"לדור הפנויים של היום חשובה יותר הקריירה, הם פחות ממהרים למצוא זוגיות. הם נוטים לקפוץ מדייט אחד לשני, ופחות נותנים צ'אנס. להורים קשה לראות איך הילדים המוצלחים שלהם עדיין לבד" מציינת אילנה טרייסטמן, מנהלת משרד השידוכים "רות פרי".

>>> חבבו את "לאשה" בפייסבוק

לפני חמש שנים החליטה זהבה (65), פנסיונרית ממרכז הארץ, לאזור אומץ ולהירשם למשרד שידוכים. רק שבן הזוג המושלם שהיא קיוותה למצוא, לא היה מיועד לעצמה. זהבה (שם בדוי, כמו כל שמות האמהות בכתבה), הייתה נחושה למצוא חתן בעבור בתה האמצעית, שהייתה אז בת 33. ולמה היא הייתה צריכה אומץ? כי היא עשתה את כל זה מאחורי גבה של בתה.

"חשוב לי להדגיש שהבת שלי היא בחורה יפהפייה", היא ממהרת לציין כבר בתחילת הריאיון. "היא חתיכה, גבוהה, והיו לה בעברה מערכות יחסים ממושכות. בשנות העשרים שלה היא אפילו יצאה עם מישהו למעלה משנתיים, ואני ובעלי היינו בטוחים שתצא מזה חתונה, אבל לצערנו הם נפרדו. כשהיא נכנסה לשנות השלושים לחייה, שמנו לב שחלה אצלה האטה בעולם הדייטים. היא סיימה לימודים והתחילה לעבוד כגננת, ובמסגרת עבודתה לא היו לה הרבה אפשרויות להכיר. במקביל, רוב החברות שלה הספיקו להתחתן וללדת, ככה שהיא גם יצאה פחות בערבים. העציב אותי שהבת שלי בת 33 ועדיין רווקה".

בעלך היה שותף בתהליך?

"בעלי לא ידע מזה. הוא לא מסוגל לשמור סודות, וחששתי שהוא יספר לה. התייעצתי עם חברה טובה בעניין, ויחד פנינו למשרד שידוכים. אחרי שקיבלנו הבטחה חד משמעית מהשדכנית שבתי לא תדע דבר, התחלנו להריץ את העניין".

איך בדיוק זה התנהל?

"השדכנית הראתה לי תמונות של כמה מועמדים שיכלו להתאים לבת שלי, נתנה לי פרטים על הרקע שלהם, ומהם בחרתי את הבחורים שהכי נראו לי. הבעיה הגדולה הייתה איך להכיר אותם לבת שלי. החברה שלי הציעה שאעשה זאת בתיווכה. שהיא תדבר עם הבת ותגיד לה שהיא מכירה כל מיני בחורים נחמדים בדרכים שונות: אחד הוא בן של חברים, אחר בן של קרובי משפחה, וכך הלאה. לשמחתי, בתי לא התנגדה שהחברה שלי תכיר לה, והיא התחילה לצאת איתם לדייטים".

אותם בחורים נרשמו בידיעתם למשרד השידוכים. לא חששת שהם יגלו לה את זה במהלך הדייט?

"השדכנית הבטיחה לנו שהם אומרים מראש לבחורים שהם עומדים לפגוש בחורה שרשומה למשרד ללא ידיעתה, ושאסור להם לחשוף את זה. כמובן שעדיין הייתי בחרדות איומות שזה ייחשף. אבל בסופו של דבר החלטתי לקחת את הסיכון, כי היה לי חשוב מאוד שהיא תמצא מישהו. למזלי, בסוף זה קרה".

כמה זמן זה לקח?

"קרוב לשנה וחצי. הבת שלי יצאה עם יותר מעשרה גברים, כולם איכותיים, אבל אף אחד מהם לא עשה לה את זה. בתום השנה החלטתי לעשות הפסקה של כמה חודשים, ואחריה פניתי שוב לשדכנית. היא אמרה לי שהיא משוכנעת שיש לה את הגבר המושלם, ולמרות שבמקרה הזה היא אפילו לא שלחה לי תמונה, סמכתי עליה. החברה שלי שוב התקשרה לבת שלי ונתנה לה את הפרטים של הבחור. היא סיפרה ששמעה עליו ממישהי שפגשה בכנס של העבודה. לשמחתי, הפעם השידוך הצליח".

את והחתן מעולם לא חשפתם את הסוד?

