נועה אסטרייכר

איימי ויינהאוס, בזמנים טובים יותר. Getty images

עולם הפופ שוחה בזמרות. מה זה שוחה, טובע.
במחלקת הזמרות שאשכרה יודעות לשיר תמצאו את ביונסה, שמצליחה להיות חצי ערומה ב-90% מהזמן ועדיין לשיר נפלא, את אדל, ששומרת בקנאות על דימוי איכותי וגוף עסיסי במיוחד, ואת כריסטינה אגילרה שכבר מזמן שכחה שהקול שלה הוא הסיבה לקיומה ולא שום דבר אחר (מישהו צריך להזכיר לה. אחרי הכל, היא לא נראית מספיק טוב כדי שנסבול את השטויות שלה לאורך זמן).


בצד השני יש את ריהאנה, שמאז שחבר שלה כיסח אותה במכות עסוקה בלזמזם להיטי פופ מחורבנים ולהסתובב עם שיער צבוע בחינה הכי מכוערת שראינו מאז החינה של גיסתנו. ג'ניפר לופז מארחת לה לחברה (תזכירו לנו איך היא בכלל קיבלה את התואר "זמרת"?) וכמובן שורת תוצרי-הפלייבק הנחותים של חברות תקליטים ממולחות: קייטי פרי, קישה, בריטני וליידי גאגא, נשים שגם אם תצמיד להן אקדח לרקה וחוברת תווים של אפי נצר לאף, לא יצליחו לשיר שורה בלי לזייף.

הזמרות וה"זמרות" בשתי הרשימות האלה חולקות מאפיין אחד משותף (חוץ מטעם אופנתי מחורבן):
הן מעניינות בערך כמו לוח השידורים של רשת א'.

גם ציצי משעמם לפעמים


הציצים של קייטי פרי אמנם יפים (ואלוהים יודע שהיא לא שומרת אותם לעצמה), אבל כל קשר בינה ובין מוזיקה מקרי בהחלט. בריטני מנסה נואשות לחזור לעניינים אבל רוב הזמן נראית כאילו היא רק רוצה לחזור לספה עם מיכל של בן אנד ג'ריס. ג'ניפר לופז ממקססת את להיט הזוועות "למבדה" ומצפה שזה יחזיר אותה להיות רלוונטית. ביונסה היא אמנם אמזונה יפהפיה, מוכשרת ומהממת אבל בתכל'ס, מאז "סינגל ליידיז" לא היה לה להיט משמעותי עם אמירה (בינינו, גם סינגל ליידיז אמר בעיקר "לא הצעת לי נישואין, עכשיו לך תקאווד". פמיניזם ברבע דולר). ליידי גאגא עסוקה בתפירת מלבושים מניילון נצמד ובזנ"טים -- לעזאזל, אפילו אדל, הזמרת המצליחה בעולם בשנה האחרונה, לא השכילה להכניס לאלבום האחרון שלה שיר שהוא משהו יותר משמעותי מלהיט רדיו. משהו עם מילים שאנשים ירצו להקשיב להן באמת, להבין מה הן אומרות מעבר לפירוטכניקה הקולית המרהיבה של הביצוע.

למה, איימי, למה, זולגות הדמעות מעצמן?

כל הקטע הארוך שקראתם הרגע הוא התשובה העיקרית לשאלה "למה דווקא המוות של איימי ויינהאוס קורע לי את הצורה". לאיימי לא היה שיר אחד שלא הייתה בו כוונה עמוקה. כל מילה בשירים שלה נועדה לומר משהו, לחדור לאוזן ומשם ישר אל הלב בפעולה אחת אכזרית. לאיימי לא היה שום עניין בטיזינג המטופש של זמרות הפלייבק: היא לא נפנפה בשדיים שלה כדי לחפות על חוסר כישרון- להיפך. אנשים העדיפו שהיא לא תנפנף בשום דבר, רק שתשיר. שתמשיך. שלא תיגמר לעולם."הוא לא הותיר זמן להתחרט/והלך להרטיב את הזין/עם אותו הימור בטוח" (תרגום חופשי, נ"א). כמה זמרות העיזו לתאר ככה מצב שבו הגבר שהן רוצות פשוט חזר לאקסית? מתי בפעם האחרונה שמעתם זמרת מהזרם המרכזי של הרדיו שרה מילים שאפילו מתקרבות לאלה מבחינת הבוטות, החריפות והכאב? ומה לגבי זה:


"כשאתן נכנסות לבר/לבושות כמו כוכבות/דופקות בעקבי ה"דפוק אותי"/
והגברים מבחינים בכן/בחבורת תיקי הגוצ'י שלכן/קשה לדעת על מי מכן הם מסתכלים
כי כולכן נראות אותו דבר/כולם יודעים איך קוראים לכן/וזה מה שאתן ידועות בו
לא מפסידות אף לילה/כי החלום שלכן בחיים/הוא להיות אשת כדורגלן.
אתן יותר ממעריצות/אתן מחפשות גבר/אבל תמיד נשארות עם משהו חד פעמי.
הוא יכול להיות כל החיים שלכן/אם רק תבלו יותר מלילה אחד
אבל הקטע הזה אף פעם לא מסתדר...
עם הארנק הגדול והריק שלכן/בכל יום זה הולך ונהיה יותר רע-
לפחות הציצים שלך עלו יותר מאלה שלה"

תגידו שזה לא התיאור הכי מדויק של כונפות-מועדונים שקראתם בחיים שלכם. לילי אלן ידעה לעשות את זה מצוין כששרה על הבנות האלה שמסתובבות מגיל 22 עד 30 במועדון ותמיד נשארות לבד, עם איפור מרוח ושיכורות. אבל איכשהו אצל איימי קיבלו המילים משמעות קשה יותר, סופית. רוב הזמן איימי הייתה מאוד לא מרוצה מעצמה, מאשימה את עצמה בבגידה, ברוע, בעיוורון. כמה הפוך משירי ה"אתה פארש ואני מלכה" של כל נסיכות הפופ העכשוויות. נכון, זה מאוד לא "העצמה נשית" מהזן האופנתי, אבל מי שהאזין לה ידע והאמין לכל מילה. לא הייתה כאן פוזה מחושבת של אישה שהימרה על הסוס הנכון: אלה היו הבוסים שלה שהריצו את הסוס הזה, ממולא בסמים, עד שהוא קרס בצידי הדרך.

גופתה של איימי ויינהאוס מובלת מביתה. (צילום: Getty images)

איימי ויינהאוס הייתה הכאב עצמו. עזבו אתכם ממועדון 27 המחורבן. אל תדברו איתי על קורט קוביין, ג'ניס ג'ופלין או ג'ימי הנדריקס. איימי ויינהאוס מתה כי היא לא יכלה לחיות יותר. לא ככה. היא הרבה יותר בילי הולידיי מאשר ג'ים מוריסון. ילדה שמעולם לא האמינה בעצמה, ופתאום קיבלה אהבה שלא יכלה להכיל. איימי, הלב שלי נסדק כששמעתי אותך בפעם הראשונה. עכשיו הוא שבור.

בלייזר אצלכם בפחות מ-20 ש"ח לחודש, לחצו כאן