(צילום: dreamstime)

אני אוהבת את פסח, אוהבת מצות, אוהבת בורמוליקוס (המצה המטוגנת של הבולגרים), אוהבת ללבוש בגדים חגיגיים, אוהבת להיפגש עם כל המשפחה שלי, אוהבת לתת ולקבל מתנות, אוהבת לשיר אחד מי יודע, אוהבת לצאת לחופשי, אבל ממש לא אוהבת לנקות. אף פעם לא הבנתי את הקשר בין לצאת לחופשי לבין לעשות ניקיון. מבחינתי, לעשות ניקיון זה להיכנס לעבדות ולא לצאת לחירות. בדיוק כמו שאני אוהבת את פסח אני לא אוהבת לנקות, לא אוהבת לטאטא ולא אוהבת לאבק ולא אוהבת לכבס לא אוהבת לגעת בסמרטוטים המצחינים ולא אוהבת לעשות פאנלים; בקיצור, לא אוהבת.

כשהתחלתי ללמוד ולהכיר את נושא המודעות העצמית הזדעזעתי לשמוע את נטאלי בן דוד, מייסדת שיטת סאטיה, אומרת שקיים קשר הדוק בין בלאגן חיצוני לבלאגן פנימי ולהיפך. כמי שמטפלת בחייה 24/7 ומצד שני, לא מטפלת בסדר שלה כמעט באותה מידה, התנגדתי בתוקף להבחנה. לא הסכמתי לקבל את העובדה, שאם הבית שלי מבולגן גם הנפש שלי מבולגנת או לחילופין, שבית מבולגן גוזל ממני אנרגיה וגורם לי להיות פחות יעילה.

עד שערב אחד נחה עלי רוח התנדבות והחלטתי לסדר את מדיח הכלים רגע לפני שאני צונחת למיטה. האמת שזה לא מה שהיה דרמטי בהחלטתי; מה שהיה דרמטי הוא שבמקום לסיים את המלאכה ולהזדחל למיטה, הפעם, לשם שינוי, החלטתי להפנות את הראש לאחור ולהסתכל איך המטבח שלי נראה. וכמו אשת לוט, שהסתכלה לאחור והפכה לנציב מלח, גם אני הסתכלתי וקפאתי פתאום: הרגשתי רוגע ושלווה כי הטענה שסדר פיזי גורם לשקט נפשי הפכה אמת לאמיתה.

(צילום: dreamstime)

עוד במהות החיים:

__________________________________________________________________

סדר: להיות מי שאנו רוצים להיות

מאז עברתי דברים ואני משתדלת לשמור על השיש שלי נקי מתוך ההבנה, שאם הוא נקי -- גם התודעה שלי יותר נקיה. בעוד יומיים מגיעות אלי שתי נשים, שילמדו אותי לארגן ולסדר את הבית שלי בדרך שתהיה יותר פשוטה לתפעול ועד אז, לרגל חג הפסח, החלטתי להזמין את נטאלי בן-דוד, כדי שתסביר עד כמה משמעותיים הם סדר וניקיון פנימיים וחיצוניים.

בתוכנית "אסימונים", שתשודר בערב פסח (6.04.12) ותוקדש לניקיון, נבחן כיצד משפיע הבלאגן הפיזי על חיינו. אני כבר מזהירה אתכם, שהשיחה לא פשוטה. למשל: אחת הסיבות לאי הסדר בחיינו נובעת מהאשליה שנחיה לעד, או כמו שבן דוד אומרת: "כשאנשים מפחדים ממוות הם אוגרים חפצים וניירות ויוצאים למסע רכישות". מכיוון שפיזי זה ממש לא מספיק, נדבר על ניקיון פנימי, על הרבדים שבהם אנו חווים חוסר ניקיון (יש כמה רבדים מפתיעים), על הרובד החשוב ביותר שיש לטפל ולנקות -- מערכות יחסים; ועל ההשפעה שיש לחוסר ניקיון בתקשורת ובמערכות היחסים שלנו על מי שאנחנו ועל התוצאות שלנו. לדבריה של בן דוד, "ניקיון הוא יושר, הלימה בין מי שאנו רוצים להיות למי שאנחנו באמת. כשיש חוסר ניקיון בכל אחד מהרבדים, בעיקר ברובד של יחסים, אנו סובלים".

מאחלת לנו שנצליח לחיות חיים נקיים בכל הרבדים,
ענת קלו לברון

התוכנית אסימונים, בהנחיית ענת קלו-לברון, משודרת ב"רדיו מהות החיים" בימי שישי בין השעות 11:00-12:00.

לאתר מהות החיים

__________________________________________________________________

מרכז המבקרים "מהותי" מקבוצת אריסון מזמין אתכם לחוויה אינטראקטיבית מעוררת מחשבה לכל המשפחה לחג הפסח. שילוב של לימוד והתנסות, משחק והנאה באמצעות הטכנולוגיות המתקדמות ביותר. לפרטים נוספים.