"אז זהו. כמה חודשים אחרי שהיה ברור שהקשר ביניהם הופך לרציני, החתן שלי הרגיש שהוא חייב להיות גלוי עם הבת שלי. הוא ידע שהוא רוצה להתחתן איתה, ולא היה מעוניין שבקשר שלהם יהיו סודות ושקרים. בהתחלה היא לקחה את זה קשה מאוד. לו היא דווקא סלחה מיד. זה לא פגע ברגשות שלה כלפיו. אבל היא מאוד כעסה עליי. היא לא הפסיקה לבכות ולצעוק עליי, ולקח לה כמה ימים לעכל את העניין. לשמחתי, בסופו של דבר היא סלחה לי".

מה לגבי הילדים האחרים שלך?

"הבן הבכור שלי נשוי עם ילדים. בת הזקונים שלי, לעומת זאת, נמצאת גם היא היום בשנות השלושים לחייה, ועדיין רווקה. רק שהפעם אני לא ששה להתערב. אולי אנסה לשכנע אותה להירשם למשרד שידוכים, אבל לא אעשה זאת ללא ידיעתה. לא אוכל להתמודד שוב עם כל הסודות והתמרונים. התוצאה אמנם הייתה שווה את זה, אבל אני מודה שזה עלה לי בבריאות".

"היא מאושרת, ואני מאושרת"

בניגוד לבתה של זהבה, בתה הבכורה של יעל לא יודעת עד היום, שאת בעלה זה 15 שנה היא הכירה באמצעות משרד שידוכים. "אף פעם לא הרגשתי צורך לספר לה", אומרת יעל (62), אמא לארבעה ילדים, שהחליטה גם היא למצוא שידוך לבתה ללא ידיעתה. "אם היא הייתה סובלת בנישואים שלה, אולי הייתי אוכלת את עצמי ובסוף נשברת ומגלה לה את חלקי בקשר. אבל היא מאושרת, ואני מאושרת שהיא נפלה בידיים טובות. אם הייתי מספרת לה, זה יכול היה רק להרוס. היא הייתה מתעצבנת עליי, ואולי גם על בעלה שהסתיר זאת ממנה. אז למה לחבל בזוגיות שלהם שלא לצורך? איזה טוב ייצא מזה?".

איך הכרת לבתך את המועמדים?

"אחרי שבחרתי עם השדכנית כמה מועמדים פוטנציאליים, סיכמנו שאציג לבת שלי את השדכנית בתור חברה של חברה משותפת. סיפרתי לה שאותה חברה שמעה שיש לי בת פנויה, ושהיא מיד התלהבה ורוצה להכיר לה. השדכנית התקשרה אז לבת שלי וסיפרה לה על כל מיני אופציות. בסופו של דבר הבת שלי יצאה עם שלושה בחורים שלא מצאו חן בעיניה, כשעם הבחור הרביעי היה לה קליק מיידי. כעבור שנה הם התחתנו ונולדו להם מאז ארבעה ילדים. בעלה, כמו יתר הבחורים שהיא יצאה איתם, נרשם מיוזמתו למשרד השידוכים. אבל כמוני וכמו בעלי שהיה שותף בתהליך, גם הוא לא ראה שום סיבה לספר לה את האמת".

לא מציק לכם שהקשר ביניהם נבנה על חוסר אמון?

"אני ממש לא רואה את זה ככה. זה לא שהכרחתי את הבת שלי להתחתן עם בעלה. היא החליטה לבד שהיא רוצה אותו. בסופו של דבר היא הכירה אותו דרך חברה. מה זה משנה אם זו חברה ממשית, או חברה באמצעות משרד?"

"אני עושה משהו טוב בשבילה"

כמובן שלא תמיד מניבים מאמצי ההורים פרי. רותי (70), מנסה כבר למעלה משנתיים למצוא שידוך לבת הזקונים שלה. "הבן והבת הגדולים שלי התחתנו בגיל צעיר והביאו ילדים", היא מספרת. "אבל לבת הקטנה שלי, שהיום היא כבר בת 42, פחות שפר המזל. בעבר הייתה לה מערכת יחסים בת שש שנים, ואחרי שזו הסתיימה היא לא מצאה זוגיות חדשה. ניסיתי להציע לה להירשם לאתרי היכרויות באינטרנט אבל היא סירבה בתוקף. אני ובעלי דיברנו על המצב, ואז עלה הרעיון שנרשום אותה למשרד שידוכים ללא ידיעתה. גם זה לא היה כל כך פשוט. השדכנית הציעה שאספר לה שהיא חברה של חברה שלי, ושיש לה כמה בחורים נחמדים להכיר לה. אבל הבת שלי לא מיהרה לשתף פעולה, ובהתחלה סירבה לדבר עם אותה חברה. רק אחרי מסע שכנועים היא הסכימה ליצור איתה קשר. למרבה המזל נוצר ביניהן קליק, ומאז ועד היום היא יוצאת עם כל מיני בחורים שהיא מסדרת לה".

את לא חוששת שאותם בחורים יגלו לה שהם ממשרד שידוכים?

