זו הייתה אמורה להיות חגיגה גדולה. אחרי היעדרות של שבעה חודשים, ליגת ה-NFL, ליגת הפוטבול האמריקאית, סוף סוף חזרה לחיינו ובעיקר לחיי האומה שכל כך אוהבת אותה. אצטדיונים חדשים נבנו, יותר מ-2,000 שחקנים צחצחו את המדים, הקהל מילא את האצטדיונים, שריקות הפתיחה נשמעו.

ובכל זאת, בפעם הראשונה בהיסטוריה של הליגה הזו, פוטבול לא היה נושא השיחה המרכזי במחזור הפתיחה.

>> הורידו עכשיו את האפליקציה של Xnet לאייפון או לאנדרואיד

למעשה, העיתונים בארצות הברית מסכימים פה אחד שהשבוע הזה, שבוע הפתיחה החגיגי של הליגה, שכבר זכה לכינוי ״השבוע השחור״, הוא השבוע הגרוע ביותר בהיסטוריה של הליגה, וממש לא בגלל איכות המשחק או התוצאות שהיו בשבוע הראשון שלו. לא פחות מארבע פרשיות אלימות של שחקנים שהכו את נשותיהם או ארוסותיהם נחשפו בשבועות האחרונים, ובארצות הברית לא יכולים שלא לתהות: כמה פרשיות כאלו עוד יש שאנחנו לא יודעים עליהן, לכל הרוחות?

וגרוע יותר: למה אף אחד לא טיפל בזה עד עכשיו?

מסרבות להתרגש. אוהדות הרייבנס מגנות (!) את השעייתו של ריי רייס

ובכן, לשאלה הראשונה אין לנו תשובה מדוייקת, אם כי בואו נדבר במספרים: מיליון וחצי נשים אמריקאיות מדווחות מדי שנה שהן סובלות מאלימות מבני זוגן, ו-25% מהנשים האמריקאיות סיפרו שחוו אלימות פיזית באיזשהו שלב בחייהן הבוגרים. לכן,הרשו לנו לקחת סיכון ולהגיד: כנראה שיש עוד פרשיות, ולא מעט.

השאלה השנייה, עם זאת, מטרידה קצת יותר. ומי שקיבלו בשבוע האחרון אומץ והתחילו לפתוח את הפה באופן מפתיע הן לא אחרת מנשות השחקנים. ואמריקה, כך נראה, ממש לא הולכת לאהוב את מה שיש להן להגיד.

גרר, משך, איים ברצח - וממשיך לשחק

בואו נעשה קודם כל קצת סדר. למרות שהיא לא מקבלת את הסיקור הראוי לה בארץ, ליגת ה-NFL היא אחת מהליגות הפופולריות ביותר בעולם, וגם - וזה גם מאוד משמעותי - מתהדרת בתואר הליגה הרווחית ביותר בעולם. בעוד שליגות הכדורגל והכדורסל נמשכות 7-8 חודשים בשנה, ליגת ה-NFL קיצרה תהליכים, ומסתיימת ארבעה חודשים אחרי שהתחילה. זה הופך כל משחק למשמעותי, זה הופך את התחרות בה למטורפת ובעיקר: זה מגלגל הרבה מאוד כסף.

אלא שלליגה הזו תמיד היה צד אפל. רובם המכריע של שחקני פוטבול מגיעים מאוכלוסיות חלשות ונחשלות מאוד בארצות הברית. למרות שאמריקה אוהבת לשים את היד על החזה ולשיר על אמריקה הו אמריקה, אתם כבר יודעים לבד כמה לכלוך יש מאחורי החזית הנקייה הזו. ובעוד הליגה עדיין מתאוששת מפרשיית ארון הרננדז, פעם כוכבה של ניו אינגלנד והיום מואשם ברצח סדרתי, הגיעה פרשת ריי רייס, וטרפה את הקלפים.

