באוקטובר 2011, כשהזוגיות שלה החלה להתפרק, העלתה ג'ני רבקה ווינאנס (32) לאינטרנט סרטון של שיר שכתבה כדי להתמודד עם כאב הלב. ביום הבא היא כתבה שיר נוסף והעלתה גם אותו לרשת. ביום אחר כך ובכל יום שעבר מאז המשיכה ווינאנס לכתוב שיר חדש ולפרסמו ברשת. כעת, לאחר שעלו לרשת כבר למעלה מ200 שירים, מתכננת ג'ני רבקה לשבור שיא ולהיות האישה הראשונה שכתבה 365 שירים ב-365 ימים.

JennyRebecca's Song Diary, Nov. 2, 2011, Paradise

ווינאנס, ילידת מדינת אורגון בארה"ב, המתגוררת זה מספר שנים בברלין, קראה לפרויקט שלה: "יומן השירים של ג'ני-רבקה". "במהלך תקופה לא קלה בחיים שלי", היא מספרת, "התחלתי להעלות שירים כדי לעזור לעצמי להתמודד עם כל הרגשות שהציפו אותי". במסגרת הפרויקט ווינאנס כותבת ומלחינה שיר בכל יום, מקליטה אותו ומעלה אותו לרשת.

את שירתה מלווה ווינאנס במגוון רחב של כלי ליווי, החל מגיטרה ופסנתר ועד למכונת תופים או מחיאות כף. הסרטונים שמצלמת ווינאנס, כמו השירים, מעלים גם הם ניחוח של הפקה ביתית, אינטימית ומרגשת, אם על רקע רחוב מושלג, מתחת לעץ אביבי בחצר האחורית של ביתה או במסדרון ביתי. בחלק מהסרטונים מצרפת ווינאנס אנשים נוספים לחוויה המוזיקלית, החל מחברים, עוברי אורח או תלמידים שלה בכיתת המוזיקה.

"כתיבת השירים היתה ההחלטה הטובה ביותר שהייתי יכולה לקבל כשהרגשתי שאני לא במיטבי, ופשוט המשכתי בזה. מאז עברו שישה חודשים של שירים וסרטוני רשת. תקראו לזה טירוף או טיפשות, אך הפרויקט הזה הפך לאושר הגדול ביותר שלי".

מי אמר שזה בלתי אפשרי?

"שם המשחק הוא לא שלמות – זה יצירתיות ספונטנית", היא כותבת באתר הפרויקט, "לתקופה הזו, יצירתיות כזו היא הדבר החשוב ביותר – למרות שאני נלחמת עם חוסר הביטחון שלי בכל יום, כרגע זה פשוט מספיק למצוא מוטיבציה ליצור משהו באופן יומיומי".

"הפרויקט הזה כבר הוכיח את עצמו מעבר לכל מה שהייתי יכולה לצפות. הוא נתן לי כוח לחלום חלומות שלעולם לא הייתי מעיזה לדמיין לפני כן. מעולם לא תכננתי שהפרויקט יהפוך למה שהוא היום מכיוון שמעולם לא חשבתי שזה אפשרי לכתוב שיר בכל יום, ולא פחות מ-200 שירים עד כה".

אחד האלמנטים היחודיים בפרויקט יומן השירים הוא העושר הסגנוני של השירים שבו. "השירים שאני כותבת הם בסגנונות שונים, לפעמים פופ, לפעמים רוק, לעיתים ג'אז, לפעמים קאנטרי ולפעמים בסגנון אופראי" (כן, היא גם זמרת אופרה).

JennyRebecca's Song Diary, Dec.31, 2011 The New Year's Eve Song. “With help from some friends at the pre-party party.... “

JennyRebecca's Song Diary, Nov.15, 2011, Pretending to die

לא מפחדת לחלום בגדול

חדורת אנרגיה להמשיך וליצור, ווינאנס השיקה בשבועות האחרונות קמפיין קיקסטארטר, במטרה לגייס מספיק כסף ולהמשיך את הפרויקט לשנה נוספת לפחות, להקליט את השירים לאלבומים, לצלם סרטוני וידאו מקצועיים לשירים שלה, לפרסם ספר שיעסוק בתהליכי גילוי ומציאת מקורות היצירה ולבסוף להכין סרט תיעודי שיסכם את הפרויקט כולו.

יתר על כן, ווינאנס, שהחלה את הקריירה המוזיקלית שלה כזמרת אופרה ולמדה אופרה בבית הספר למוזיקה במנהטן, מספרת שלמיטב ידיעתה היא זמרת האופרה הראשונה שמבצעת שירים אופראיים פרי עטה. "עד כה כתבתי רק מספר מצומצם, אבל אני מקווה לכתוב שירים רבים נוספים".

"כפי שאתם רואים, אני חולמת בגדול", כותבת ווינאנס בקמפיין הקיקסטארטר שלה, "אך אל תתנו לכמות וגודל החלומות לבלבל אתכם, או לגרום לכם לחשוב שזה לא אפשרי. אני כל כולי בתוך זה ויש מאחורי כבר 200 שירים שיוכיחו את זה. עד כה למדתי המון מהתהליך הזה, ואני מקווה שיש משהו בשירים האלה שיעורר בכם השפעה או יהיה לכם לעונג".

JennyRebecca's Song Diary, Nov.1, 2011, gonna wanna jump

צידה לדרך

"קשה לומר מהו הבלתי אפשרי, כי החלום מאתמול הוא התקווה של היום והמציאות של מחר" (ר. ה. גודאר)