עצוב לגלות שלכל דבר בעולם יש תקדים. פרשיות בעולם הבידור, מזעזעות ככל שיהיו, הן כמעט לעולם, לצערנו, לא הפעם הראשונה שזה קורה. והנה, רק אמש התבשרנו שגם לעולם הבידור הישראלי, לכאורה, ישנו צד אפל הרבה יותר, כשהמשטרה החליטה לחקור שני זמרים באשמת קיום יחסי מין עם קטינה בת 15.

איך זה ייגמר קשה לנו להעריך, ובסתר לבנו אנחנו רוצים להאמין שמדובר בתלונת שווא שתיעלם ותבהיר לנו שכל הסיפור לא היה ולא נברא, אבל בהסתמך על עולם הבידור האמריקאי, שכידוע מקדים אותנו בכמה שנות דור טובות, אין אלא להיווכח שמקרים מזעזעים אלו אכן יכולים לקרות.

אז איך זה נגמר, אתם שואלים? ובכן, אם להיות כנים, אף פעם לא בכלא. לעיתים זה נסגר בהסדר כספי כלשהו, לעיתים זה אכן מתגלה כתלונת שווא ולרוב, לפחות סטטיסטית, זה נגמר דווקא בחתונה שהיא הכל, כמובן, חוץ ממשמחת.

למרות שזה נראה לנו ברור מאליו, מערכת יחסים רוצה להבהיר שהיא מגנה בתוקף כל תקיפה מינית כלשהי, וכתבה זו אינה נכתבה על מנת להעניק למקרים שלמטה לגיטימציה כלשהי, אלא אך ורק על מנת לבחון תקדימים מהעולם ולבדוק כיצד הסיפורים הללו מסתיימים. כל משמעות אחרת שתינתן לדברים היא על דעתו של הקורא בלבד. ועכשיו, הנה רשימת שערוריות המין שהסעירו את אמריקה, בתקווה שנוכל ללמוד מהן משהו על ההליך הצפוי לנו כאן בישראל.

קלסי גרמר

ב-18 בנובמבר 1994 פוצצה תוכנית הטלוויזיה "קורנט אפייר" את אחת מפרשיות הסקס המוכרות יותר בארצות הברית: קלסי גרמר, הכוכב של פרייז'ר האדירה, הואשם בבעילת הבייביסיטרית בת ה-15 של ילדיו. התוכנית חשפה עוד כי הוריה של הנערה הצעירה מתכננים לתבוע את גרמר בסכום של מאות מיליוני דולרים. גרמר, מצידו, שמר על שתיקה יחסית ואמר שמדובר בניסיון סחיטה של הוריה של הנערה וניסיון לפגוע בשמו הטוב תמורת מזומנים.

האמת? השערוריה הזו לא עשתה רעש כל כך גדול כפי שהייתם מצפים, בין היתר כי גרמר הוא אדם שהצליח להסתבך בכל דבר פלילי אפשרי כמעט: הייתה לו קלטת סקס שנגנבה ממנו, נהיגה בשכרות ואחזקת קוקאין, אם למנות רק כמה מפעולותיו שעשו כותרות בניינטיז, כך שסקס עם קטינה לא ממש הפתיע אף אחד. ובכל זאת, למרות שהמזל הגדול ביותר של גרמר היה שבאותה תקופה לא היה אינטרנט ולכן הבאזז היה קטן יחסית, אמריקה די הזדעזעה ועקבה באדיקות אחרי התפתחות הפרשה.

שנתיים אחרי שהתפוצצה באותו תחקיר טלוויזיוני הגיעה זו לבית המשפט, שם נטען כי גרמר השאיר לילדה 22 או 23 הודעות קוליות בתוך כשעה, והמסר שעולה מההודעות הללו, לטענת עורך דינה של הנערה, הוא "חמור מאוד מאוד". עוד טענה הנערה כי הייתה זו אמה החורגת ששידכה אותה לגרמר למטרות בייביסיטר בלבד כשנפגשו במלון משותף, ומהרגע הראשון שגרמר שם עליה עין, לטענתה, הוא ניסה לפתות אותה.

עם זאת, האשמות לחוד ומציאות לחוד. לאחר שמיעת עדות הנערה (גרמר עצמו כלל לא הופיע למשפט) החליט חבר מושבעים בבית המשפט בניו ג'רזי, שם נערך ההליך, לסגור את התיק מחוסר אשמה. עוד החליטו חבר המושבעים שלא לחשוף את הקלטות האמורות מהמזכירה האלקטרונית והורה להשמיד אותן. עורכי דינה של הנערה ניסו לגרור את המשפט לפיניקס, אריזונה, שם לטענת הנערה קיימו השניים יחסי מין גם כן, אך בית המשפט באריזונה הגיב בהחלטה זהה לאחר ששקל את העובדות. "אני שמח שכל זה מאחורי", אמר אז גרמר בתגובתו היחידה לנושא, "ומצפה להמשיך הלאה".

