בטח שמתם לב לטקס שחוזר על עצמו בכל שנה: הקיץ מגיע וכולם נכנסים לאטרף של ירידה במשקל. חדרי הכושר מתמלאים, דיאטות פלא צצות בכל עיתון ואין מדור בריאות שלא מציע לפחות פתרון קסם חדש אחד - בכל זאת חייבים להיפטר מהקילוגרמים שהצטברו בחודשי החורף. והסיסמה שמתנוססת מעל כל החגיגה: "הכינו גופכם לקיץ!".

עוד בערוץ דיאטה

תגידו, לא נמאס לכם מהיו-יו הזה? בקיץ דיאטה, בחורף אכילה בלתי נשלטת; ירידה במשקל ואז שוב עלייה, ייסורים ופריקת כל עול. בכל שנה אותו דבר, חוץ מאשר אצל אלה שהצליחו – בדרך נס, לכאורה - לשמור על המשקל גם בחורף, וההכנה היחידה שדרושה להם לפני עונת הרחצה היא הוצאת בגד הים והמטקות מהארון.

אם זו היתה כתבת דיאטה קלאסית, בנקודה זו הייתי מסבירה לכם במשפט אחד שהאנשים האלה נשארו רזים כי הם שמרו על שגרת אימונים והרגלי אכילה בריאים – ומצרפת רשימה של מזונות שיעזרו לכם לרדת במשקל תוך שלושה שבועות ושל תרגילי חיטוב. אבל זה לא מה שיקרה הפעם – כי הפעם לא נתעסק בדיאטה, אלא באורח חיים בריא.

אז במקום רשימה של חמישה מזונות פלא, קבלו שישה צעדים קטנים שאתם יכולים לעשות כבר היום כדי לרדת במשקל - ולשמור עליו נמוך לתמיד.

1. שאלו את עצמכם מה אתם רוצים להשיג. מטופלים רבים אומרים לי בפגישה הראשונה כי הגיעו אלי מאחר שנמאס להם מהמראה שלהם. אני מסבירה להם שזה מצוין לדעת מה אנחנו לא רוצים, אבל אם לא נדע מה אנחנו כן רוצים איך נשיג את זה?

החליטו על מטרה ברורה, וכך יהיה לכם קל יותר להגיע אליה. לדוגמה, "אני רוצה לרדת 5 ק"ג" או "אני רוצה להיכנס לג'ינס במידה 38" המטרה גם יכולה להיות פשוט להרגיש טוב פיזית ולהיות שמחים. כוונו את האנרגיה שלכם להשגת המטרה, התרכזו רק בדברים שאתם רוצים וזמנו אותם לחייכם. ואל תשכחו: מחשבה בוראת מציאות.

2. זכרו שההפך מלשכוח זה לרשום. עם יד על הלב, אתם זוכרים בדיוק מה יש לכם במקרר עכשיו? התחילו לנהל, ממש מעכשיו, רשימת קניות שמתעדכנת ב"שידור חי". תלו אותה על המקרר או במקום אחר במטבח ומלאו אותה בכל פעם שנגמר לכם הלחם קל, היוגורט במקרר או חטיפי האנרגיה במזווה. הרשימה הזאת תאפשר לכם להגיע מוכנים לסופר ולקנות את כל מה שדרוש לכם בלי לפספס, כך שלא תתקעו בלי מצרכים חשובים בארוחת הבוקר או הערב. ובינינו, רשימת קניות מסודרת גם תמנע הוצאות מיותרות בסופר - אז למה לא?

3. ולהמשיך לרשום. לצד רשימת הקניות התחילו לנהל גם רשימת אכילה – תיעוד של כל מה שאתם מכניסים לפה, כולל הבמבה היחידה שהאחיין או הילד התעקש שתאכלו. היתרון הברור של הרשימה הזאת הוא שתוכלו לנהל מעקב צמוד אחר כל מה שאתם אוכלים במשך היום. אבל יש לה יתרון נוסף: ברגע שמתחילים לנהל יומן אכילה, כבר לא כל כך נעים לרשום המבורגר וצ'יפס כארוחת צהריים, כך שהרשימה גורמת לנו להיות יותר מודעים לבחירות התזונתיות שלנו.

4. צרו נקודות ציון בדרך. אם כבר התחלנו לנהל רשימות, מה עם מעקב אחר המשקל? אל תתחילו אפילו עם "אני אשקל עוד שבוע-שבועיים, אחרי שארד קצת במשקל". עלו על המשקל עוד היום (ועדיף עכשיו), הניחו לידו דף ותעדו את התוצאה. מעכשיו והלאה אתם נשקלים בכל שבוע. למה? כי חשוב מאוד לעקוב אחר ההישגים שלנו - זה גם מעודד אותנו ונותן מוטיבציה להמשך הדרך.

5. הבינו שלהפסיק לאכול זו לא דיאטה. נכון, טענתי מקודם שלא אתן כאן עצות דיאטה – אבל אני בכל זאת גם דיאטנית. לצערי אני נתקלת בהרבה אנשים שמוצאים כי הדרך הקלה ביותר לרדת במשקל היא להפסיק לאכול. את מה שאני אומרת להם אכתוב גם כאן: גם מחקרים מדעיים וגם העובדות בשטח מוכיחים חד-משמעית שזו טעות: מי שלא אוכל אמנם מאבד בהתחלה משקל, אבל כשהוא חוזר לאכול הוא עולה בריבית. מעבר לכך, מי שמפסיק לאכול פוגע במצבו הבריאותי, בקצב חילוף החומרים שלו ובמצבו הנפשי. הרי מי שמפסיק לאכול לא מצליח לשמור על רמת אושר גבוה במיוחד, לא משנה כמה הוא רזה. בקיצור: אכלו שלוש ארוחות מלאות ביום ועוד ארוחת נשנוש (או שתיים) של יוגורט או חטיף אנרגיה דל שומן.

6. שלבו ירקות או סלט לפחות בשתי ארוחות. ועוד טיפ של דיאטנית: ירקות הם לא רק בריאים וטעימים, אלא גם ממלאים את הקיבה ויוצרים תחושת שובע ממושכת. מהנדסי מזון מנסים כבר שנים רבות ליצור מזונות שיעניקו תחושת שובע ללא קלוריות. אבל המזונות האלה כבר כאן ונקראים ירקות. והם אפילו בריאים. אז זכרו שבמקום לתקוע עוד כף פחמימה שמכילה המון קלוריות, אפשר לאכול ירקות ולהגיע לאותה תחושת שובע בהרבה פחות קלוריות.

  • נטע-חן ליבנה היא דיאטנית קלינית ומאמנת כושר אישית. מתמחה בירידה במשקל ושינוי אורח חיים