בעיר כמו תל אביב, המילים "גלאם", "פאביולס", ו-"לולי" נזרקות לחלל האוויר לעיתים תכופות מדי. בעוד שאחרים מדברים עצמם לדעת כשהם יושבים על קפה הפוך בשדרה, אביעד אריק הרמן, כולה בן 31, הוא כבר אימפריית אופנה בינלאומית שמתקתק עבודה כמו שעון שוויצרי, אך דואג לחלק את זמנו בין ישראל לשבדיה.

>> עוד עדכונים בדף הפייסבוק של תחרות מלכת היופי!

הצעיר מאופקים אחראי לאין ספור לוקים זוהרים של נציגות שבדיה בתחרויות מיס יוניברס בשנים האחרונות, מטייל מסביב לגלובוס עם המותג שלו, Aviad Arik Herman, אך עדיין מחובר לשורשים הישראליים שלו: החל ממתן הקרדיט לסבתא שתפרה למחייתה במפעל הטקסטיל "אופר" באופקים, ועד הכנת תחפושות לפורים עם אמא. אם ירצה הגורל, גם דנה אינטרנשיונל תעבור אצלו ברשימת הכיבושים האופנתיים, אבל ראשית? בואו נכבוש את העולם.

הברבי הראשונה שלי

ספר לי קצת על הרקע שלך- איך הופכים לאדם כזה צבעוני?

"אני אתחיל בזה שבמקביל לקריירה כמעצב, אני עוסק באמנות המחול והבמה כרקדן מבצע ויוצר מזה שלוש עשרה שנים. למדתי בבית הספר למחול בת-דור באר שבע, רקדתי כסולן להקת קמע, ושירתי כרקדן מצטיין בצבא. משם המשכתי ללמוד בבית הספר המלכותי לבלט בהולנד, לרקוד עם להקות מחול מובילות בארה"ב ובשבדיה ולהופיע ברחבי העולם. נולדתי באופקים, וכשהייתי בן שנה עברתי לגור במצריים עם הוריי שנסעו בשליחות מטעם משרד החוץ. שלוש שנים בהן גדלתי והתחנכתי בקהיר בגן עם ילדי דיפלומטיים מרחבי העולם, והחשיפה לתרבויות רבות היוו מקור השראה עבורי כבר אז.

"ליום ההולדת השני שלי קיבלתי מתנה מאשת השגריר - בובת ברבי. אהבתי לשחק עם בובות ברבי במהלך שנותיי הרכות, נהניתי להלביש ולהחליף להן שמלות.- היה לי אוסף של כשמונים בובות ועוד ארגז מלא בביגוד. בנוסף לזה, הושפעתי מרקדניות הבטן שהופיעו בארוחות הערב הדיפלומטיות: אני זוכר שהייתי חוזר הביתה, לוקח לאמא את הוילונות ומפת השולחן ומתעטף ורוקד בהם בבית. באותה התקופה גם התחלתי לבטא את עצמי באמצעות ציור ורישום, לרוב של שמלות כלה ותלבושות לרקדניות".

"כילד בכל חג פורים השתתפתי וזכיתי במקום הראשון בתחרות התחפושות העירונית. אמא שלי תמיד הקפידה שאחותי ואני נלבש תחפושות מקוריות ומיוחדות, והייתה מעצבת ותופרת אותן בעצמה. אני זוכר אותה בימים שלפני החג שוקדת בשעות הקטנות של הלילה, גוזרת ותופרת. מדי פעם קוראת לי שאבוא למדוד ומסמנת בסיכות. הייתה לה אמונה תפלה שירשה מסבתא שלי - לדקור קלות עם סיכת התפירה, כביכול בטעות ובעדינות רבה, ולומר שכשנדקרים זה מבטיח שהשמלה בטוח תמצא חן בעיניי הלובשת והמתבוננת בה. כבר אז היו אלה שיעורים במחויבות, תשוקה, כיבוד המילה ועמידה בלוח זמנים".

אז איך בחרת לעצב דווקא עבור תחרויות יופי?

"את השמלה הראשונה במיס יוניברס עיצבתי למיס שבדיה, בתחרות שהתקיימה ב-2011 בברזיל. הקשר נוצר אחרי שמנהל יחסי הציבור של נציגת שוודיה לתחרות מיס יוניברס התרשם מעיצובים שעשיתי להפקת מחול שהציגה בפילדלפיה. הם מאוד אהבו את מה שעשיתי, ושאלו אם אהיה מעוניין לעצב את השמלה הלאומית שהנציגה תלבש במהלך תחרות מיס יוניברס בברזיל. הצעתי שהיא תלבש בגד שעיצבתי לפני מספר שנים לבנות בית הספר הלאומי לבלט שבגוטנבורג. החיבור לתרבות ולמחול של שוודיה נתן את הערך המוסף שהם חיפשו.

שנה לאחר מכן דווקא יצא לי לייצג את ישראל יחד עם נלה גולדברג בתחרות מיס סופרנשיונל בפולין. ב- 2013 שוב הייתי בתחרות מיס יוניברס יחד עם מלכת היופי של שבדיה, ושנה אחרי זה במיס עולם ובמיס אינטרנשיונל עם הנציגות השבדיות. לאחרונה ממש יצא לי לגוון, ובתחרות מיס יוניברס האחרונה ליוויתי את הציגה השבדית ואת הנציגה הגרמנית".

מה היה רגע שיא עבורך בהשתתפות בתחרויות?