בארץ לא זכתה הפרשה הזו לסיקור הראוי לה, אבל בארצות הברית היא מעוררת סערה של ממש. הפרשה, יש לציין, נחשפה עוד בעונה שעברה, אז נחשד רייס בהכרת אשתו (אז ארוסתו) ג׳נאי. הליגה השעתה אותו לשני משחקים (אחרי "חקירה מקיפה"), רייס חזר, והכל היה טוב ויפה. אלא שאז חשף אתר הרכילות TMZ קטע וידאו שבו נראה רייס מכה את אשתו עד אובדן הכרה במעלית, ואז מנסה לגרור אותה. התמונות (כאן למטה) לא קלות לצפייה, והשאלות שהן מעוררות הן קשות ממש.

ב-NFL טענו שהם לא ראו את הסרטון, ואחרי שפורסם בפומבי החליטה קבוצתו של רייס, הרייבנס, לסלק אותו משורותיהם והליגה החליטה להשעות אותו לכל החיים. אלא שדיווחים בספורטס אילוסרטרייטד וב-ESPN חשפו שהקלטת המדוברת נמצאת כבר חודשים בידי הליגה, ושקברניטיה צפו בה והחליטו לקבור אותה. ידעו - ושתקו.

המקרה של רייס רחוק מאוד מלהיות המקרה היחיד. רק ביולי האחרון הורשע שחקנה של הפנתרים מקרוליינה, גרג הארדי, בהכאת אשתו, ולא מדובר באיזו סטירה קטנה (לא שזה בסדר, כן?). בית המשפט קבע שהארדי ״חנק את חברתו, הטיח אותה בקיר, משך אותה בשיער ואיים להרוג אותה״. למרות הסערה הציבורית הוא לא הושעה מהקבוצה, ולמרות שלא שיחק במחזור הראשון משום שהקבוצה נכנעה ללחץ הציבורי הודיעו אמש הפנתרים שהארדי יחזור לסגל (!) ושהם מעוניינים לאסוף עוד אינפורמציה על ״המקרה״, כפי שהם מגדירים אותו.

עוד שחקן שחשוד בהכאת אשתו הוא ריי מקדונלד, כוכב הפורטי ניינרס, אבל גם הוא, הפלא ופלא, עדיין משחק. זה הגיע למצב כה אבסורדי עד שראש עיריית סן פרנסיסקו לשעבר, גאווין ניוסאם, דרש מהקבוצה להשעות את השחקן למען שמה הטוב של העיר, אבל אל תחשבו שזה יקרה. הפורטי ניינרס צריכים את מקדונלד על המגרש, הם חייבים את מקדונלד על המגרש, ולעזאזל עם המוסר הצדקני שלכם.

לכל אלו מתווספת עוד פרשיה מזעזעת של השחקן אדריאן פיטרסון, שמואשם בהכאת ילד, ואמש התווספה לסיפור גם אישה שטוענת שהכה אותה ואת ילדה בן הארבע. וכשכל אלו מצטברים לכדי כמה שבועות צפופים ביותר, אתם כבר יכולים להבין למה השבוע הזה כונה ״השבוע השחור״.

והליגה? היא שותקת. הקומישיונר רוג׳ר גודל דובק בקו ההגנה שלו שהליגה נחשפה לקלטת יחד עם הציבור ושמעולם לא ראה אותה קודם לכן, אבל הודה בחצי פה שהליגה טעתה בכל הקשור לטיפולה באלימות נגד נשים, והנושא יטופל. האם יוחמרו עונשים? האם שחקנים יושעו? אה, לא, אל תבנו על זה. אז איך הנושא יטופל? ניחשתם נכון, בועדה מיוחד שתוקם, ובוודאי תמסור את מסקנותיה בעוד 28 שנה, פחות או יותר.

ובעוד הצביעות והמוסר הכפול של הליגה חוגג, יש קבוצה אחת שמתעקשת לעשות רעש, והיא הקבוצה האחרונה שהייתם מצפים ממנה לעשות את זה. נשות שחקני הפוטבול, פלח אוכלוסיה שתמיד היה ידוע ומאוחד בשתיקתו הממלכתית, מתחיל להתבקע. יותר ויותר נשים מחליטות לפתוח את הפה ולגלות את האמת: כן, יש הרבה יותר מאשר הפרשיות הללו וכן, לליגה שלכם, למשחק שאתם כל כך אוהבים ובטוחים שהוא נקי, יש צד מלוכלך ואפל שלא ידעתם על קיומו.