"השדכנית מבהירה להם שאסור להם לספר. ברור שאם מישהו מהם יפלוט בטעות, זה לא יהיה סימפטי. למזלי, זה עוד לא קרה".

אם היא תמצא את בחיר לבה, חושבת שתספרי לה על המעורבות שלך?

"קשה לי לדעת. אם אראה שהיא מאוהבת ומאושרת, אולי אעשה זאת. אבל כרגע אין לי שום בעיה להסתיר ממנה את חלקי בדייטים שלה. אני יודעת שבסך הכול אני עושה משהו טוב בשבילה. למה אני צריכה להרגיש עם זה רע?"

"זה לא איזה סוד אפל"

אילנה טרייסטמן, מנהלת משרד השידוכים "רות פרי", מספרת ש־30 אחוז מלקוחות המשרד הם הורים שמבקשים למצוא שידוך לילדיהם ללא ידיעתם. לדבריה, בשנים האחרונות, המגמה הזאת נמצאת בעלייה מתמדת. "לדור הפנויים של היום חשובה יותר הקריירה", היא מסבירה. "הם פחות ממהרים למצוא זוגיות. במקביל הם נוטים לקפוץ מדייט אחד לשני, ופחות נותנים צ'אנס. לחילופין, יש גם הרבה גברים ונשים מסוג ההיי־טק. כאלה שרגילים לשבת רוב היום מול מחשב, ופחות נמצאים בתקשורת מול אנשים. זה הופך אותם לאנשים סגורים, שמתקשים ליצור קשר עם בני המין השני. להורים קשה מאוד לראות איך הילדים המוצלחים שלהם עדיין לבד. בעיקר בגלל שבדור שלהם נהגו להתחתן בגיל מוקדם".

גם איציק נוח, בעל משרד השידוכים "יחד היכרויות", מספר שמגיעים למשרדו לא מעט הורים נואשים. "כ־15 אחוז מלקוחות המשרד הם הורים שמבקשים למצוא שידוך לילדיהם", הוא אומר. "אני חושב שדווקא הודות לאתרי ההיכרויות באינטרנט, יש היום יותר מודעות לנושא".

איך משדכים לילד ללא ידיעתו?

נוח: "הדרך הכי פשוטה מבחינתנו, היא לפנות לבן או לבת ישירות. אנחנו משתדלים לקבל כמה שיותר אינפורמציה מההורה על הילד, ובין היתר שואלים אותו אם הוא נרשם בעבר לאתרי היכרויות באינטרנט. במידה שהתשובה חיובית, אנחנו מתקשרים לילד ואומרים לו שהשגנו את הפרטים שלו מהאתר אליו הוא נרשם. אנחנו מציגים את עצמנו כמשרד היכרויות, ומציעים לו שידוכים ממאגר הלקוחות שלנו ללא תשלום. זה לא מעורר אצלו חשד, כי אנחנו מסבירים לו שאנחנו מעוניינים להגדיל את מאגר הפנויים שלנו כדי למצוא שידוך מתאים ללקוחות המשלמים". עוד דרך: למסור את הפרטים של המועמדים הפוטנציאליים להורה או לקרוב משפחה, כשאנחנו מנחים אותם לומר שהם קיבלו את הפרטים מחבר או מכר שפגשו".

לא היו ילדים שחשדו?

"אחת הסיבות שאני מעדיפה לנטרל את ההורים וקרובי המשפחה, היא כדי לא להעמיד אותם בלחץ שיגרום להם להישבר ולספר, וגם בגלל שהילדים מעורים בחייהם. זה בהחלט יכול להיראות להם מוזר, שפתאום יש להורים ולדודים שלהם כל מיני אנשים להכיר להם. במקרים כאלו, היו ילדים שחשדו. לפעמים זה נגמר בשלום, ולפעמים הילדים כעסו מאוד וסירבו להמשיך לשתף פעולה".

וכמה הורים חושפים בסוף את הסוד?

"לפחות שישים אחוז מגלים לפני החתונה. בעיקר בגלל שהפרטנר שנרשם למשרד ביוזמתו, מרגיש צורך להיחשף כדי לא להתחיל את הנישואים עם הסתרת מידע. אני יכולה להעיד שעד היום אף פעם לא קרה שהגילוי הזה הוביל לפיצוץ ביחסים או לסכסוך תמידי עם ההורים".

חושבת שמומלץ להיחשף?

"בגדול, כן. מהניסיון שלי, רוב הילדים הודו בסופו של דבר להורים. הם הבינו שהם עשו את זה לטובתם, ושבזכותם הם מצאו אושר. אני גם חושבת שזה תמיד טוב להתחיל נישואים בלי סודות, למרות שאני גם מכירה זוגות בהם הסוד מעולם לא נחשף, ועדיין יש להם יופי של זוגיות".