אגב, שנתיים אחר כך התברר שמי שמכר את הסיפור לעיתונות היה לא אחר מאשר אחיו למחצה, ג'ון גרמר, שהיה גם חבר משפחתו היחידה של הכוכב הענק. גרמר עשה ניסיונות רבים להתקרב לאחיו החורג, וזה השיב לו בדמות מכירת סיפור (שהתברר כבדוי) למרבה במחיר. "רציתי איזושהי תחושת משפחתיות", סיפר לימים הכוכב לאחר שנחשף הסיפור המלא, "כי אין לי משפחה. זה כל מה שרציתי. עכשיו הוא כמובן נעלם מחיי, ואין לי רצון או עניין לראות אותו שוב כל עוד אני חי".

ר. קלי

שירו המוכר ביותר של ר. קלי הוא "אני מאמין שאני יכול לעוף", אבל כשזה מגיע לקלי, מסתבר שהוא מאמין שהוא גם יכול לעשות עוד כמה דברים בלי לתת עליהם דין וחשבון. למרות שרבים מכירים את הרומן המחריד שהיה לו עם אאהליה, שמיד נגיע אליו, לקלי יש חתיכת היסטוריה מכוערת כשזה מגיע לקטינות.

הפרשיה הראשונה הקשורה בענייניו הייתה בשנת 1996, אז בחורה העונה לשם טיפני הוקינס תבעה ממנו עשרה מיליון דולר מאחר שלטענתה שכב איתה מאז שהייתה בת 15, וסיים את מערכת היחסים איתה כאשר מלאו לה 18. קלי, שהיה גדול ממנה בתשע שנים, הכחיש כל קשר, אבל בהמשך התברר שהכחשותיו לא שוות יותר מדי. רק ארבעה ימים אחרי שנתנה עדות מפורטת בת שבע שעות על יחסיהם ביקש קלי להגיע להסכם, שסכומיו מעולם לא פורסמו. עם זאת, על פי הערכות שעשה עיתון הסאן, קלי נפרד מ-250,000 דולר והוקינס התחייבה שלא לדבר על הנושא יותר, דבר שהיא עושה עד היום. בעקבות החשיפה פרשו כמה מרקדניו של קלי, ואחד מהם אף אמר בראיון לעיתונות: "לאח הזה יש בעיות. הוא צריך לבקש עזרה. אני באמת מאמין שהוא חולה".

כמה שנים אחר כך, בזמן צילומי הקליפ לשיר "אם יכולתי להחזיר אחורה את הזמן" טענה נערה נוספת בת 17 שקלי ניסה לשכב איתה, אך זו הסכימה לשכב איתו רק אחרי שמלאו לה 18. בתחקיר שעשה עיתון הטיימס נחשף שאחורי הקלעים של קלי מלאים בצעירות המעריצות אותו וקלי "משתעשע איתן כהוגן", להגדרת העיתון.

עד היום לא ברור מה קרה שם. אאהליה (צילום: gettyimages)
עד היום לא ברור מה קרה שם. אאהליה (צילום: gettyimages)

אבל שום דבר, כמובן, לא משתווה לפרשת הנישואין עם אאהליה. השניים הכירו באמצעות מנהלו הקודם של קלי ודודה של אאהליה, בארי הנקרסון, שחשב שהכשרון הצעיר והמבטיח בץ ה-12 שבמשפחתו יכול להנות מכישוריו המוזיקליים של ר. קלי. אאהליה, כך על פי הדיווחים שהתגלו שנים אחר כך, הייתה ילדה נאיבית עם "קראש" קטן על קלי, שמצידו ניצל את זה עד תום. יחסי המין בין השניים התחילו תקופה קצרה לאחר היכרותם, ובגיל 15, כך חשף הניו יורק פוסט, אירגן לה נישואין בהפתעה בחדר אחורי של בית מלון בשיקגו. על פי החשדות, קלי פחד שהכניס את אאהליה להריון וכן שהדביק אותה באיידס, ולכן, בעצת מנהליו (שלאחר מכן התפטרו גם הם בטענה שהאיש צריך טיפול פסיכיאטרי בהול) זייף את גילה (בתעודת הנישואין נכתב שגילה הוא 18) וכפה עליה את טקס הנישואין הנ"ל כדי להימנע מסקנדל הסקס שידע שיתרחש אם הסיפור ייחשף.

