נועה אסטרייכר

תחנת משטרה נטושה, היילנד פארק, דטרויט. (מתוך marchandmeffre.com)

האמריקאים ידועים בחיבתם לחגים, במיוחד כאלה שאפשר לצרוך בהם מוצרים מיותרים ללא הכרה. בכל שנה נדמה שהם מקדימים יותר ויותר את פתיחתו של פסטיבל השופינג שלקראת החג, מוצדק או מופרך ככל שיהיה: כריסמס נוחת באמצע דצמבר? הפרסומות למתנות-חג מתחילות אי שם בסוף ספטמבר. החג שיתרחש בקרוב, ליל כל הקדושים (האלווין), ממוקם ב-31 באוקטובר, אבל כבר בסוף אוגוסט התחילה רשת האינטרנט להתפקע מעומס הצעות לתחפושות, ממתקים בצבעי החג (כתום, צהוב, שחור ולבן), דלעות פלסטיק עם מקום לנר, דלעות פיברגלס בחיתוך לייזר, קופסאות מתפוצצות ותולעי-דמה שזוחלות מתוך האוזן. למה? כי ככה. כי יש חג ובחג קונים. זה הדבר הפטריוטי והאמריקאי ביותר, יותר מפאי תפוחים, יותר מפוטבול, יותר מההמנון.

האלווין כולו הוא חג מאוד אמריקאי: דברים מפחידים-אבל-בכאילו, מין פחד חמוד כזה, מתאים גם לילדים. סוכריות בצורת גולגולת, לא שום דבר שיפוצץ לדודה את קוצב הלב. אבל גם אמריקה עוברת בשנים האחרונות תהליך מאוד מפכח ומכאיב שתחילתו בפיגוע במגדלי התאומים ב-2001, דרך המלחמה בעיראק ואפגניסטן, הוריקן קתרינה הקטלני שחשף הזנחה קשה מצד הממשל וכלה במשבר הכלכלי של 2008 ומשבר הסאב-פריים שממנו היא מתקשה להתאושש חרף הבחירה בנשיא חדש והניסיון להרים את הראש ולהמשיך הלאה.

הפגיעה הכלכלית, נדמה, היא הקשה ביותר לאמריקאים- כיוון שזהו העם שמגדיר את עצמו על פי כושר הצריכה שלו, ולא על פי כושר הייצור. ירידת כוח הקנייה, המיתון והתחושה שהפעם המשבר כאן כדי להישאר, כל אלה חברו כדי להוריד את המורל האמריקאי המפורסם לחצי התורן.

אחת התוצאות הניכרות באופן מוחשי בשטח היא נטישה מסיבית של בתים, שכונות וערים שלמות: משפחה שלא עמדה בתשלומי המשכנתא ונאלצה למסור את ביתה לנושים, עיר שהתרוקנה מיושביה עקב סגירת מרכזי תעסוקה ומפעלים. התופעה בולטת במיוחד בערים שהיו מרכזי תעשייה משגשגים בעבר, כמו דטרויט, אבל גם באיזורים כפריים ומיושבים בדלילות. אנשים פשוט לא יכולים או לא מוצאים טעם להישאר. גם הפעם זהו אסון מעשה ידי אדם, כמו שקרה באיזור ה-DUST BOWL, אותו איזור בארה"ב שהפך לשממה למשך עשור שלם בין 1930 ל-1940, עקב שימוש-יתר בקרקע לצרכים חקלאיים, שימוש יתר שנבע בעיקר מחמדנות ורצון להתעשרות מהירה.

אז בלי עוד הקדמות, ובמיוחד לחודש ההאלווין (מה, להם מותר חודש מראש ולי אסור?) קבלו אסופה מצמררת של מבנים ואיזורים נטושים בארה"ב. בררררר...

Six Flags, פארק שעשועים בניו אורלינס, נפגע מהוריקן קתרינה

צילום: Kris Arnold, מתוך האתר AbandonUsa.com

צילום: Kris Arnold, מתוך האתר abandonedusa.com

צילום: Kris Arnold, מתוך האתר abandonedusa.com

Keystone Towers, בניין משרדים, אינדיאנפוליס

צילום: Kris Arnold, מתוך האתר abandonedusa.com

צילום: Kris Arnold, מתוך האתר abandonedusa.com

מבנים נטושים, דטרויט

מישיגן סנטרל סטיישן, מתוך האתר www.marchandmeffre.com

פרוול בילדינג, מתוך marchandmeffre.com

חדר כספות, נשיונל בנק אוף דטרויט. מתוך www.marchandmeffre.com

יונייטד ארטיסטס תיאטר, מתוך marchandmeffre.com

מלון פורט שלבי, מתוך marchandmeffre.com

אולם נשפים, מלון אמריקן. מתוך marchandmeffre.com

פרויקט הדירות ריץ'-דקס. מתוך marchandmeffre.com

כיתת לימוד, בי"ס סיינט מרגריט מרי. מתוך marchandmeffre.com

ספריה ציבורית, בית סיינט כריסטופר. מתוך marchandmeffre.com

>> בלייזר אצלכם בפחות מ-20 ש"ח לחודש, לחצו כאן