עד שתומצא הגלולה שתהפוך את כולנו לרזים וחטובים ייקח כנראה עוד הרבה זמן. בינתיים מנסים החוקרים למצוא את הדרך הנכונה ביותר לטפל בבעיית ההשמנה. מחקרים רבים מהשנים האחרונות מראים שההשמנה - פנים רבות לה, וככל שהטיפול יהיה יותר ספציפי וייעודי, כך גובר הסיכוי להצליח

עוד בערוץ דיאטה

הדיאטה של ד"ר פיל משגעת את אמריקה

הכירו את טבלת הקלוריות החדשה

המזונות שעוזרים לשרוף שומן

כדי לפצח את העניין, התקבצו יחדיו חוקרים מאוניברסיטת שפילד באנגליה וחקרו בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג', אוניברסיטת הרווארד בארה"ב ואוניברסיטת טורונטו בקנדה. החוקרים השתמשו בנתונים ממחקר יורקשייר, שנערך בשנים ‭2010-2012‬ ובו נבדקו ‭27,806‬ משתתפים שעברו בדיקות רפואיות, מילאו שאלונים ועברו מבדקים פסיכולוגיים. מתוך כלל הנבדקים נמצאו ‭4,144‬ שהוגדרו כסובלים מעודף משקל - בעלי BMI (מדד מסת הגוף) מעל ‭.30‬

תוצאות המחקר שלהם שהתפרסמו לאחרונה ‭,Journal of Public Health-ב‬ כוללות מסקנות מסקרנות, שלפיהן יש לחלק את הסובלים מעודף משקל לפי מרכיבי דמוגרפיה, התנהגות ומצב בריאות. לשם כך בנו החוקרים שישה פרופילים של קבוצות השמנה, והתוו להם את הטיפול המתאים ביותר.

המלצת החוקרים הגורפת היא להתאים טיפול אישי שיביא בחשבון את אורח החיים של המטופל, את מצבו הכלכלי, הנפשי והבריאותי וכן את השקפת החיים שלו. כאמור, השיוך של המטופל לקבוצה יגדיל את הסיכוי להתאים לו טיפול שיאפשר הצלחה בתהליך הירידה במשקל. אלה הקבוצות שהגדירו החוקרים ואלה המלצותיהם לטיפול:

‭.1‬ גברים המפריזים בשתיית אלכוהול

הפחתת השתייה לפני דיאטה: כדי לטפל בגברים אלה יש להתחיל בתוכנית להפחתה הדרגתית בכמות האלכוהול (אפשר לשקול שינוי של סוג האלכוהול),‬ ובמתן הסבר על כמות הקלוריות הגבוהה המצויה במשקאות אלה, שלא לדבר על הנזק הבריאותי. את הפחתת השתייה יש לשלב בתוכנית הרזיה המותאמת לסדר היום של המטופלים בליווי תמיכה ולעתים אף תוכנית גמילה.

‭.2‬ נשים צעירות ובריאות בגופן ובנפשן

השגת תוצאות מהירות: בטיפול בנשים אלה יש להתמקד בראש ובראשונה בירידה במשקל. מדובר בנשים שרוצות לראות תוצאות כאן ועכשיו, אין להן סבלנות לתהליכים ממושכים והן זקוקות להנחיה מקצועית ואסרטיבית. רצוי כמובן לשלב פעילות גופנית המתאימה לאורח החיים שלהן וליצור שינוי בהרגלי האכילה שלהן ושל משפחתן.

‭.3‬ גברים ונשים בגילאי ‭60–40‬ שחשים חוסר סיפוק מחייהם וסובלים מחרדות

קודם כל טיפול רגשי: בקבוצה זו של מטופלים מציעים החוקרים לא לגעת בנושאי תזונה ודיאטה לפני שמגישים טיפול רגשי בטיפול תרופתי במידת הצורך. במקביל, יש חשיבות רבה לשלב עם הטיפול הפסיכולוגי פעילות גופנית התורמת לשיפור דימוי ולהעלאת מצב הרוח. רק לאחר שחל שיפור במצב הנפשי, אפשר להתחיל בתוכנית להפחתה במשקל.

‭.4‬ גברים ונשים מבוגרים, אמידים ובריאים

להתחיל בפעילות גופנית: אנשים הנמנים עם קבוצה זו מנהלים אורח חיים שכולל הרבה אכילה במסעדות, נסיעות לחו"ל ובילויים מחוץ לבית, וחשוב להציע להם דיאטה שתתאים לאורח החיים שלהם, תוך התחשבות בגיל ובמצב בריאותם. אבל הכי חשוב זה לשלב אותם בפעילות גופנית כלשהי. מאחר שאין מגבלות תקציב, מגוון האפשרויות העומד בפניהם הוא רב.

‭.5‬ גברים ונשים מבוגרים, שסובלים ממחלות כרוניות אך מצבם הרגשי טוב

איזון בריאותי תחילה: מדובר באנשים הסובלים מבעיות כרוניות כמו סוכרת, יתר לחץ דם או רמות כולסטרול גבוהות, שהירידה במשקל תביא גם לשיפור במצבם הבריאותי. לכן תחילה יש להציע תוכנית תזונתית שתאזן את המטופל מבחינה בריאותית ותשלב טיפול תרופתי במידת הצורך. לאחר כמה חודשים יש לבצע בדיקות ולבדוק האם חל שינוי במצב הבריאות והאם הטיפול התרופתי עוזר. בשלב זה חשוב לערוך תיאום ציפיות עם המטופל ולדון בקצב הצפוי של הירידה במשקל.

‭.6‬ אנשים חולניים שבריאותם ירודה

לפני הכל טיפול רפואי: לקבוצת אנשים זו יש להציע תחילה אבחון של המצב הבריאותי ולאחר מכן להביא ככל שניתן לשיפור המצב ואף לריפוי מלא. בשלב הבא מוסיפים תוכנית לירידה במשקל. היעדים לירידה במשקל בקבוצה זו צריכים להיות מתונים במיוחד (יש לשתף בכך את המטופל)‬, וגם הפעילות הגופנית צריכה להיעשות באופן מדוד והדרגתי, תוך בקרה רפואית. על תוכנית התזונה להיות מותאמת למצב הבריאות ויש לבדוק האם קיימים מחסורים תזונתיים.

ולסיכום: החוקרים קוראים לקבוע מדיניות כוללת לטיפול בהשמנה, לערב את הגורמים המטפלים בעודף משקל - דיאטנים, תזונאים ורופאים - ולהתייחס למכלול הגורמים המשפיעים על הצלחת הטיפול: כלכליים, התנהגותיים, בריאותיים ורגשיים.

  • ליאורה חוברה היא דיאטנית קלינית