מאת ענת טימין, דיאטנית קלינית במרכז DMC לטיפול בסוכרת

שולחים את הילדים לבית הספר עם חבילה עמוסה בממתקים, מביאים סלסילה למשרד ומקבלים מהשכנים כל טוב עד לפתח הבית. משלוח מנות הוא באמת מנהג נעים ונחמד שמביא חג פורים. המנהג לחלק משלוח מנות מתוק יכול להיות פחות נחמד עבור אנשים עם דרישות או העדפות תזונתיות מיוחדות, שהופכות את הכנת המשלוח שלנו לחוויה לא שגרתית ומאתגרת. בלי הרבה מאמץ, אפשר להפוך את משלוח המנות המושקע שלכם למתחשב.

1. דעו מי הנמען: על מנת להכין משלוח מנות למכר, קולגה או אדם אחר שאינכם מכירים באופן מעמיק, כדאי לפנות ישירות ולשאול האם יש הגבלה תזונתית שצריך להתייחס אליה. אם אתם לא רוצים או לא יכולים לפנות באופן ישיר, פנו לגורם נוסף כדי לוודא האם יש צורך בהכנת משלוח מותאם לרגישות מסוג זה או אחר. אדם סוכרתי או כזה הסובל מאלרגיה, יעריך ויוקיר את הנכונות והרגישות שלכם.
2. השקיעו באריזה: ההנאה מאוכל מתחילה בעיניים, ולכן השתדלו לארוז את המרכיבים של משלוח המנות במארז צבעוני ומגוון. פרחים, מדבקות וניירות צבעוניים נפלאים לצורך העניין. אריזה יפה בהחלט תתרום להצלחת המשלוח ולחיוך גדול.
3. בחרו מאכלים מתאימים: כמה טוב וכיף לקבל מאכל שלא מומלץ לך לאכול, בגרסה המותרת לאכילה? מלבד ההנאה של מקבל המשלוח, תיהנו גם אתם מהחשיבה, ההשקעה, המקוריות והיצירתיות.
4. משלוח מנות לסוכרתיים: בסוכרת, מעבר לטיפול התרופתי הנדרש, יש חשיבות לאכול תזונה מאוזנת המומלצת לכלל האוכלוסייה, עם דגש על הקפדה על כמויות הסוכר הנאכלות. יש להתייחס בעיקר לקבוצת הפחמימות, אשר מתפרקת לסוכר בדם. בעיקר הפחמימות אחראיות על עליית רמות הסוכר בדם, ולכן כשאנו בוחרים מה להכניס למשלוח המנות, עדיף לבחור מוצרים דלים בפחמימות: חטיפי בוטנים, שומשום, שוקולד מריר 70% קקאו, פיצוחים כגון אגוזי מלך, שקדים ופקאן, חלבה ללא תוספת סוכר, וגם אוזן המן קטנה במילוי שקדים או אגוזים. שילוב של פחמימה (הבצק באוזן המן) ושומן (שקדים או אגוזים) טוב, מאחר שהשומן מאט את קצב עיכול הפחמימות ומונע עלייה חדה ברמות הסוכר בדם.
5. משלוח מנות ללא גלוטן: הטיפול בצליאק מתאפיין בדיאטה נטולת גלוטן, חלבון המצוי בארבעה דגנים: חיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל. בהכנת משלוח ללא גלוטן, יש לשים לב: במוצר קנוי יש לוודא בסימון התזונתי שאכן אין נוכחות גלוטן במוצר. מילים שמעידות על כך גלוטן: שעורה, שיפון, חיטה, שיבולת שועל, קוואקר, לתת, תמצית לתת, עמילן חיטה, גלוטן וחלבון צמחי (הידרוליזאט). לעיתים, המזון עצמו אינו מכיל גלוטן, אך מיוצר במכונות בהן פס הייצור הכיל קודם גלוטן, ועובדה זו תצוין בגב האריזה.
מאכלים לדוגמא שניתן לשלב במשלוח מנות: במבה ללא גלוטן, כדורי תמרים, אוזני המן ללא גלוטן (ניתן לקנות או להכין מעמילן תפוחי אדמה), עוגיות ללא גלוטן עם טחינה, שומשום, חמאת בוטנים, חלבה, פירות יבשים, טראפלס שוקולד, פרלינים או כל שוקולד אחר ללא תוספות, שיש אישור מהיצרן כי אינו מכילים גלוטן.
6. משלוח מנות לטבעונים: יותר ויותר אנשים שעוברים לתזונה טבעונית, המתאפיינת באי אכילת מזון שמקורו מן החי: בשר, ביצים, דבש וחלב ומוצריו. בהכנת משלוח טבעוני ניתן לשים לדוגמא: שוקולד מריר פרווה, פיצוחים כגון אגוזים ושקדים, פירות יבשים, בייגלה, וופל מצופה קרם חרובים, חטיף בוטנים ועוד. אפשר להכין או לקנות אוזני המן טבעוניות. שימו לב לתכולת המוצר, למשל סוכריות גומי מכילות ג'לטין דגים ושעוות דבורים.
יעריכו את הרגישות שלכם (שאטרסטוק)