מאת: אראלה בן שחר
ההבטחה של "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות" לעושר ומעמד, הוחלפה בהבטחה לבריאות ואושר לכל. נדמה כי אמריקה קוראת לאזרחיה לרתום נחישות, אומץ ויצירתיות כדי להשיג חלומות חדשים אלו. הגלגול החדש של הדמוקרטיה ושוויון הזכויות, העמיד גם גיבורים חדשים שנוסכים באזרחי האימפריה השראה, הפעם לא לפתיחת מפעלי ענק ומיזמים, אלא להתרחקות מחולי וממצוקות נפשיות. הכוהנים של העידן הנוכחי הם פסיכולוגים ורופאים כמו ד"ר אוז וד"ר פיל, אלו גם הגורואים של התקופה. העצות שהם מעניקים במגזין ראש השנה של אופרה, מעניקים הצצה למודל של האדם הבריא בגופו ובנפשו, לחזון הבריאות העכשווי באימפריה הנוכחית, ומה צריך לעשות כדי להגשים אותו.

בדרך אל האושר

אנשים מצליחים נוקטים בפעולה ואינם מסתקים במחשבות (צילום: thinkstock)
אנשים מצליחים נוקטים בפעולה ואינם מסתקים במחשבות (צילום: thinkstock)

ד"ר פיל, הפסיכולוג שהאומה האמריקאית הולכת אליו לטיפול (טלוויזיוני) כבר יותר מעשור, נוסך בצופיו השראה לקבל ולאהוב את עצמם. המלצותיו אינן שונות מהמלצותיו של פורד. הוא מאמין שכדי להיות מאושרים עלינו להיות יזמים עסקיים, נחושים ולא נואשים, של חיינו ושמחתנו. כמו דוור שרוצה להיות מנכ"ל, אנחנו צריכים להאמין בעצמנו, לא להיות מושפעים מאחרים, להיות נחושים, חרוצים ובלתי נלאים. בדרך, נשיג אושר, משמעות לחיים, עוצמה והצלחה. חלום הבריאות והרווחה הנפשית לא נפרד לגמרי מהחלומות הקודמים לכסף ומעמד. ד"ר פיל ממליץ לתלות את ההמלצות שלו על המקרר, האם דברי ההשראה שלו יתאימו גם למקררים הישראליים? רק אתם יכולים לקבוע.
זכותכם לברוא את עצמכם
 • לכל אחד האמת שלו. האמת שלכם היא מה שאתם חושבים על עצמכם, בזמן שאף אחד אינו צופה בכם או מקשיב לכם.
 • הבסיס לעוצמה אישית הוא תחושה ברורה של עצמי. אם אתם מגדירים את עצמכם באמצעות מה שמישהו אחר חושב עליכם, הפסדתם בקרב. האבקו על הזכות להיות מי שאתם באמת רוצים להיות.
 • אתם רוצים להמציא את עצמכם מחדש? עליכם לאהוב את עצמכם מספיק כדי להאמין שאתם יכולים וראויים ליותר, ולא לשנוא את עצמכם מספיק כפי שיש המאמינים.

עשו שינוי חיובי
העולם מתגמל מעשים ולא מחשבות, ולכן אנשים מצליחים נוקטים בפעולה ואינם מסתפקים במחשבות על התוצאות הרצויות. עשו משהו. ואין די שתעשו זאת במשך שבוע או חודש, צריך לעשות זאת עד בכלל, עד שתשיגו את מה שרציתם. ההבדל בין חלום ומטרה הוא לוח זמנים עם יעדים, שמאפשר למדוד את ההתקדמות ולדווח עליה.
חפשו מטרה ושמחה
 • שמחה אינה גזורה במידה אחת, כל אחד שמח מדבר אחר. מצאו מה עושה אתכם שמחים, וחתרו לזה.
 • תשוקה היא דלק המנוע המוביל אותנו לתחושה של משמעות. לא תהיו בעלי עוצמה אם אינכם מתעוררים בבוקר נרגשים וסקרנים לעשות את מלאכתכם.
 • חיו את החיים שבחרתם, או את החיים שהנסיבות הובילו אתכם אליהם. נסו לחיות את החיים שאתם בוחרים.

הבריאות שלכם תלויה בכם

חזרו לטבע. יציאה לטבע משפרת את ההערכה העצמית ומצב הרוח (צילום: thinkstock)
חזרו לטבע. יציאה לטבע משפרת את ההערכה העצמית ומצב הרוח (צילום: thinkstock)
בעוד ד"ר פיל מדריך את האמריקאים בדרך לאושר, ד"ר אוז מדריך אותם בדרך לבריאות. אוז ידוע כמי שהעתיק את הקריירה שלו מחדרי ניתוח לב אל אולפן הטלוויזיה, והעביר איתו אמריקנים רבים לחיפוש אחרי הבריאות דרך צפיה במסך הקטן, במקום בקליניקה של הרופא. עם מעבר זה, קיבלו המלצות הבריאות גוון חדש והפכו משעשעות, מגוונות, מפתיעות ופרובוקטיביות. גם אוז, כמו פיל, מאמין שהבריאות שלנו תלויה בנו. לקט העצות של אוז לשנה החדשה ישים, מהנה, קליל ובעיקר, נמצא בהשג ידינו:
 • המלצה מפתיעה: אכלו הרבה שומנים... בריאים כמו חומצות שומן חד בלתי רוויות. מתברר שהשומן הזה, המצוי באבוקדו, אגוזים ושמן זית, מסייע במניעת השמנה בטנית שמעלה סיכוי לסרטן וסוכרת.
 • המלצה של ילד רע: שנו טוב אבל לא טוב מדי, בין 9-5 שעות. פחות מדי שעות יגרמו לכם לרעב, ובסיכומו של דבר להשמנה ולמחלות לב. יותר מדי שעות מורידות את הסיכוי שתתעמלו.
 • המלצה סקסית: 12 פעמים בחודש, זה מה שדרוש כדי לשפר את שונות קצב הלב שלכם (המהירות בה הלב עובר מקצב אחד לאחר), שמקושרת עם סיכון נמוך למחלות לב.
 • המלצה קלילה: קנו צלחות אדומות. מתברר, שכשהאוכל שאנו אוכלים מוגש על צלחת אדומה, ולא כחולה או לבנה, אנו נוטים לסיים לאכול קודם.
 • המלצה לחזרה לטבע: צאו להליכה בפארק או בטבע, השאירו מאחור הליכונים וספינינג. יציאה לטבע משפרת את ההערכה העצמית ומצב הרוח.