דב אלבוים (42) הוא סופר, עורך, עיתונאי, מנחה טלוויזיה ומרצה לפילוסופיה יהודית. הוא עזב את אורח החיים הדתי האורתודוקסי בגיל 17 ונמצא בדיאלוג מתמיד עם היהדות והזהות היהודית. בימים אלה יצא לאור ספרו "ינוקא באי הנשרים", הספר הקבלי הראשון לילדים. אלבוים מתארח בתוכנית "דרך המוזיקה" ברדיו מהות החיים, משמיע שירים שבחר בעצמו ומשוחח עם ישראל ברייט על החיים, ילדים ואלוהים.

על ינוקא, גיבור ספרו החדש

"ינוקא זה תינוק בארמית. הוא יכול להאיר לנו את הדרך, כי הוא זוכר את העולמות שהוא בא מהם. הוא עדיין מספיק קרוב לאינסוף ויכול להביא אופציות חדשות מתוך האינסוף. זהו הספר הקבלי הראשון בעברית לילדים. ינוקא היא דמות מספר הזוהר וזהו ספר שהוא אדפטציה למעשה בשבעה קבצנים של רבי נחמן מברסלב. הרעיון לכתוב את הספר נולד מכך שאת הסיפור המקורי של רבי נחמן שמעתי הרבה בילדותי מאבי וכשהתחלתי לספר אותו לבנותי יצאה לי גירסה אחרת שאותה בעצם כתבתי".

ינוקא באי הנשרים - ספר חדש לילדים

על הסתירות שבתוכו

"כולנו חופרים במכרות ילדותנו. השקעתי את רוב שנות חיי בלימוד תורה. אנחנו יורשים של תרבות אדירה, שמי מכיר אותה לעומק מבין עד כמה היא אדירה. כל הדתות החשובות ביותר בעולם הם תוצר של התרבות שלנו. ולכן, אם יש לך גישה ישירה לאוצרות התרבות שלנו אתה יכול לעשות מזה כל כך הרבה דברים, זה יכול להיפתח לכל כך הרבה מקומות. אני נפתחתי למקום שכאב בתוכי, איני דתי ממש ולא חילוני ממש, לא חרדי ממש ולא אנטי חרדי. אני גם ציוני וגם אשכנזי וגם מחובר לצד המזרחי שבמשפחה שלי ובחיים שלי. אני מכיל בתוכי המון סתירות ומחנות שיש בהם קונפליקט כזה או אחר ולכן אני חווה את השסעים האלה בחברה הישראלית כל הזמן על בשרי. בתוך כך אני מנסה לרפא את הפצע שבתוכי, על ידי תרגום מחדש של האוצרות התרבותיים שלנו ומסתבר שאני יכול לרפא להרבה אנשים אחרים את הפצע שלהם. אז במקום מסוים אני אומר: 'זה הסיפור שלי, אלוהים הביא אותי למקום הזה בכדי שאני אטפל בו', אז אני מנסה לעשות את המשימה שלי הכי טוב שאפשר".

אהוד בנאי - מעשה בארבעה

על שלמה קרליבך

"שלמה קרליבך היה גאון. בילדות שמעתי את שיריו הרבה גם בבית וגם בישיבה. ליבו היה פתוח ולכן הוא הצליח למוסס גבולות והצליח לגעת בחרדים, באנשי כיפה הסרוגה ובחילונים כאחד. זו היתה גדולתו - הוא פנה לכולם".

שירו לה' - רבי שלמה קרליבך

למידה מתוך דיאלוג

"הסיפורי היהודי בעיני הוא להיות בדיאלוג עם העבר ועם ההווה כל הזמן. להיות בדיאלוג זו חברותא. התרבות היהודית מאמינה שאין ללמוד לבד, אלא רק בדיאלוג בלי שמישהו יורה לך מה לחשוב. האמת נמצאת בין שני אנשים ובתהליכים הרגשיים והאמוציונליים שמתרחשים תוך כדי. לא לנתק שכל מרגשות - לערבב אותם".

שאלת הזהות

"אני מגדיר את עצמי כמסורתי מבחירה. אני מעביר את המסורתיות כדגל עמוק ואמיתי למשפחתי ולסובבים אותי, מסורתיות זו דרך חיים, בחירה לא הלכתית. הייתי רוצה שעוד 20 שנה יהיה זרם מאוד ברור בחברה הישראלית, של יהודים ישראלים לא הלכתיים, שמוצאים את הדרך הפנימית והנכונה להם בתוך התרבות היהודית ומחליטים בעצמם מה לקחת ומה להשאיר בצד. מה שמצד אחד יגביר את הזהות היהודית בישראל ומצד שני יאפשר יותר פלורליזם ופתיחות מאשר יש עכשיו. זו לא תהיה מסורתיות הלכתית, אלא תרבותית, כל שכל אחד יוכל להחליט איך הוא עורך טקסטים, איך הוא מתחתן, מתגרש. לא תהיה הכתבה, יהיה שוק יהודי פתוח".

מאיר בנאי לך אלי

לחצו כאן להאזנה לראיון המלא של ישראל ברייט עם דב אלבוים.

לאתר מהות החיים