אל תפני למשטרה ותהיי בשקט

מי שיצרה את הסערה התקשורתית הגדולה מכולן עד עכשיו היא דיוואן סמית׳-וויליאמס, אשתו של שחקן העבר וולי וויליאמס, שבראיון כואב ונוקב איתה סיפרה שבעלה רדף אחריה יום אחד עם אלת בייסבול, הכה בקירות ואף ניסה לחבוט בה, בעוד שהיא הסתתרה בחדר רועדת מפחד. לדבריה, היא פנתה לנציג הליגה שאליו הייתה מקורבת על מנת שיטפל בבן זוגה האלים, אך זה יעץ לה שלא לפנות למשטרה והבטיח לה שהליגה תטפל בעניין בחומרה. עברו 12 שנה מאז המקרה. הליגה, אתם בוודאי יכולים לנחש, לא עשתה דבר.

עוד אחת שהצליחה להסעיר השבוע את האומה האמריקאית הייתה טרייסי טרו, אשתו של שחקן העבר אדם טרו, שלא היססה להגיד את אשר על ליבה, ועשתה חור גדול בליבם של כל מי שהמשחק יקר לליבו: ״ה-NFL היא ליגה ותרבות המעודדת חשאיות״, גילתה. ״כשאת נשואה לשחקן, המסר אלייך ברור: אל תדפקי את הפרטנר שלך, ואל תדפקי את הקבוצה. אל תהיי שנויה במחלוקת, אל תדברי עם התקשורת, מה שקורה ביניכם נשאר ביניכם. תתמכי בבן זוגך לא משנה מה, ובעיקר תהיי בשקט״.

טרו, יש לציין, מעולם לא חוותה אלימות מצד בעלה, אבל שופכת אור על ההתנהלות החשוכה. לדבריה, אישה של שחקן בשנתו הראשונה מוזמנת לשיחה בקבוצה, שם מובהר לה שנצחון הוא לא הדבר הכי חשוב, הוא הדבר היחיד, וכל דבר הוא משני. ״הרבה מהנשים הללו לא עובדות. הן לא יכולות. חלק מזה זה בגלל שכל הזמן יש סיכוי שתעברו דירה לקבוצה אחרת ואי אפשר לפתח קריירה ככה, והחלק השני הוא שהליגה רוצה את הנשים האלו בבית, בלי שום עמדת כוח או עצמאות״.

וכאן אנחנו מגיעים ללב העניין: כסף. שחקני הליגה מרוויחים סכומי עתק, והנשים שאיתם, רובן מרקע סוציו-אקונומי נמוך, מעדיפות לשתוק ולספור את הכסף. דוגמה מצלצלת לכך קיבלנו רק עכשיו, עת התייצבה ג׳נאי רייס לצד בעלה המכה וטענה שהעניינים יצאו משליטה, שזה לא מה שזה נראה ושמדובר בבעל אוהב ותומך. יכול להיות, אבל גם יכול מאוד להיות שהעובדה שבעלה היה אמור להשתכר עשרה מיליון דולר בשלוש השנים הקרובות מהווה גם היא איזשהו משקל סגולי על ההחלטה השנויה במחלוקת.

נשות ה-NFL, אגב, רחוקות מלגנות אותה. ״אני יכולה להבין אותה״, אמרה מישל ריברה, אשתו של שחקן העבר מרקו ריברה. ״למזלי מעולם לא הייתי בסיטואציה הזאת, אבל יכול להיות שהייתי נשארת. את כל כך רגילה לתמוך ולעודד ולעשות הכל למען בעלך, ואי אפשר להשתחרר מזה ברגע. זה התפקיד שלך בחיים, ואת מתרגלת״.

״אנחנו לא גולד דיגריות״, התעקשה מלאני איסמעיל, אשתו של שחקן העבר ראג׳יב איסמעיל, כשנשאלה על כך בראיון אחר. ״אין שום סכום של כסף שיכול להעלים את הפציעות וכאבי הלב שנלווים ללהיות אשתו של שחקן. זה עסק הרבה יותר מסובך ממה שאי פעם תוכלו להבין״.

