קרשואו בכנות טיפה מוגזמת: ״אני לא מאמין שהגענו לחמש ספרות. זה מפתיע אותי, כי אני במהותי אדם מאוד ציני וחשבתי שזה רעיון כל כך מטומטם ואף אחד לא ירצה לעשות את זה. מדהים אותי שאנשים חושבים שזה די מגניב. חלק מהאנשים אפילו טרחו לכתוב לי שזה אתר ההיכרויות המגניב ביותר שהם אי פעם היו חברים בו. אני חושב שזה בגלל שברוב אתרי ההיכרויות יש הרגשה של עשיית עסק, ואצלנו זה יותר משהו כמו ׳היי, אני אוהבת את הזקן שלך׳״.

למרות שנדמה שרק גברים ירשמו לאתר, היחס הוא כמעט 50:50, כשהיתרון הוא דווקא לטובת המין הנשי (וללא שיער פנים, אם תהיתם), שכנראה מחפשות זקן יותר מאי פעם. האתר כמעט ולא מבקש פרטים ממשתמשיו - מגמה מבורכת שהלוואי ותשתרש בתחום אתרי ההיכרויות - כשלמעשה רק שתי נשאלות: האחת, האם יש לך זקן. והשנייה, האם אתה מעוניין במישהו עם זקן.

ובינינו, מי צריך לדעת יותר?

אין לנו מושג האם קרשואו יזכה לעדנה כלכלית בזכות הרעיון הנפלא הזה, אבל עם יותר מ-15,000 נשים שמחפשות בחור עם זקן, יש לנו הרגשה שלפחות חברה הוא יצליח לדוג מהעניין הזה.