תחרות מלכות היופי מתקיימת כבר 61 שנה (החלו ההכנות לתחרות ה-62). במשך השנים זכו טיפוסים שונים: ביישניות, נערות זוהר, קרייריסטיות ועקרות בית. צללנו לארכיון ובחרנו את חמש המלכות שמינפו את הכתר (פעם היה גם שרביט!) כדי להצליח בעולם הגדול. קבלו אותן:

>>> בואו להיות חברים שלנו בפייסבוק

הוליווד 1: עליזה גור

יותר ויותר ישראליות מנסות לעשות את זה בהוליווד בשנים האחרונות ויש לנו כמה הצלחות שמביאות גאווה (איילת זורר, בר פאלי וגל גדות בהמשך הכתבה). אבל אחת החלוצות היתה עליזה גור, מלכת היופי לשנת 1959.

עליזה גור היתה סטודנטית חיפאית לתרגום כאשר נבחרה. היא נסעה לייצג את ישראל בתחרות הבינלאומית שהתקיימה בארצות הברית ושם פנה אליה מגלה כוכבים הוליוודי; כך החלה קריירת המשחק שלה.

ב-1961 קיבלה תפקידים קטנים בסרטים לצדו של אלביס פרסלי ומרלון ברנדו, אבל התפרסמה לאחר ששיחקה ב"הרפתקאות בגן עדן". היה לה גם תפקיד קטן לצדו של שון קונרי, כנערת ג'יימס בונד בסרט "מרוסיה באהבה". בארץ שיחקה גור בשני סרטים: "אקסודוס" ו"איי לייק מייק".

היום היא אליסיה גור שרגר, רעייתו של היהודי האמריקני הארי שרגר, יועצת מס ובעלת חברת השקעות בלוס אנג'לס.

עליזה גור. שיחקה לצד שון קונרי באחד מסרטי ג'יימס בונד
עליזה גור. שיחקה לצד שון קונרי באחד מסרטי ג'יימס בונד

הזוכה הבינלאומית הראשונה: רינה מור

היינו כחולמים: חיילת מישראל הקטנה בכלל ומקרית טבעון הקטנטנה בפרט הוכתרה להיות מיס תבל (יוניברס)! אין גבול לגאווה.

הסיפור התחיל בתחרות הישראלית, כמובן, אליה הגיע רינה במדי חיל האוויר. היא היתה בעודף משקל אבל אחרי דיאטה נכנסה לתחרות וזכתה בתואר מלכת היופי של ישראל.

תחרות מיס תבל התקיימה ב-1976 בהונג קונג ורינה נסעה ללא ציפיות מיוחדות. בערב התחרות היא התקדמה משלב לשלב עד הגמר, ובסוף הטקס הוכתרה להיות מיס תבל. התגובות בארץ היו נלהבות ויותר מזה: מור הפכה לגיבורה לאומית, לאייקון ולסמל להצלחה ישראלית.

אחרי שנת המלכות היא התגוררה תקופה ארוכה בניו יורק. בהמשך חזרה לתל אביב, נישאה לדורון גודר ויחד הביאו שתי בנות. היא השלימה לימודי משפטים והיום היא עורכת דין אבל שמה מוכר קודם כל כמיס תבל הישראלית הראשונה.

רינה מור היום ואז. גיבורה לאומית
רינה מור היום ואז. גיבורה לאומית

הוליווד 2: אילנה שושן

אילנה שושן, מלכת היופי ל-1980, הגיעה לתחרות מרקע צנוע ביותר: היא היתה בת למשפחה מעוטת יכולת בת שבעה ילדים שגרה בצריף בכפר סבא. אמה לא ידעה קרוא וכתוב ואביה היה פועל פשוט, "אבל מעולם לא היו לי רגשי נחיתות בגלל זה", אמרה בריאיונות.

אחרי התחרות עסקה בהצלחה בדוגמנות בארץ ובחו"ל והחליטה לנסות להצליח בעולם הקולנוע. היא השתתפה בסרט הישראלי "דואר צבאי חוף אילת" שהביקורות קטלו, אבל שושן לא ויתרה וניסתה את מזלה בצרפת ובארצות הברית, תחילה תחילה כדוגמנית בינלאומית בסוכנות פורד ובהמשך למדה משחק בסטודיו של לי שטסברג בניו יורק וקולנוע באוניברסיטת לוס אנג'לס. שם גם פגשה את המפיק משה דיאמנט והשניים הביאו שני ילדים.

