העיקר זה החיוך. שי וייסברג (צילום: חן)

בתוכנית "בין שמיים לארץ" של רדיו מהות החיים שוחחו זוהר צמח וילסון וגילי חי עם שי וייסברג, מחבר הספר "100 שנים של שמחה", שבאמצעות ראיונות עם 42 איש בני למעלה ממאה, הצליח לזקק את "המתכון המנטלי המוביל לאריכות ימים", כפי שהוא מנסח זאת.

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "בין שמיים לארץ" בהשתתפות שי וייסברג.

וייסברג, שכתב מספר ספרים העוסקים ברוח האדם ככוח המניע את העולם, מרצה על אריכות ימים, אופטימיות כמנוף לחיים ושינוי הגישה לחיים. במהלך העבודה על ספרו האחרון, מצא וייסברג "אנשים מופלאים, מדהימים מלאי תאוות חיים, המון הומור, המון ידע, הבנה עמוקה לחיים, קבלת המוות והחיים באשר הם, אכילה מועטה, יצירתיות רבה, סקס, חברות, צחוק, נחישות, פתיחות לצידה קריאה ועוד".

בין שירים של הביטלס, דיוויד ברוזה, חוה אלברשטיין, נורית גלרון ואחרים, סיפר וייסברג על המוטו שלו -- "פסימיות רואה קושי בכל הזדמנות ואילו האופטימיות רואה הזדמנות בכל קושי" -- שנראה כי אכן סייע לו להתקדם ולהתפתח בחייו: הוא התמודד בהצלחה עם גירושים וגידול ילדיו בעצמו, התגבר על פציעה שריתקה אותו לבית למשך כמה חודשים ועוד משברים.

"עשיתי כמה דברים, שבדיעבד היו מדרגות הסולם שדרכו יצאתי מהבור: ראשית קראתי המון ספרים; בנוסף, התחלתי לרוץ בים ושם ספגתי לתוכי את פתגם חיי אותו קיבלתי מבחור שחי בחוף הים ('צחק אל העולם והעולם יצחק בחזרה'); יצרתי רשת חברתית בת אלפי קשרים חבריים ולמדתי שעולמן של הנשים -- המורות הגדולות של חיי -- עמוק יותר משל הגברים. במקביל למדתי פילוסופיה, התחברתי לתנועת הצמחונים והטבעונים בישראל ועוד".

מה לדעתך צריכים אנשים לעשות כדי להגיע לגיל מופלג בבריאות ובצלילות מלאה?

"אגיב בכמה פתגמים מספרי: 'אנשים לא הפסיקו לצחוק בגלל שזקנו אלא זקנו בגלל שהפסיקו לצחוק', 'הגיל הכרונולוגי לפי הלוח אולם הגיל האמיתי על פי מצב הרוח'. המפתח אולי נמצא אצל הרמב"ם במילה 'בריאות': 'בולם רוגזו ימעיט אוכלו וירבה תנועה'. בסוף ספרי ניסיתי לכמת לטבלה את עיקר התובנות שמצאתי אצל מאריכי הימים: 95% מהם קוראים ומפעילים את הראש בצורה מלאה, רובם בעלי חשיבה חיובית, הם מקבלים את החיים באשר הם, לא מפחדים, לא נופלים מאסונות וממשיכים הלאה ויהי מה".


השיר Yesterday של להקת הביטלס

לחצו כאן להאזנה לתוכנית "בין שמיים לארץ" בהשתתפות שי וייסברג.

לאתר מהות החיים