הן ר. קלי והן אאהליה הכחישו את הפרטים לאורך השנים ולא הרחיבו בנושא, ואאהליה, לצערנו הגדול, הלכה מאיתנו בגיל 22 כשהיא משאירה לנו רק את הקול האלוהי שלה כמזכרת. ר. קלי, מאז, הספיק להסתבך עם הרבה נשים וקטינות אחרות, אך מעולם לא נכנס לכלא בשל כך. בימים אלו, אגב, הוא מתכנן קאמבק. אנחנו מקווים שלהופעותיו לא יבוא אפילו אדם אחד.

מייקל ג'קסון

חייו של ג'קסון - ומותו כהמשך ישיר לכך - היו טרגדיה יוונית אחת גדולה, אך לצד השירים האדירים והמוסיקה שעדיין סוחפת את העולם גם אחרי לכתו, אחד הדברים הזכורים ביותר מהקריירה של ג'קסון היו יחסיו הלא ראויים, בלשון המעטה, עם נערים צעירים.

למרות שהיו שמועות על לא מעט ילדים, רק מקרה אחד הגיע לפתחו של בית המשפט. ב-1993 קמה סערה ציבורית אדירה בעקבות האשמותיו של אוון צ'נדלר, אביו של ג'ורדן בן ה-13, שהכוכב ובנו הקטן מנהלים מערכת יחסים "אינה ראויה", כך אמר. השניים, יש לציין, היו ביחסים מצויינים, והאב אף עודד את החברות בין הבן לבין הכוכב הענק והכריז ש"מייקל הוא חלק אינטגרלי ממשפחת צ'נדלר". ובכן, אתם יודעים איפה הסיפור הזה נגמר.

ב-15 ביולי אותה שנה הפסיכיאטר מאתיס אבראמס בדק את העובדות שבידיו של צ'נדלר והחליט שיש "חשד סביר" להתעללות מינית, ובעקבות כך החליט בית המשפט בלוס אנג'לס לקבל את התיק. ההצעה הראשונית של הצוות של ג'קסון, שעמדה על 350,000 דולר, נדחתה על ידי הצ'נדלרים, ואחרי חמישה חודשים של מו"מ הגיעו שני הצדדים לסיכום על סכום, שמעולם לא פורסם אך הוערך ב-22 מיליון דולר. בספטמבר 1994, אגב, הופסקה החקירה הפלילית עקב מחסור בראיות, אך עורכי דינו של ג'קסון רצו לוודא שהסיפור יעלם.

מייקל ג'קסון, כזכור, נפטר ב-2009, אך חמישה חודשים אחריו, ב-5 בנובמבר 2009, התאבד אוון צ'נדלר בדירתו אשר בניו ג'רזי. עד היום לא ברור אם ישנו קשר בין שני המקרים.

על פי תחקיר של המירור הבריטי לאחר מותו של ג'קסון, שהתבסס על מסמכי אף.בי.איי (ולא נחשפו במשפט השני ב-2005 שבו זוכה הזמר מכל אשמה), שילם ג'קסון יותר מ-35 מיליון דולר ב-15 שנים למשפחות שהתעלל מינית בילדיהם, וזאת על מנת להסתיר את הפדופיליה שלו. המקרה הראשון, כך על פי אותו תחקיר, היה כבר ב-1989, ואלו המשיכו עמוק לתוך שנות האלפיים. עוד עולה מהדיווחים כי היו הורים שדחפו את ילדיהם ביודעין אל זרועותיו של ג'קסון בתקווה שהדבר יסדר אותם כלכלית.

הוכחות לטיעונים הללו לא נמצאו מעולם, וג'קסון כבר לא איתנו כדי להגיב עליהם. בית המשפט אמר את דברו במקרים דנן, אך אין ספק שדברים משונים, בלשון המעטה, קרו באחוזתו - כולל הסרט התיעודי שבו הודה שהוא אוהב לישון עם ילדים - והיה צורך לבדוק אותם לעומק. עם זאת, קשה מאוד, כך מסתבר, להאשים את כוכב הפופ הגדול בעולם כשהוא בשיא תהילתו.

