הנה רשימת הדברים שהספיקה - על פי אתרי רכילויות שונים - סמנת'ה בארקס בת ה-22 לעשות בעשרת הימים הראשונים של חודש מרץ: לצאת עם ראסל קרואו, לגלות שהיא בכלל לא יוצאת עם ראסל קרואו וזו הייתה אי הבנה אחת גדולה, להתארס (לא לראסל קרואו, אם תהיתם), להתחתן, להיבחר לאישה הסקסית ביותר בטקס האוסקר ידי המגזין "וניטי פייר", לגלות שתמונות עירום שלה הודלפו מהטלפון האישי שלה לאינטרנט, לגלות שתמונות העירום שהודלפו הם - אופס - לא שלה ואין בכלל שום קשר בין הבחורה הערומה שעל המסך לסמנת'ה בארקס, לצאת עם מנחה תוכנית הבוקר מאט ג'ונסון, להיכנס להריון ולקינוח, כי באמת לא היו מספיק שמועות עליה בימים האחרונים, גם למות. וכמובן לחזור לתחייה אחר כך, כשהתברר שכל זה לא הייתה אלא מתיחה איומה.

הספק לא רע, חייבים להודות, בשביל בחורה בת 22 שעד לפני חצי שנה לאיש מחוץ לאנגליה לא היה שמץ של מושג ירוק מי היא.

אבל הסיפור המופלא של סמנת'ה בארקס (שרגעיו הגדולים, כך נראה, נכתבים בימים אלו ממש) הוא אחד מסיפורי הסינדרלה המרגשים ביותר של השנים האחרונות וללא ספק המוצלח שבהם. מי שבגיל 16 נטשה את האי שבו גדלה (רגע, תיכף נגיע לזה) והגיעה בלי פאונד עודף אחד ללונדון על מנת לנסות ולהגשים את החלום שלה, בוודאי לא האמינה גם בחלומותיה הורודים ביותר ש-שש שנים אחר כך שמה יהיה מוכר בכל מקום, הפקות קולנועיות ומוזיקליות יחזרו אחריה ויתחננו שתופיע אצלם ושעל פי רשימת המרוויחים הגדולים בארצות הברית היא תתייצב כזמרת שהרוויחה את הסכומים הגדולים בשנת 2012, עם הכנסות משוערות של לא פחות מ-75 מיליון דולר. וזה, תאמינו או לא, אפילו לא כל הסיפור.

600 עותקים ופרידה

בארקס מעולם לא חשבה שתתפרסם. נכון, מדובר במס שפתיים שכל מפורסם מרגיש צורך להגיד מיד אחרי שהוא נוגע בפסגה, אבל במקרה של בארקס עוד אפשר להאמין לי, שכן היא נולדה באי מאן (הוגים כמו המילה "מאן", גבר בלועזית) הקטנטן, הנמצא בים אירי בין אנגליה, סקוטלנד, ווילס וצפון אירלנד. אוכלוסיותו של האי מונה קצת פחות מ-90,000 בני אדם, וכשבארקס דיברה על התהילה שלה היא אמרה "לא חשבתי שלא אתפרסם בגלל שאני לא יכולה לעשות את זה, אלא בגלל שכשאת גרה במקום כל כך קטן להתפרסם ולחלום על תהילה בינלאומית זו בכלל לא אופציה".

עם זאת, את הכשרון העצום של בארקס ניתן היה לזהות כבר בגיל קטן. היא התחילה לשיר בגיל 3, ובאותו גיל בדיוק גם ביקשה להירשם לכל חוגי הריקוד האפשריים, והיום היא שולטת באמנות הבלט, הג'ז ואפילו סטפס. בגיל 16 עשתה ניסיון ראשון והוציאה דיסק שאת שיריו כתבה בעצמה, ומכר כמות בהחלט מכובדת של 600 עותקים.

באותה שנה החליטה לבקש מהוריה, בצעד חריג למדי, לעזוב את האי ולעבור ללונדון על מנת לנסות ולהגשים את החלום שלה. הוריה, שתמכו בה מאז שהייתה פצפונת, לא יכלו לסרב גם הפעם, ובארקס ארזה את חפציה, עברה לבירה האנגלית רק כדי לעשות את מה שעושה כל סינדרלה במאה ה-21: להתקבל לתוכנית ריאליטי.

תוכנית הריאליטי הספציפית הזו נקראת בשם הלא מקומם בכלל "אני אעשה הכל", אבל בניגוד למה שנרמז בשמה דווקא מבקשת מהמתמודדים לשיר שירים ממחזות זמר ובסוף, אולי, לזכות בתפקיד הנכסף של ננסי במחזמר "אוליבר", שבוים על ידי האגדה אנדרו לויד וובר. בארקס שרדה תשעה שבועות ואף הגיעה לגמר, רק כדי לסיים במקום השלישי והאחרון ולראות את תהילת העולם שהובטחה לה חומקת מבין ידיה, כשבין היתר נשמעו מהשופטים תלונות שהבחורה הצעירה סובלת מעודף משקל קל.

