רוני בת הארבע סירבה לאכול פסטה בגן בארוחת הצהריים. לשאלת הגננת, ענתה הקטנה שהיא בדיאטה. לרוני, אם תהיתם, משקל תקין לחלוטין, היא לא באמת בדיאטה, אבל אמא שלה כן. מאיה בת השבע יודעת לדקלם בדיוק מופתי את תפריט הדיאטה של אמה ושירה בת השמונה מלמדת את חברותיה איך לחשב את אחוזי השומן בחטיף שהן אוכלות כדי לא להשמין.

קרוב לוודאי שההורים אינם מודעים להתנהגות ולידע הנרחב שמפגינות הבנות שלהם בתחום הדיאטות וההרזיה, אך התוצאה היא ששיחות שמקיימים המבוגרים בנושא דיאטות והרזיה מוצאות דרכן אל הילדים.

ואכן, אנחנו מדברים על דיאטה לא מעט. על "פיתויים‭,"‬ "חטאים" ו"אויבים‭,"‬ מעדכנים זה את זה בחידושי מוצרי דיאט, בטרנד הכושר האחרון ובדיאטה המהפכנית החדשה, מתלוננים על מידות הבגדים, מרכלים על מי שעלה במשקל ומחמיאים למי שירד ובתוך כך שוכחים שהילדים שלנו מקשיבים ומפנימים את המושגים ואת חשיבות הרזון.

ילדים לומדים על ידי חיקוי, ואם אנחנו ההורים עוסקים רבות בנושא וטרודים בו, גם הם יעשו אותו דבר. הבעיה היא שחשיפת ילדים לנושא הדיאטות יכולה להוביל להתנהגות לא בריאה ואף להפרעות אכילה, שמופיעות כיום כבר בגילאים צעירים יותר ויותר.

ילדים זקוקים למגוון בריא של מזונות כדי שיוכלו לגדול ולהתפתח לפי הפוטנציאל הגנטי שלהם. חלק מהילדים יהיו גבוהים, אחרים יהיו נמוכים, חלק יהיו רזים ואחרים יהיו במשקל גבוה יותר. זו השונות הטבעית שבין ילדים וכל עוד הם בריאים אין בכך בעיה. עם זאת, ילדים שמקבלים מההורים ומסביבתם מסרים של האדרת הרזון יחשבו שהם לא בסדר, יסתכלו על ילדים רזים מהם וירצו להיות כמותם, ומכאן קצרה הדרך לדימוי גוף מעוות ולאכילה לא בריאה.

מה ההורים יכולים לעשות?

  • חשוב להיות מודעים לתופעה ולשקול כל מילה שנאמרת בנוכחות הילדים. אם אפשר גם לשוחח פחות על הנושא כשהם בסביבה, עדיף.

  • כדאי להדגיש מסרים של בריאות, ובמקום רזון כערך עליון להדגיש את הבריאות כחשובה ביותר. לא להשתמש במונחים שקשורים לדיאטות כמו "משמין" או "מרזה" (ממילא אין דבר כזה).

  • לערוך חשבון נפש ולברר עם עצמנו מה דימוי הגוף שלנו, האם אנחנו מרוצים מאיך שאנחנו נראים ואיך אנחנו מתנהגים. אולי אנחנו זקוקים לייעוץ בנושא כדי לחיות בשלום עם האוכל והמשקל שלנו ולהיות בריאים יותר? כשנהיה שלמים יותר עם עצמנו, גם הדוגמה שנציב לילדים תהיה נכונה יותר.

  • גם אם נדמה לנו שהילד או הילדה בוגרים ומבינים, וגם אם כיף לנו לשוחח איתם על נושאים רבים, חשוב שנזכור שהילדים הם לא הפסיכולוגים שלנו ויש פרטים שלא כדאי לנו לשתף בהם אותם.

  • חשוב להעלות את המודעות של הילדים לעובדה שיש התעסקות גדולה במראה החיצוני במקום בבריאות ולהסביר להם עד כמה זה לא נכון. חשוב שנצייד את הילדים שלנו מגיל צעיר בכלים לביקורת כדי שיבינו שהדמויות שהם רואים בפרסומות ובטלוויזיה אינן מייצגות את המציאות ובדרך כלל מסתתרים מאחוריהם הרבה עיבודי מחשב, וכן שהמטרה העיקרית היא לנסות ולמכור לנו משהו כדי שנוציא עוד כסף על מוצר מסוים.

שיח הדיאטות לא ייעלם, כנראה. גם אם נסלק אותו מהסביבה הקרובה שלנו, הילדים שלנו ייחשפו אליו דרך חברים או בכל דרך אחרת. באגדה "היפהפייה הנרדמת" פחד המלך מהנבואה, שבתו תידקר מפלך טוויה וסילק את כל הפלכים מהממלכה. הנסיכה גדלה בלי לדעת מהו פלך וכשראתה אחד לראשונה לא ידעה איך לעבוד איתו וכמובן נדקרה. חשוב שנצייד את הילדים שלנו בכלים כך שכאשר ייתקלו במכשולים, יידעו להתמודד עמם.

  • טובה קראוזה היא דיאטנית קלינית