שושן השתלבה בחברת ההפקות של בעלה ואף הפיקה באופן עצמאי את הסרט "גיבורים דמיוניים" בכיכובם של סיגורני וויבר וג'ף דניאלס. היא ממשיכה לעסוק בהפקה, שומרת על קשר עם ישראל ופעילה למען העצמת נשים.

"לא היה לי מה להפסיד", אמרה בריאיון עתונאי. "לא היה לי גם על מי להישען, אז לא פחדתי. זו תחושה שמלווה אותי עד היום. אנשים שוכחים שהבחירה היא בידיהם ולכן הם מאשימים אחרים בטעויות שלהם. אני לא רוצה להיות במצב הזה. בעיניי אלה לא אנשים, אלה קורבנות".

אילנה שושן אז והיום. "לא פחדתי, לא היה לי מה להפסיד"
אילנה שושן אז והיום. "לא פחדתי, לא היה לי מה להפסיד"

הזוכה הבינלאומית השנייה: לינור אברג'יל

שוב היינו כחולמים: לינור שלנו היא מיס עולם!

כמו רינה מור בשעתה, גם לינור אברג'יל, נערה בת 18 מנתניה שזכתה ב-1998בתואר מלכת היופי של ישראל, הגיעה לתחרות מיס עולם שהתקיימה באיי סיישל בלי ציפיות מיוחדות.

"באתי בשביל הספורט, ועד יום התחרות בכלל לא הייתי בלחץ", שיחזרה את מהלך האירועים. "בכל זאת, ברגע שעליתי לבמה כל הגוף רעד לי. בשלב הזה ידעתי שאני רוצה להיות בין עשר הראשונות. רציתי לחזור הביתה עם משהו. כשהגיע רגע ההכרזה על עשר המועמדות הסופיות. הקריאו את שמי ראשונה. אני אפילו לא זוכרת מה אמרתי, הייתי כל כך בלחץ".

ואז הגיע הרגע הגורלי, המנחה הכריז: "הזוכה היא... מיס איזראל!" כשהונח כתר היהלומים לראשה המתולתל, היא צנחה לתוך הכס המלכותי ופרצה בבכי של התרגשות. "חשבתי: אלוהים, עשיתי את זה! הרגשתי שאני מרחפת, כאילו זו לא אני".

מאז הזכייה היא עבדה כדוגמנית מצליחה והשתתפה כשחקנית בכמה מחזות. היא נישאה פעמיים, בפעם הראשונה לכדורסלן הליטאי שארונאס יאסיקביצ'יוס, ולאחר שהתגרשו נישאה לאורון כלפון. בימים אלה היא נמצאת בהיריון.

מיס עולם לינור אברג'יל. "אלוהים, עשיתי את זה!" (צילום: זיו קורן)
מיס עולם לינור אברג'יל. "אלוהים, עשיתי את זה!" (צילום: זיו קורן)

הוליווד 3: גל גדות

גל גדות הגיעה לתחרות מלכות היופי כתיכוניסטית ספורטאית מראש העין, חובבת ריקוד לפני שירות צבאי. גל הדקיקה זכתה בתואר ב-2004 ומאז היא לא מפסיקה להתקדם.

גל היא דוגמנית עסוקה עם הפקות וקמפיינים בארץ (קסטרו) ובעולם (ארנה) אבל ההצלחה הגדולה שלה היא בהוליווד, והשיא הוא השתתפותה בסדרת הסרטים "מהיר ועצבני". היא כבר צולמה לשני סרטים בסדרה ולידת בתה התינוקת השתלבה בדיוק לפני המועד המתוכנן לסרט הבא, כך שהיא מיועדת להמשיך.

הכל התחיל בסדרת צילומים של דוגמניות ישראליות שהתפרסמה בכתב העת "מקסים". החשיפה הבינלאומית של גל על השער הניבה לגל קמפיין לבושם ושער בניו יורק פוסט. בהמשך החליטה להיכנס לתחום המשחק והתפקידים לא איחרו לבוא: תפקיד ראשי ב"בובות", "עספור" ובקרוב בסדרה "קהילת קודש קטמנדו".

ב-2008 נבחרה מבין בנות רבות לתפקיד ב"מהיר ועצבני". בנוסף השתתפה בתפקידי אורח בסדרה "הפמליה" ובסרטים "דייט לילי", ו"כמו יום ולילה". בריאיון שנתנה לאחרונה ללאשה סיפרה שהיא מחוייבת להמשך הקריירה כשחקנית בינלאומית והיא מחלקת את חייה בין ישראל לארה"ב עם בתה ובעלה ירון ורסנו.

_______________________________________________________________________________________________________

עוד במלכות היופי: