בלה צור. אין לא יכול - יש לא רוצה

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "ארץ חדשה" בהנחיית אילנית כהן, שמארחת את בלה צור.

בלה צור היא בעלת תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית, מחזיקת תיק הרווחה והשירותים החברתיים ויועצת ראש העיר רעננה לנושאי נגישות, ספורטאית מצטיינת ועטורת מדליות, רקדנית ופעילה חברתית. ואם זה לא מספיק, היא גם נשואה ואם לארבעה ילדים. מחלת הפוליו שלקתה בה בגיל שנתיים והותירה אותה משותקת -- לא עצרה אותה מעולם. צור, שהתארחה בתוכנית "ארץ חדשה" ברדיו מהות החיים, מספרת לאילנית כהן ולמאזינים על חייה מלאי העיסוקים וההישגים. "למזלי הטוב אני לא זוכרת שחליתי ולכן אין לי טראומות. כך הייתי תמיד: משותקת ברגליים, אבל עליזה ופעילה ושמחה".

לדברי צור, מאז ילדותה התייחסה אליה הסביבה -- משפחה, חברים ומכרים -- כאל ילדה רגילה. "אמי שאלה את הרופא איך להתנהג והוא אמר לה 'זו ילדה רגילה' וכך התייחסו אלי".

היתה סביבה חכמה מספיק ורגישה מספיק להבהיר לך שאת לא חריגה.
"נכון, אמא הלבישה אותי בחצאיות קצרות וראו את המכשירים והנעליים האורטופדיות ולא הסתירו כלום.
בכל מקרה לא הייתי היחידה בכיתה או בבית הספר, היו הרבה נכי פוליו. היתה נורמליזציה ולא העליבו אותי וידעו מה אני יכולה ומה לא ועזרו לי. אין אדם שלא יכול לעזור לאחר. יש מי שלא רוצה -- אבל כל אחד יכול".

ברבות השנים, הפך המשפט הזה למוטו של חייה. "מאז שאני זוכרת את עצמי אני הכי אוהבת לעזור ולייעץ", היא אומרת ומספרת על הרצאות שהיא מעבירה לילדים ומבוגרים.

לא רק שאת לא מתביישת בנכות, את אפילו משתמשת בניסוון ובהבנה שלך כדי לעזור לאחרים דרך העשיה הציבורית. זו היתה החלטה מודעת לעסוק כל כך הרבה בנושא?
"כן. אמנם לא היה רגע כזה, שבו קיבלתי את ההחלטה, אבל מיום שאני מכירה את עצמי אני עוזרת לאחרים. כשהפכתי להיות עובדת סוציאלית ידעתי שזו מהות החיים שלי. אני מרגישה שהצלחתי והתמזל מזלי, אבל לי לא היתה את הבעיה שיש להרבה נכים אחרים, שלא מקבלים אותם לעבודה, ואני אני תמיד ראש גדול והחלטתי לעזור לכל האחרים להתרומם".

צור, שמאז ילדותה חלמה להיות שחיינית מצטיינת, זכתה במדליית זהב באולימפיאדת הנכים בטורנטו בשנת 1976, שם גם פגשה את בעלה, עופר, נכה צה"ל, שנפצע במלחמת יום הכיפורים. "זכיתי לא רק בזהב, אלא גם ביהלום", היא מספרת בצחוק. השניים, שנשואים 31 שנים, גידלו ארבעה ילדים, שניהם על כסא גלגלים: "כשהילד הגדול שלנו היה בן שלוש נולדה לנו שלישיה וזה באמת היה וואו. זה היה מאוד קשה, בזמנו לא היתה עזרה מהמדינה, אבל נהנינו מהם".

בתוכנית מספרת צור על החוויה שעברה כאשר רקדה בלהקת המחול "ורטיגו" במופע "כוח האיזון", כמו גם על נושאים כמו נגישות במקומות ציבוריים, פרויקטים חברתיים בהם היא משתתפת, דוגמת "גם אני יכול" וסוגיית העובדים הזרים. "הייתי רוצה להגיע למקומות בהם ההשפעה גדולה יותר -- להשפיע על חוקים למשל. אני לא יושבת בשקט ושום דבר לא ישבור אותי כל עוד הראש עובד", סיכמה.


ראיון עם בלה צור בערוץ 98

בתוכניתה "ארץ חדשה" ברדיו מהות החיים משוחחת אילנית (איליק) כהן עם אורחים על התפתחות מתוך משברים עמוקים וצמיחה למקומות חדשים. בכל תכנית, בשיחה אינטימית ואישית, מובא סיפור חייו של אדם, שהגיע להצלחה ניכרת לאחר שעבר אירוע שטילטל את חייו והסיט אותם ממסלולם, אבל שימש מנוף והזדמנות לשינוי.

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "ארץ חדשה" בהנחיית אילנית כהן, שמארחת את בלה צור.

לאתר מהות החיים