הרבה מאוד נוצות, קריסטלים, שרביטים וטיארות נראו על הבמה הגדולה של תחרות מיס יוניברס במסגרת אחד האירועים המרהיבים שקורים שם: תחרות התלבושת הלאומית.

עוד עדכונים בדף הפייסבוק של תחרות מלכת היופי

תחרות התלבושת הלאומית היא אחד האירועים המקדימים לטקס הסופי, והוא כנראה הכי מעניין. תחרות בגדי הים או סשן הצילום בשמלות ערב הם הזדמנות לראות הרבה צעירות יפהפיות אבל התמונות די דומות. התלבושת הלאומית היא משהו אחר.

בזו אחר זו עלו לבמה 88 מועמדות מכל העולם, והציגו את התלבושות. כמעט תמיד זו תלבושת מפוארת, מנומקת, אפילו עם מעט הומור (לפעמים).

בהכללה אפשר לומר, שמדינות אירופה מרכיבות תלבושות שמהדהדות את הביגוד המסורתי שלהן –על סטרואידים של גלאם. מדינות מרכז ודרום אמריקה שולחות בגד גוף מינימלי מנצנץ שאליו מתחברות גלימות, אביזרי ראש גבוהים והרבה נוצות.

"תחרות הבגד הלאומי כשמה כן היא", אומר הסטייליסט שלו לבן. "זו לא אופנת קוטור גבוהה כמו בשבועות האופנה בפריז או ניו יורק, הנטייה היא יותר למקום של שואו על גבול התחפושת. התוצאה היא מפגן כוח מדהים ומהפנט. הקונספט של בגד שמעוצב בהתאם לנושא של כל מדינה הוא מאוד אקסטרווגנטי ומפואר"

תצוגה כזו היא חלומו של כל סטייליסט?

"אולי. גם אנחנו הסטייליסטים משתמשים לפעמים בפריטים מאוד גרנדיוזיים לצורכי הפקות אופנה. התוצאה מאוד חזקה ומרשימה ויזואלית אם כי ברור שאלה לא פריטים באמת לבישים.

"אין בארץ הרבה מעצבים שמחזיקים פריטים עד כדי כך מוחצנים שיכולים להתאים לקונספט כזה. אפשר להזכיר את אפרת קליג, רזיאלה גרשון, ירון מינקובסקי או צעירים ובועטים כמו שני צימרמן, לי גרנבנאו ואלון ליבנה. בקולקציות שלהם אפשר למצוא פריטים גרנדיוזיים שעוצבו להפקות ספציפיות או כחלק מקולקציה בתצוגות שבוע האופנה".

אירוע התלבושת הלאומית הוא תחרותי והזכייה מבוססת על נימוקי שופטים והצבעות ברשתות החברתיות. התמקדנו בחמש המועמדות שעלו לגמר התחרות:

הזוכה – אינדונזיה

התלבושת המרהיבה בצבעי זהב-אפור-כחול משקפת את אתר המורשת הלאומית המקדש הבודהיסטי בורובודור, אתר התיירות הפופולרי ביותר באינדונזיה. הקונסטרוקציה שעולה מהכתפיים מחקה את הקשתות והקישוטים הייחודיים של המנזר והמועמדת הניפה בגבורה את הגלימה המקושטת. בדברי ההסבר לתלבושת נכתב "המקדש הוקם כדי לקדם חיים רוחניים שלווים – בדיוק כמו תחרות מיס יוניברס".

מיס אינדונזיה מקבלת את הפרס בתחרות השמלות הלאומיות (צילום: Richard D. Salyer)
מיס אינדונזיה מקבלת את הפרס בתחרות השמלות הלאומיות (צילום: Richard D. Salyer)

ארגנטינה

הבטחנו נוצות? בגד גוף מינימלי? עקבים עד השמיים? מעצבי התלבושת של ארגנטינה הקפידו על הכל. התלבושת בלבן וכסף מייצגת גם היא אתר מורשת עולמית שהוכר על ידי אונסקו: מפלי איגואסו. המפלים גם נחשבים לאחד משבעת פלאי עולם הטבע. "האבנים הנוצצות המשובצות בתלבושת מדמות את הסלעים והמים של איגואסו".

קנדה

בקנדה הצליחו לתרגם ענף ספורט שהמתאמנים בו לובשים בגדים מסורבלים וקסדות ונראים כמו רובוט ביימאקס מ"שישה גיבורים" לשמלה נשית וסקסית. מחבטי הוקי הם חלק מהתלבושת, עלה האדר שמתנוסס על הדגל הקנדי מנצנץ גם על השמלה. "הוקי הוא הכוח המאחד החזק ביותר בקנדה", אמרה המועמדת, "הוא מחבר קהילות ומלמד ילדים כמה חשוב לשתף פעולה בקבוצה".

גרמניה

המועמדת מגרמניה עלתה לבמה עטופה בגלימה גדולה שעליה קומיקס וגרפיטי. הגלימה מדמה את חומת ברלין, שהשנה מציינים 25 שנים לנפילתה. כשהיא הורידה את הגלימה התגלתה מתחתיה שמלה תפוחה באורך הברך ועליה צילומים של ברלין. בדברי ההסבר צויין שהנציגה עצמה, ג'וזפין דונט, נולדה וגדלה במזרח גרמניה כך שלנפילת החומה היתה השפעה מכרעת עליה ועל משפחתה.

הודו

התלבושות הלאומיות מאסיה קוטפות לעתים קרובות את המקומות הראשונים. גם השנה זה קרה עם אינדונזיה הזוכה ועם הודו בגמר: התלבושת היתה שמלת משי אדומה יפהפיה עם קישוטי זהב ונגיעות של ירוק. "לצבע האדום יש משמעות חזקה במסורת ההודית", הסבירה המועמדת, "הוא מסמל עוצמה, רוחניות ומחוייבות. התלבושת מייצגת את האשה ההודית במלא יופייה ותפארתה".

האשה ההודית במלא תפארתה. מיס הודו (צילום: Richard D. Salyer)
האשה ההודית במלא תפארתה. מיס הודו (צילום: Richard D. Salyer)

_____________________________________________________________________________________________________________________________

עוד במלכות היופי: