(צילום: dreamstime)

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "שיעור חופשי" עם ינץ לוי, שמארח את פרופ’ רוני אבירם, ברדיו מהות החיים.

פרופסור רוני אבירם, ראש המרכז לעתידנות בחינוך באוניברסיטת בן גוריון, התארח בתוכנית "שיעור חופשי" בהנחיית ינץ לוי ברדיו מהות החיים ושוחח עימו ועם המאזינים על המהפכה הטכנולוגית במערכת החינוך.

השניים דנו בפער בין מערכת החינוך ובתי הספר לבין המציאות, על ההתפתחויות הטכנולוגיות שלה: גישה למידע ולידע, שינוי ההיררכיות והסמכות האקדמית ועוד. "כשמדיום חדש נכנס לעולם, הוא לא מבטל את המדיום הישן, אבל האופי של המדיום הקיים משתנה בעל כורחו", ציין פרופסור אבירם, שבמסגרת עבודתו מתמודד עם שאלות הנוגעות להשפעות הטכנולוגיה על יעדים חינוכיים קלאסיים, כמו השתייכות תרבותית, התנהלות עצמאית ואוטונומית ועוד.


השיר “עתיד מתוק” של להקת משינה

פרופסור אבירם ולוי בוחנים את הזוויות החיוביות והשליליות של השינויים הללו ואת הההשפעה של הטכנולוגיה על ההתפתחויות האישיותיות של ילדים ובני נוער. לדוגמה: החשיפה הפיזית לאנשים אחרים, השחיקה בפרטיות, היעלמות האינטימיות והיכולת להפריד בין רבדים שונים של החיים, הציפיה לסיפוקים מידיים והקשרים החברתיים השטחיים.

בהמשך לסקירת השינויים במבנה השיעור, בקשר בין מורה לתלמיד, השיטות הפדגוגיות והתאמתן לעולם החדש והשימוש במשחקים ככלי חינוכי -- "זה דורש מעוף וחשיבה מסוג חדש, אבל זה אפשרי", סבור הפרופסור -- דיברו השניים עם צביה אלגלי, מנהלת תוכנית התיקשוב של הרצליה, שסיפרה על פרויקט "מחשב לכל מורה", המתקיים בעיר, וכולל הכשרת מורים בכניסה אל העולם החדש ויצירת תכנים לימודיים ממוחשבים.

על התוכנית

מהי הדרך הנכונה לחנך את ילדינו בעידן שבו המוסכמות הישנות התמוטטו? האם המילה חינוך עדיין רלוונטית? איזה מין הורים אנחנו רוצים להיות, כיצד נימנע משגיאות העבר ונהיה הורים טובים, מודעים ומחוברים יותר לעולמם של ילדינו ולצרכיהם?

בשאלות אלה ורבות אחרות עוסקת התוכנית השבועית "שיעור חופשי" בהנחיית ינץ לוי, המארח מומחים בתחום ודן עימם בסוגיות חינוך נצחיות: מהי סמכות נכונה? לאיזה בית ספר לשלוח את ילדי? כיצד מתמודדים עם אלימות? איך מפתחים יצירתיות אצל ילדים ובני נוער? ועוד ועוד.

מעבר לאפשרויות חדשות, מידע עדכני ודיון מרתק, מציעה "שיעור חופשי" גם שאלות שימושיות לכל הורה, מורה או מבוגר אחראי. אולם התוכנית לא רק מקנה ידע, אלא מראה שאין דרך אחת נכונה, ומאפשרת למאזיניה לבחור את דרכם הייחודית לחנך את ילדיהם.

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "שיעור חופשי" עם ינץ לוי, שמארח את פרופ’ רוני אבירם, ברדיו מהות החיים.

לאתר מהות החיים