מי תפר את החוזה עם השטן?

בוודאי שמתם לב שהמכנה המשותף לכל המרואיינות שהתקשורת האמריקאית הצליחה לשים עליהן יד הוא שכולן נשואות לשחקני עבר. ובעוד שנשות העבר חושפות טפח מהפצעים, נשות ההווה שומרות על דממת אלחוט. אם מישהי מהן תדבר, היא יודעת, הקבוצות והליגה יעשו ככל שביכולתן כדי לנקום בבעלה, ויחד איתו בחוזה העתק ובחיים הנוחים כלכלית שזכו להם. ואף אחת, עיניכם הרואות, לא מוכנה בינתיים להפר את החוזה הזה עם השטן.

אבל בעוד שהנשים סותמות מי שלא שותקת, לשם שינוי, היא התקשורת האמריקאית. הגדילה לעשות רשת CBS המשדרת את המשחקים, כשהקדישה את כל תוכנית הפרה-גיים המסורתית שלה לנושא הזה. מדובר בלא פחות מחילול הקודש עבור לא מעט אמריקאים, ובמהלך אמיץ מאוד מצד הרשת, שלפחות עושה רושם שקברניטיה ופרשניה מבינים עד כמה גדולה ועמוקה הבעיה.

״זה מתחיל בדרך שבה אנחנו רואים נשים״, אמר השדר הבכיר ג׳יימס בראון. ״השפה שלנו חשובה. למשל, כשגבר אומר לגבר אחר ׳אתה זורק כמו ילדה׳, זה משליך על היחס שלנו לנשים, והיחס הזה יתבטא ויתפרץ בסופו של דבר גם בדרכים אחרות. שלוש נשים ביום, בממוצע, מתות כי בן הזוג שלהן הכה אותן. זו ההזדמנות שלנו כגברים, כאנשי תקשורת, לקרוא לגברים לקחת אחריות על המחשבות שלהם, על המילים שלהם. כי השתיקה הזו, מה שקורה עכשיו, היא הדבר המבעית והמפחיד באמת״.

עם זאת, בואו לא נשגה באשליות. מדובר במעשה אמיץ ונאור, אך בראון הוא בהחלט יחיד סגולה. כבר למחרת השידור, אמש, הותקף על ידי איש הרדיו הפופולרי ראש לימבו, שאמר: ״זה משוגע. האיש משוגע. הוא רוצה להפוך את המשחק הגברי שלנו לנשי. זה משחק של גברים, ואם נמשיך לתת לפמיניסטיות ובאי כוחן את האפשרות לדבר אנחנו נהרוס אותו לגמרי. CBS יקבלו שבחים ורייטינג על המהלך הזה, אבל אני בחוץ. אני לא אקשיב להרצאה על אלימות נגד נשים, בטח שלא לפני משחק. תדעו כבר את המקום הארור שלכם, ותפסיקו להפריע לי עם תפיסות העולם שלכם ולנסות לחנך אותי״.

האוהדים, כך נראה, דווקא עם לימבו בנושא הזה. בימים האחרונים לא התקשתה התקשורת לזהות אנשים לובשים חולצות של רייס ומקדונלד, כמו גם של פיטרסון. משנשאלו על כך האוהדים, הם הגיבו במשיכות כתפיים, וסביר להניח שככל שנתקרב לסופרבול יותר ויותר אוהדים יגיבו בדיוק בתנועה הזאת.

כי אחרי הכל, זו אמריקה, שרק רוצה שתחשבו שהכל בסדר, וקשה מאוד, מהיכרות עמוקה עם תרבות הספורט האמריקאית, לחשוב שמשהו באמת ישתנה. נשים ימשיכו לחטוף, הכדור ימשיך להסתובב, עולם כמנהגו ימשיך לנהוג. משום שהבעייה, לדידה של הליגה, היא לא שיש אלימות איומה נגד נשות השחקנים, שמסתובבות מפוחדות ולא מוכנות לפתוח את הפה. הבעייה היא שאנשים מדברים על זה. ובבעיה הזו, תסמכו על ה-NFL, הם לא יבחלו בדבר כדי לפתור ולטאטא אותה בחזרה מתחת לשטיח.