פשוט ללכת. צילום:ענת צחור

ימין הולכת כך, שמאל הולכת כך, ימין הולכת כך, שמאל הולכת כך....צעד צעד אני מתקדמת, בקשיבות ובתשומת לב מלאה לכל תנועה בגופי. כל כולי בתחושה של מגע כפות הרגליים עם הקרקע, אני מבחינה באחיזה, בהשתרשות ובעזיבה שלהם את הקרקע, כך... כל צעד מחדש.

בכל יום שישי אנחנו מתרגלים מדיטציה אצלי בסטודיו ותמיד מסיימים בהליכה. התרגול ביום שישי סוגר את השבוע והליכת המדיטציה מסמלת עבורינו את הכניסה הקשובה אל תוך השבת, אנו צועדים בדריכות קשובה לשום מקום, פשוט הולכים בדממה צעד צעד, נוכחים וערים לעצמנו ולסביבה שעוטפת אותנו.

תרגול מדיטציה בהליכה ניתן לתרגול בכל מקום ובכל זמן, פשוט יש לשים לב, להבחין בתנועת הרגליים, לעזוב את עולם המחשבות ולהיות נוכחים בגוף, בתחושות. הצעדים הם אלה שמסייעים לנו בכך, התחושה של מגע כל כף רגל עם הקרקע ממחישה לנו את נוכחותינו ומחלישה את נוכחות זרם המחשבות.

למדיטציה בהליכה יש מספר יתרונות:

1. קל לבצע אותה.

2. היא מעוררת.

3. היא ממקדת.

4. היא מרגיעה.

השילוב של ערות, מיקוד ורוגע הם השילוב המנצח במצב של מדיטציה. אנו חווים נוכחות מלאה ברגע ההווה, הגוף נמצא בתנועה ולא סובל מאי נוחות דבר העלול לקרות בזמן מדיטצית ישיבה מתמשכת, תשומת הלב ממוקדת בתחושות המגע של כפות הרגליים עם הקרקע, התודעה במצב של ידיעה מתמדת מתי ימין הולכת, מתי שמאל צועדת, וכך הריכוז שלנו עולה, הריכוז עולה ועימו מצב של רוגע ושלווה.

מדיטציה בהליכה אפשר לבצע באופן פורמלי, כתרגול מובנה ומדוייק שאותו רצוי ללמוד ממורה המתמחה בכך. אך היתרון הגדול ביותר של מדיטצייה בהליכה הוא שכל אחד בכל זמן ובכל מקום יכול לבצע אותה בלי ללמוד דבר. אפשר ללכת בעיר, בטבע, לבד ובקבוצה.

ואיך מבצעים זאת? הולכים ביתר תשומת לב, מאיטים מעט את קצב הצעדים ומבחינים בתנועת הרגליים ובמגע הכפות. פשוט שמים לב.

לרוב תשומת הלב שלנו ממוקדת באובייקטים חיצוניים ובמה שקורה סביבנו. במצב של קשב להליכה תשומת הלב כל כולה מופנית אל הגוף, אל כפות הרגליים, וניתן להתעלם מגירויים חיצוניים.

פשוט הולכים, עוזבים את העיסוק הקומפולסיבי במחשבות, מוותרים על אין סוף הגירויים, ושמים לב לצעדים: ימין הולכת, שמאל הולכת,ימין , שמאל, ימין, שמאל...

כל צעד מקבל משמעות, משמעות נטולת משמעות, כי הרי צעד הוא רק צעד ולא מעבר לזה. זו היא מדיטציה! פשוט ללכת ואך ורק ללכת.

אום, ענת

לאתר שלי יוגה סטודיו