צפייה בתחרויות יופי, יכולה להסב לצופה הממוצעת אי נוחות מסוימת. הבטן השטוחה והרגליים הארוכות שמתגלות בשלב בגדי הים, הפנים הסימטריות והמותן הצרה יכולים לגרום לך להביט במראה ולהיאנח ארוכות, תוך כדי תפיסת חלקי גוף רופסים.

אבל לא תמיד מה שנשקף דרך מסך הטלויזיה אמיתי, ורבות מהמתמודדות בתחרויות העולמיות לא ממש מתברכות במראה טבעי.

>> לעוד עדכונים חמים בעמוד הפייסבוק של מלכות היופי

מעשה בשטיח אדום

כל צעירה שאור הזרקורים קרץ לה בשלב זה או אחר בקריירה בוודאי שקלה ניתוח פלסטיכזה או אחר, וזאת על מנת לגרום לטלפונים לצלצל מהר יותר. זה מתחיל בסוכן דוגמניות בן עשרים ומשהו שאומר לך באגביות שאת חייבת להוריד לפחות 8 ס"מ מהיקף הירכיים שלך, וממשיך בסדרת סלפיז לאינסטגרם שאולי מערערים את בטחונך העצמי.

לאחרונה הוליווד געשה במיוחד עקב התמונות העדכניות של השחקניות רנה זלווגר ואומה ת'ורמן. המראה של השחקניות המוכרות הצית מחדש את גל המחאה הפמיניסטי נגד חוקי היופי הבלתי אפשריים שנשים עוקבות אחריהם באופן עיוור. פנינו לד"ר טל נחליאלי, מומחה כירורגיה פלסטית ומנהל רפואי של מרפאות אקלסנס קליניק על מנת שיפרט אילו הליכים, לדעתו המקצועית, נעשו בשחקניות.

"לגבי אומה ת'ורמן, אני חושב שבסוף הסתבר שהיא לא ניתחה כלל וזה היה רק האיפור. אחת הבעיות עם אומה זה שזוכרים אותה מ"ספרות זול"ה ו"ולהרוג את ביל", נתקענו וזה לא ככה.

"לגבי רנה, מבחינה מקצועית הניתוח שלה היה טוב. מה שמשנה לסלבריטאיות את הפנים זה שהן מוסיפות נפחים במקומות שלא היו להם, וזה מה שמשנה את המבנה. ברגע שמזריקים יותר מדי, קשה להחזיר את זה משם. פה רואים שהלחיים שלה אחרי הטיפול. בחלק מהמקרים איפור יכול לשנות. דווקא אצלה פחות הפריע לי העיניים כמו שהפריעו לכולם. פתאום הלחיים שלה דווקא נראו לי נורא ואיום.

"בסופו של דבר מי שצריך לחיות עם התוצאה, אלה אותם אנשים ולא מה שאנחנו חושבים עליהם בשיחות סלון. הניתוחים הקוסמטיים זה לא מאסט, זה לאדם שלא מרגיש טוב עם עצמו ועושה זאת בשביל עצמו. הרבה פעמים נשים מגיעות להגדלת חזה עם בי זוגן, ואני מוציא את הגברים מהחדר ושואל אם הן עושות את זה בשביל עצמן או בשביל מישהו אחר. נכון שאני לא צריך להיות מחנך הדור, אבל זה קטע רגשי. זו פרוצדורה שאתה אמור להיות טוב איתו ושלם איתו. יש תהליך החלמה ארוך אחרי זה וזה מדהים לראות את ההבדל בין מישהי שעושה את זה בשביל עצמה ומישהי שלא. זה פסיכולוגי לגמרי.

היו לכם מנותחות מעולם היופי?

"בגדול, היו לנו המון דוגמניות. לרוב שלושת הניתוחים הפופולאריים הם ניתוחי חזה כי לרוב הן גבוהות ורזות, חלק מאוד יפות אבל מפריע האף ולכן זה הניתוח השני, והדבר השלישי זה הליפו דיסטרופיה: גוף ממש יפה, אבל שומן בנקודה כזאת או אחרת שמפריעים להן יותר.

"טרנד נוסף מטורף לפני תצוגות יופי, גם אצל גברים וגם אצל נשים, הם טיפולים של גלי רדיו. הם באים לשניים-שלושה טיפולים לפני תצוגות חשובות. זה מיישר את העור, זה מדהים,וזה מחזיק כמה חודשים. הרי יש מלכות יופי שהן מאוד רזות אבל יש צלוליטיס, וזה באמת מחליק להן את זה. יש מלכות יופי עם קצת אקנה, הן באות לשניים-שלושה טיפולים, בסוג אחר של גלי רדיו, אבל זה הטרנד העולמי. עושים הרבה טיפולים שלא ישנו את שגרת היום ויעזרו לך להיראות במיטבך".

המרוץ לכתר

בתחרויות יופי בעולם, הלחץ לעשות מספר עצירות על שולחן המנתחים גדל פי כמה, ואינו תלוי גיל. נערות בסוף שנות העשרה ותחילת שנות העשרים מחפשות עוד ועוד דרכים ללטש את עצמן לקראת התחרות הקרבה.