וודי אלן

קשה להפריד את האמת מהמיתוס במקרה דנן, אבל בואו ננסה. את האגדה כולם מכירים: וודי אלן שכב עם בתו החורגת ויחד הם הביאו לאוויר העולם את אחת ממערכות היחסים המטרידות ביותר שידעה הוליווד. אלא שהאמת, מה לעשות במקרה הזה, קצת מפריעה לאגדות שנרקמו סביב הסיפור הזה, ולמרות שאיננו מצדיקים אותו כך או כך ואין פה שום ניסיון לנקות את שמו של אלן מאחריות (וגם, למען האמת, הוא לא ממש צריך אותנו), הגיע הזמן לספר את הסיפור הזה כמו שצריך.

הכל החל ב-1982, אז החל וודי לצאת עם מיה פארו. לשניים יש שני ילדים מאומצים: דילן פארו (היום מאלון פארו) ומוזס פארו, וכן עוד בן אחד ביולוגי, רונאן פארו. באחד מהראיונות האחרונים שלה, אגב, טענה פארו שבנם הביולוגי "יכול להיות" מבעלה הקודם, פרנק סינטרה, ממנו הודתה ש"לא ממש נפרדה", אבל זה לא העניין כרגע. יצויין כי למרות מערכת היחסים ארוכת השנים בין אלן לפארו השניים הקפידו על מגורים בבתים נפרדים ומעולם לא התחתנו.

עם זאת, אלן לא היה הגבר היחיד שאיתו אימצה פארו ילדים. את בתה סון יי פארו אימצה יחד עם אנדריי פראבין, ולוודי אלן מעולם לא היה קשר משפטי או משפחתי אל הנערה. עם זאת, כשהתחילו עניינים בין השניים היא עדיין הייתה לא חוקית, ועל כך יהיה קצת קשה להתווכח.

למרות טענת השניים שהיחסים ביניהם התחילו כשסון יי הייתה בת 19 ואלן היה בן 56, לטענת פארו היחסים התחילו עוד הרבה קודם. בהתחשב בעובדה שאלן הכיר את סון יי מאז שהייתה בת 10 קשה שלא להפעיל את הדמיון, אך אנחנו באמת ננסה שלא במקרה הזה. כך או אחרת, מערכת היחסים בין השניים כנראה החלה כשסון יי הייתה בת 15 בלבד, אך עדויות חותכות מעולם לא נמצאו, שכן השניים יחד עד היום ומסרבים לדבר על הפרשה.

מערכת היחסים בין פארו לאלן הסתיימה לאחר שזו מצאה תמונות עירום של סון יי - באותו הזמן בת 20 - בארנקו. "זה היה המזל הכי גדול בחיי", אמר אלן ב-2005 על הרגע שבו נמצאו התמונות, "זו הייתה נקודה שממנה הכל הפך להיות טוב יותר. ברור שהייתה עושה דברים אחרת בדיעבד, אבל האמת היא שהייתי צריך לצאת ממערכת היחסים הזו עוד הרבה קודם".

באשר לסקנדל, לכאורה, שביחסיו עם אלן, הוא ממשיך להכחיש אותו עד היום. "לא היה שום סקנדל", טען בראיון ב-2011. "פגשתי נערה, התאהבתי בה והתחנתי איתה. אנחנו נשואים כבר 15 שנה. לא היתה שום שערוריה, אבל בדרך מסויימת אני אוהב את הדימוי של זה, כי הנה, זה מוכיח שגם לאדם המשעמם בעולם יכולה להיות שערוריה אחת ממש גדולה".

ג'יי זי

ב-2011 החלה לרוץ שמועה זדונית ברשת שג'יי זי, האיש והביונסה שלו, שכב עם הראפרית פוקסי בראון (אינגה מרצ'נד) כשהיא הייתה בת 15 והוא היה בן 27. על פי אותה שמועה, שהחלה בבלוג הבןהוליווד, בראון אמרה למקור אנונימי שהאיש שהכניס אותה לתעשיית המוזיקה (שהוא, כאמור, ג'יי זי) היה גם זה שביתק את בתוליה כשהייתה רק בת 15. לדברי אותו מקור, פוקסי סיפרה שהיה מממן את כל קניותיה, לוקח אותה למספרה באופן קבוע וכמובן משלם על כל פינוק אפשרי מאז שהייתה ילדה, הכל כדי להיכנס לתחתוניה.

עוד סיפר המקור שפוקסי טענה בפניו שבחלק מהפעמים שקיימו יחסי מין הם לא היו לבד, ושהיא נאלצה להשתתף באורגיה, כשבאחת מהפעמים היא אף צולמה. קלטת הסקס, מיותר להגיד, טרם נמצאה וספק אם בכלל קיימת אחת כזאת, אבל השמועה עשתה לה כנפיים וג'יי זי נחשד בקיום יחסים עם קטינה.

העניין, יצוין מיד, מעולם לא הגיע לחקירה ממשית כיוון שמעולם לא הוגשה תלונה. יתרה מכך, בראיון שנתנה לפני שלושה חודשים טיהרה בראון את שמו של ג'יי זי, כשאמרה: "זו אפילו לא הייתה כתבה. זה היה בלוגר אנונימי שיכול להיות בחור מוויסקונסין ויכול להיות גמד מטורף שגר בתוך עץ. כל מי שמכיר אותי יודע שאני אוהבת את ג'יי. נקודה. מה שנאמר כביכול בשמי הוא איום ונורא. אני יכולה לפתוח בלוג ולכתוב כל דבר ואנשים פשוט יאמינו לי. זה מפחיד. זה מטורף".

חובבי הקונספירציות יטענו שבראון העניקה לעיתונות הכחשה שאינה הכחשה, שכן לא הכחישה שהשניים קיימו יחסי מין כשהייתה קטינה. הפרשה, כפי שוודאי ניתן להבין, עדיין לא ירדה לגמרי מסדר היום הציבורי, וסביר שעוד צפויות בה התפתחויות. עם זאת, ספק גדול אם זו אי פעם תגיע לבית המשפט, או תתפתח למשהו שהוא מעבר לשמועה זדונית המכתימה את הקריירה והנישואין של ג'יי זי.

אלביס פרסלי

כשמדברים על אלביס פרסלי, ללא ספק אחד הזמרים הגדולים בכל הזמנים, קשה לדעת מה האמת ומה אגדה. הדרך בה פרץ, הדרך בה נעלם, העובדה שכנראה חטפו אותו חיזרים, כל אלו יחקרו לעולם ועד ויהפכו את חייו לאחד המיתוסים הגדולים של המאה העשרים. אבל חיבתו של פרסלי לבחורות צעירות, לצערנו, מעולם לא הייתה מיתוס. השאלה שנשאלת עד היום היא רק כמה כאלו היו.

דבר אחד בטוח: פרסלי - כפי שהוכיחו נישואיו - אהב אותן צעירות. אחד הסיפורים המוכרים הוא שבאחד הלילות של 1956 שודכה לו כוכבת הקולנוע בת ה-18 נטלי ווד, ואחרי דייט שלם זו התאוננה בפני עוזריו שהמלך ירום הודו לא שלח אליה ידיים אפילו פעם אחת במהלך הדייט שלהם. ווד, שניסתה להבין מה נסגר משום ששמעה על המוניטין של האיש, פנתה לעוזריו ואלה ענו לה: "אל תיעלבי, את פשוט מבוגרת מדי בשבילו".

ביוגרפיה חדשה למדי בשם "מלך" חושפת שאכן, לאלביס הייתה חיבה לנערות. "הוא היה מרותק מהרעיון של בחורות בנות עשרה", אמר לאמאר פייק, אחד ממקורביו של פרסלי. "זה הפחיד נורא את כולנו".

פחד לחוד - ומציאות לחוד, שכן מסתבר שהפמליה של פרסלי לא עשתה דבר וחצי דבר כדי למנוע את זה. אחרת קצת קשה להסביר את סיפור האהבה של פרסלי ופרסיליה, שהתחילו לצאת כשהייתה רק בת 14, וצעירה בעשור מאלביס בן ה-24. למרות שהריחה מניצול מיני עוד מיומה הראשון אין לשכוח איפה הייתה התקשורת בשנות החמישים והשישים, ומערכת היחסים הזו תוארה כדבר מתוק, רומנטי להחריד, כזו ש"מגשרת על הפער בין הגילים" ולא, חלילה, כאדם שכנראה שכב עם ילדה לפני שמלאו לה 15.

אלביס, כמובן, המשיך עם נערותיו, ופסיכולוגית שהייתה צמודה אליו באותו הזמן טענה שהוא היה "כל כך חרד מביצועיו במיטה עד שהסכים לשכב רק עם כאלו שלא היה להן ניסיון קודם". על פי עדויות שונות 14 אכן היה גיל הקסמים עבור אלביס, והוא תר אחר נערות כאלו בקהל, הזמין אותן אל מאחורי הקלעים ואף ערך מסיבות פיג'מה פרטיות עם נערות בגילאים הללו. הסיפורים מתפרשים על גבי דפים ארוכים בביוגרפיה, ויהיה קשה לזכור את אלביס הגדול מבלי להיזכר גם בצד האפל שלו, שאין לדעת כמה נערות תמימות נפגעו ממנו במהלך השנים.