רגע אחרי סיום התחרות הוגלתה בארקס אל הישימון הצחיח ביותר בעולם: מדבר פליטי הריאליטי. היא אמנם התקבלה לגרסה הבריטית של "קברט" מיד אחרי התוכנית וגם הופיעה שם שנה, אבל לאחר מכן עשתה בעיקר, ובכן, כלום, אלא אם כן מחשיבים את שירת ההמנון הלאומי של "מאן" במירוץ הסוסים השנתי ואת הופעתה בפתיחה של מרכז החקר לסרטן השד בבריטניה. הסיפור של בארקס היה נראה גמור למדי, ולמרות הכשרון העצום שהפגינה מהשנייה הראשונה שעלתה על המסך, היה נראה שהיא בדרך הבטוחה לתהום הנשייה.

אלא שב-2010 הכל השתנה. בארקס נבחנה למחזמר "עלובי החיים", שעלה בהפקה מחודשת בלונדון, ואף התקבלה לתפקיד אפונין, אותו תפקיד ששנתיים מאוחר יותר יזניק לה את הקריירה. בערב הפתיחה של ההצלחה הצליחה להרשים את סיר קמרון מקינטוש, מגדולי המפיקים באנגליה, שליהק אותה לאותו תפקיד בדיוק בהפקת היוקרה שחגגה 25 שנה ל"עלובי החיים" באולם האו-2 הענק באנגליה. מקינטוש, אגב, היה גם זה שהמליץ עליה לעיבוד הקולנועי, וגם זה שזכה לבשר לה - בזמן שהתכוננה לעלות לבמה במחזמר "אוליבר" - שאחרי לא פחות מ-15 (!) אודישנים היא גברה על כוכבות כמו סקארלט ג'והנסן וטיילור סוויפט, והיא תככב בקולנוע לצידם של יו ג'קמן וראסל קרואו. את צרחות ה"יש", סיפר מקינטוש בראיון אחר כך, שמע כל האולם.

מלכת הלבבות השבורים

לפי כמות הידיעות הפסיכית עליה קשה לזכור שעד לפני כמה חודשים איש באמריקה לא הכיר את סמנת'ה בארקס. עם זאת, ההופעה הבלתי נשכחת שלה ב"עלובי החיים" שסחפה ביקורות נלהבות ("גונבת את ההצגה", אמר עליה הדיילי-מייל, "היינו שמחים אם כל יום היה יום של אפונין", כתבו עליה בניו יורק טיימס) שמה אותה במרכז הבמה, והאמת היא שלא נראה שיש לה איזשהי כוונה לרדת משם.

העיתונות לא מפסיקה לכתוב עליה. סמנת'ה בארקס (צילום: gettyimages)
העיתונות לא מפסיקה לכתוב עליה. סמנת'ה בארקס (צילום: gettyimages)

בחצי השנה מאז שפרצה לתודעה היא כבר הספיקה, כפי שכתבנו, לזכות בתואר "הזמרת הסקסית ביותר של השנה" ובתואר "האישה הסקסית ביותר באוסקר" וגם לאבד לא מעט ממשקל גופה, בדיאטה שמיטב המוחות בארצות הברית מנסים לגלות אותה. עם זאת, נראה שלא הכל זוהר בחייה, ותארים, מסתבר, לא תמיד מחפים על בטחון עצמי.

"מאז התפקיד אני מרגישה שאני נושאת את דגל הלבבות השבורים", אמרה בארקס לבלוג "קרפטבגר", והתייחסה, כמובן, לתפקידה כאפונין שבורת הלב ב"עלובי החיים". "אני מאוד מאוד גאה בזה. פונות אלי המון בנות בטוויטר שאומרות לי 'יש לי כזה יום אפונין' או 'למה אני תמיד צריכה להיות אפונין?' ואני חושבת לעצמי 'וואו, אני תמיד אפונין'. יאללה, תנו לי היי-פייב, זה טוב להיות גם אפונין".

בינתיים, כאמור, שמה קושר כמעט לכל אושייה גברית בארצות הברית, ללא הבדלי דת, גזע, מין או האחים ג'ונאס. כרגע, כאמור, היא מקושרת למנחה תוכנית הבוקר מאט ג'ונסון, אם כי במקרה של כל ידיעה על בארקס, מוטב לקחת גם אותה בעירבון מוגבל.

את מה שאין לקחת בערבון מוגבל, לעומת זאת, הוא הנסיקה המטאורית שלה ולעובדה שהיא, ללא ויכוח, הרווקה הלוהטת ביותר כיום בהוליווד. עם ליין אופנה משלה, פרסומת לחברת בשמים וכל גבר שני בהוליווד שמודה שיש לו קראש עליה, דומה שהנערה ששיחקה בשנתיים האחרונות את הבחורה עם הלב הכי שבור המוכר לעולם הספרות בדרך להפוך לשוברת הלבבות הרשמית של אמריקה.