"בשנה שעברה, אחרי התחרות נבחרה תמונה של הבגד הלאומי שעיצבתי עבור הנציגה השבדית לתערוכה ייחודית שהתקיימה בניו יורק, והוקרנה על מסכי ענק בכיכר הטיימס. זאת הייתה חשיפה אדירה ובלתי רגילה. התרגשתי מזה מאוד.

"לאחר מכן, ארגון מיס יוניברס גרמניה הזמין אותי לעצב את הבגד הלאומי לתחרות מיס יוניברס וזה דבר אדיר ובעל ערך- השנה מסמלת 50 שנות יחסים דיפלומטיים בין ישראל וגרמניה. בנוסף, השנה ציינו 25 שנים לנפילת חומת ברלין והמהפכה החברתית, שזאת למעשה ההשראה ומה שאני מנציח בתלבושת, עם המסר של חגיגה, חירות, חופש וניצחון.

את התלבושת יצרתי בארץ, בשיתוף פעולה נפלא עם האמן וצייר האדיר אייל אסולין, מעצב גרפי חיים רפאל אזולאי, וכמובן אמא שלי המסורה שעובדת איתי. עבודה, כישרון רב ומשאבים הושקעו ביצירת התלבושת הלא שגרתית הזאת, ואחד התגמולים המספקים ביותר היה עצם בחירתה ע"י שופטי התחרות כאחת מחמשת התלבושות הטובות ביותר השנה (מתוך 88 מדינות משתתפות). זה כבוד גדול עבורי".

מחול ובד

קשה לעמוד בקצב של הרמן: הוא מתכתב איתך במהירות של 120 קמ"ש למילה, משגר סמיילים ולבבות שמקשים שלא לחבב אותו מהאימוג'י הראשון, ובאופן עקרוני הופך להיות הבסט פרנד שלך טרם חלפה יממה. במקביל לעבודתו הנמרצת על שמלות ערב בתחרויות יופי, אביעד זכה להלביש זמרים מפורסמים בשבדיה, להקות מחול בארץ ואפילו היה אחראי לכמה מהתלבושות הראוותניות של דמותה של נטע גרטי- קוקי, מהעונה הרביעית של "הבורר".

אחד הפרטים היותר עסיסיים בביוגרפיה הצבעונית ועמוסת הפאייטים של הרמן, היא השתתפותו בהפקה "ברבי לייב" בהפקת חברת מטאל. הרמן היה אמון על 270 תלבושות צבעוניות שכללו פאות ואביזרים, להפקה שרצה שנה ברחבי אסיה. כך, זכה אביעד להגשים חלום ולהלביש ברביות אמיתיות, כמעט שלושים שנה לאחר שהברבי הראשונה שניתנה לו הכתיבה את דרכו המקצועית בעולם האופנה.

את מי אתה חולם להלביש?

"חלומות יש לי בשפע. אני שואף בין היתר לעצב מופע של ״קרקס השמש״, מחזמר בברודווי, מופע בלאס ווגאס, להקות בלט האופרה של פריז, לונדון וניו יורק.. מבחינת כוכבות, הייתי שמח לעצב עבור סלין דיון, מריה קארי, ליידי גאגא, נסיכת הכתר של שבדיה...".

ובארץ?

"דנה אינטרנשיונל , כמובן! אני גם מקווה לפגוש את ריטה, נועה תשבי, בר רפאלי וניקול ראידמן למדידות בעתיד הקרוב. הייתי שמח גם לעצב לזמרת הבאה שתייצג אותנו באירוויזיון. עיקר הפעילות שלי כמעצב היא בחו"ל, ואני מאד אוהב את האווירה הבינלאומית ומברך על ההזדמנויות המקצועיות שמופיעות לי. יחד עם זאת, אני באמת אשמח להרחיב את הפעילות גם בארץ. יש לי זיקה גדולה מאד לארץ שאני כל כך אוהב, אני גאה להיות ישראלי ולא מצניע את הישראליות שלי כשאני מסתובב בעולם".

מה סימן ההיכר שלך כמעצב? על מה אתה מקפיד כשאתה מעצב שמלה?

אני מעריך שהרקע שלי כאמן במה ניחן בעיצובים שלי, בתנועה אלגנטית, יוקרה ובדרך בה הבגד יושב על הגוף ומחמיא לו.

"מנקודת המבט שלי והניסיון בנישה הספציפית הזו של תחרות יופי, ובמיוחד בקטגוריה של בגד לאומי, אני אוהב להיות נועז ולהביא ערך מוסף שמייצג משהו, מעבר לשמלה יפה ומהודרת. להשתמש בסמלים לאומיים ואגדות פולקלור לדוגמה".

טוב, אני מצטערת, אבל השאלה לסיום היא די מתבקשת: אם הייתה לך משאלה אחת, היא הייתה שלום עולמי או משהו אחר?

"רק משאלה אחת?! טוב נו, שלום ואהבה בעולם באמת חשובים ביותר! עכשיו אפשר שהכתר יעבור אליי?"

אני אוהב להיות נועז ולהביא ערך מוסף ". מיס שוודיה 2014 בשמלה של הרמן (צילום: אבי אריקסון)
אני אוהב להיות נועז ולהביא ערך מוסף ". מיס שוודיה 2014 בשמלה של הרמן (צילום: אבי אריקסון)

______________________________________________________________________________________________________________________________

עוד במלכות היופי:

  • אדיוס, גבי! החיים החדשים של מיס יוניברס היוצאת