זה לא סוד שבתחרויות מיס עולם ומיס יוניברס, המועמדות שיש להיזהר מהן הן אלו מדרום אמריקה, בעלות המוצא והמזג הלטיני. ונצואלה היא זוכה עקבית בתחרויות, והמועמדות שם ידועות בתווי הפנים היפהפיים, הקימורים הסקסיים והשיער השופע. למעשה, בדרום אמריקה נהוג להעניק כפרס למועמדות צעירות בתחרויות יופי שונות ניתוחים פלסטיים במידה והיא הצליחה לנצח את חברותיה לתחרות. כך, נערות שטרם סיימו את גיל ההתבגרות מקבלות גישה מלאה לניתוחים פלסטיים אשר מוקדמים מדי לגילן.

האינטרנט מלא סיפורי אימה על מלכות יופי אשר בחרו בסכין המנתחים על מנת לשפר את מה שיפה גם כך. הסיפור הכי עדכני שהתפשט ברשת הינו של מלכת יופי בשם קתרין קנדו, שכחלק מזכייתה בתואר של מלכת היופי של דוראן, אקוודור, באוקטובר האחרון, זכתה במכונית, טאבלט וגם – ניתוח פלסטי. הצעירה בת ה- 19, סטודנטית לרפואה, נפטרה על שולחן הניתוחים בינואר האחרון במהלך שאיבת השומן אותה בחרה לבצע. נאמר כי על אף שקנדו צוטטה אומרת שהיא אינה מרגישה צורך לבצע את ההליך, שופטי התחרות כמו גם המנתח הפלסטי עודדו אותה בכיוון זה. סיבת המוות נותרה מסתורית, והצוות הרפואי הפיץ כי מדובר בדום לב, פגיעה מוחית, ויתר תגובות גופניות לא החלטיות. המשפחה, מיותר לציין, עדיין עמוק באבלה.

עם מנטאליות בה צעירות בנות 12 מקבלות "הרמת ישבן כירורגית" בחסות מפעלים לתחרויות יופי בעיר קראקס ונצואלה (Miss Factory), המדינה אשר הפכה אובססיבית עם ניצחונות בתחרויות מיס עולם ומיס יוניברס, לא בוחלת באמצעים מוסריים ולוקחת צעירות מכל הגילאים ומנסים להפוך אותן, לנגד עיני הוריהם המעודדים, למועמדות מנצחות בתחרויות. כך, סדר יום במפעל שכזה נע בין תרגולי כושר, הזרקת הורמונים החל מגיל 8, ליווי תזונאית, ניתוחים פלסטיים לאזור הישבן, האף וקו הלסת. המטרה? מלבד ניצוח בתחרויות היופי, המועמדות ומשפחותיהם חולמים על יציאה ממעגל העוני אשר שורר באזור, וכניסה אל עבר עולם הפרסום והעושר.

בין בוגרות בתי הספר ליופי ישנה מיס ונצואלה, מריאנה חימנס, אשר בילתה שנה תחת חסות אחד ממפעלי היופי בטרם איתר אותה צייד כשרונות לתחרות יופי. יצוין כי על אף שלא ידוע על הליך כירורגי שנעשה בגופה של חימנס, היא לוותה בצוות מומחי יופי שטסו איתה לגמר שהתקיים בפלורידה, והיא אכן בוגרות המוסדות להכנה לתחרויות יופי בארצה.

כך גם, בתחרות של 2013, סגנית ראשונה למיס ונצואלה, וי מאי נבה, דיברה באופן פומבי על ההליכים אשר היא עברה: ניתוח חזה ואף, כמו גם תפירה של שכבת בד ללשון אשר מונעת ממנה לאכול מזון מוצק, ועוזרת לה לרזות מהר לקראת התחרויות.

למרות התופעה הרחבה אשר מתמקדת באזורים אלו בעולם, מצאה לנכון מיס יוניברס 2014, פאולינה וגה מקולומביה, להתראיין לגופי תקשורת בנושא ניתוחים פלסטיים הנפוצים בעולם תחרויות היופי. וגה מאשרת שאכן מותר להירשם לתחרויות אף אם בוצעו הליכים כירורגיים בגופך, והודתה שעל אף שלא עברה ניתוחים פלסטיים בעצמה, היא אינה מתנגדת לקונספט זה, "כל עוד לא עושים שימוש בטכנולוגיה החדשה הזו, בכלי הזה, באופן מוגזם יתר על המידה. אני חושבת שתמיד צריך לתחזק ולשאוף לגוף המקורי שלנו, מכיוון שכולנו נולדים יפים".

ובאשר לישראל, אנחנו עדיין אוהבים את המלכות שלנו עם יופי טבעי וראש על הכתפיים, ומעודדים את המתמודדות לאהוב את עצמן ולשמור על גישה חיובית לחיים.

____________________________________________________________

עוד במלכות היופי: