נשים יקרות, אני פונה אליכן, בעיקר אל אלו מביניכן שמתכוונות לא להתייצב בקלפי, בקריאה לא לוותר וללכת להצביע. ועוד איך.

בבחירות הנוכחיות אנחנו שומעים על לא מעט קולות של אנשים שהתייאשו מהמצב, שחושבים שכלום כבר לא ישנה ומה שהיה הוא שיהיה. הם מתכוונים לוותר, ולא לטרוח להגיע אל הקלפי. אם אתן חלק מהקהל הזה, אני רוצה לפנות אליכן ולשכנע אתכן להצביע. אין חשוב מזה.

קודם כל, זה המעמד היחיד שבו הקול של כל אחד מאיתנו הוא שווה ערך. עשיר או עני, גבר או אישה. הקול של כל אחד מאיתנו משמעותי באותה המידה. זהו השוויון בהתגלמותו. העובדה שלכל אחד מאיתנו יש אותה יכולת להשפיע.

מהפן הנשי, צריך לזכור שזכות ההצבעה ניתנת לנשים לא בקלות. נשים בכל העולם נלחמו במשך שנים על גבי שנים, במאבקים קשים, על מנת להשיג אותה. זה לא היה מובן מאליו בעולם כה גברי. רק במאה ה־20 ניתנה זכות ההצבעה לנשים ברוב מדינות המערב. אפילו מדינה כמו צרפת, שחרתה על דגלה את הערכים "חירות, שוויון ואחווה", לא מיהרה לתת לנשים את זכות הבחירה, וזו ניתנה להן רק בשנת 1944, שלא לדבר על שוויץ, שבה הותר לנשים להצביע רק ב־1971.

לכו להצביע, אל תוותרו לעצמכן

לו היה קם כאן, חס וחלילה, משטר חשוך שהיה מנסה לבטל את הזכות הזו, הרי היינו נלחמות עליה כלביאות. זוהי חובתנו להצביע, וזו גם זכות. זכות גדולה. ההצבעה היא לב לבה של הדמוקרטיה, ומחובתנו לא להקל ראש ברגע הזה ובמעמד הזה, שבו יש ביכולתנו להשפיע.

אין זה נכון שההצבעה היא חסרת חשיבות. להפך. אין מקום לייאוש ולרפיון ידיים - כשמרימים ידיים, לא מגיעים לשום מקום.

תקופות קשות באות והולכות, ואחרי תקופה קשה, יכולה בהחלט להגיע תקופה אחרת. ומי שעושה את השינוי הוא העם. האנשים. ולכן, לכו להצביע, אל תוותרו לעצמכן על קולכן.

בשלושת החודשים האחרונים אירחנו מדי שבוע, במדור "חדר משלך", נשים דעתניות, מצליחות ומוכשרות, שהייתה להן רק בקשה אחת: "לכו להצביע". פצחנו במסורת הזו בעקבות סקר שפורסם ב"ידיעות אחרונות" ונערך על ידי מכון מדגם בראשות ד"ר מינה צמח. נתון מדאיג אחד בו לא הותיר אותנו אדישים: "57% מבין אלו שמתכננים לא להצביע הן נשים".

"זה מטריד, כי ידוע שגברים מצביעים יותר למפלגות הקיצוניות", הסבירה בריאיון ד"ר צמח, כשביקשנו אז את התייחסותה לנושא. "אם נשים רבות יבחרו לא להצביע ביום הבחירות, להצבעה של הגברים תהיה יותר השפעה ויעלו לשלטון מפלגות יותר קיצוניות".

אין דילמה - הולכים לקלפי

אני חייבת להודות שלתחושתי המצב השתנה. שיחות "אז מה הטעם להצביע" - תולדה של ייאוש וכעס על בזבוז כספי הציבור בעצם ההליכה לבחירות - השתנו בחודשים שעברו מאז לשיחות "אז למי את/ה מצביע/ה". אני מקווה שהתחושה שלי נכונה, ושלאף אחד אין באמת דילמה לגבי השאלה האם ללכת לקלפי או לא.