הבחירות בפתח וצריך להחליט במי בוחרים, אבל איך אני יכול לבחור מנהיג שיוביל אותי, כשלעיתים אני מוצא את עצמי עומד בסופרמרקט ובוהה במגוון העצום של היוגורטים המונחים על המדף בלי שאצליח לבחור את איזה מהם להכניס לעגלה?

ובכל זאת, בכל יום אני, כל אחד מאיתנו, מבצע אינספור בחירות - מקטנות ועד גדולות - שמעצבות את חייו: החל מהבחירה אם לענות לטלפון שמצלצל ועד בחירות משמעותיות יותר, כמו עם מי אני רוצה לחלוק את חיי? למעשה, "בחירות" הן עניין גדול בחיים, לא רק אלו של הכנסת.

אז איך בוחרים? מה בוחרים? מי בוחר? קבלו ערכת התמצאות קטנה, שמטרתה לעזור לכם בבחירה.

1. מי הבוס?

השאלה הראשונה שעלינו לשאול היא מי בוחר? בכל אחד מאתנו חלקים רבים, עם רצונות שונים, וכשבאים לבחור, צריך להחליט מי הבוס: איזה חלק בתוכי הוא זה שקובע? הראש, הלב, התחושה, האינטואיציה? האם הבוס שמיניתי בוחר מתוך פחד או מתוך חזון? אם אין בוס פנימי ברור או אם כל יום יושב במשרד המנהל בוס אחר - זהו מתכון בדוק לכאוס.

2. לכו קודם כל עם הרצון העמוק ביותר

בדרך כלל יש לנו המון רצונות; אנחנו רוצים את זה, את זה וגם את זה. לכן חשוב שתהיה היררכיה ברורה בין הרצונות שלנו ונבין מהו הרצון העמוק ביותר, נבחר בו ונגשים אותו. כל שאר הרצונות צריכים ליישר קו איתו. אם נבחר להגשים רצונות קטנים, אבל לא נגשים את הרצון העמוק ביותר, תמיד נישאר עם תחושת חסר ופספוס.

3. הקושי העיקרי בבחירה הוא הפרידה

בבחירה, בכל בחירה יש פרידה, כאשר אדם בוחר בדרך מסוימת, הוא נפרד מכל שאר הדרכים האחרות, כאשר אדם בוחר לנסוע לארץ מסוימת הוא נפרד בו זמנית מהאפשרות לנסוע לכל שאר הארצות. כאשר אדם בוחר באישה הוא נפרד מהאפשרות של לחיות עם נשים אחרות. עניין הפרידה שבבחירה הוא קושי אמיתי ואין לזלזל בו, כדי לבחור חייבים ללמוד להיפרד.

4. לא לפחד לטעות

לא פעם, הקושי שבבחירה מתבטא בפחד מלטעות. יהיו כאלה שלא יבחרו רק מתוך הפחד לבצע בחירה שגויה. אין אפשרויות אחרות, חייבים להיות מוכנים לטעות, אחרת לעולם לא נלמד לבחור נכון.

5. אל תפספסו הזדמנויות, היו מוכנים להשתנות

לא פעם הבחירה דורשת שינויים רבים ומהותיים. אני יכול להעיד, שלא פעם פספסתי הזדמנויות רק כי לא הייתי גמיש וזריז בשינוי שהייתי צריך לעשות ברגע הנתון.

6. אל תשארו בצומת הרבה זמן

זהו מפתח פנימי לבריאות. כאשר אדם נמצא בצומת שבה הוא צריך לבחור בלי להחליט במשך זמן רב, הוא יתעייף, הדואליות תשחק אותו והוא עלול להגיע למצב של תסכול וכעס, שיקטינו עוד יותר את הבהירות שלו בעניין ויקשו עוד יותר על הבחירה. כדור השלג השלילי ילך ויגדל. יש כאלו שהתיקון שלהם זה לבחור - הם יכולים לבלות חיים שלמים בצומת או ברצף צמתים בלתי נגמר. לאלו נאמר, בחרו ולא משנה במה, העיקר שתבחרו. הכלל הוא: אל תישאר בצומת הרבה זמן. עדיף לבצע החלטה שגויה מאשר להישאר בצומת לאורך זמן.

7. לא לוותר על האמת הפנימית

החיים לא אידיאליים ולא פעם אנחנו מתפשרים. זה חלק חושב ובריא מהעניין. יחד עם זאת, חשוב לבדוק שהפשרה מתואמת עם האמת הפנימית שלנו. פשרות מצטברות עלולות להרחיק אותנו מהאמת שלנו ואנו עלולים למצוא את עצמנו מנהלים חיים לא שלנו או חיים שהם לא אנחנו, לכן אל תתרחקו לעולם מהאמת הפנימית שלכם. המלצה: חיו חיי אמת.

8. בחרו באופציה שיש בה מקסימום חיים

לא פעם אנחנו ניצבים בפני שתי אופציות טובות או שתיים לא טובות, והמפתח הוא תמיד לבחור באופציה שבה יש מקסימום חיים. איך יודעים מהי? הקשיבו ללב, הוא מרגיש חיים.

9. ואהבת לרעך כמוך

כשאנחנו בוחרים חשוב לראות את הטוב הגבוה של הכלל ולא רק של עצמנו. במילים אחרות: אל תהיו אגואיסטים. כשאתם בוחרים, שימו את האגו בצד ודאגו לאחרים כמו שאתם דואגים לעצמכם. אם אדם לא דואג לעצמו ובוחר רק דרך הטוב של האחרים (ילדים אמרנו!), מתישהו לא נשארת אהבה והוא עלול למצוא את עצמו עם תחושות קורבנות. דוגמה שאני נתקל בה פעמים אינספור, היא כאשר זוג או אחד מבני הזוג נשאר יחד רק בשביל הילדים; האם פגשתם אדם בוגר אחד שהיה רוצה שהוריו יחיו את חייהם רק בשבילו?

10. הולכים אל הלא נודע

אל תחפשו בטחון בבחירות שלכם, חיו את הרגע הזה במלואו וזכרו, שבכל רגע אנחנו הולכים אל הלא נודע.

באחד השיעורים שאל תלמיד את רבו: "כבוד הרב, איך אני יודע אם בחרתי בדרך הנכונה? איך אני יודע אם אני בוחר נכון?" והרב ענה לו: "אתה לא יודע, אבל אם לאורך זמן חייך לא נעשים מאושרים יותר ושמחים יותר סימן שאתה לא נע בדרך הנכונה".

מי יתן וכל היצורים הברואים יהיו מאושרים.

צידה לדרך:

"אתה חייב ללמוד עכשיו להכיר בחייך ולאזור אומץ לומר, 'זו בחירתי!' רוחו של אדם בנויה על בחירותיו!"

(ארווין יאלום מתוך הספר "כשניטשה בכה")

לאתר מהות החיים

בחירות אל הלא נודע (צילום: Shutterstock)
בחירות אל הלא נודע (צילום: Shutterstock)