מזג האוויר מתעתע בנו. העולם מתנהג כאילו הקיץ עדיין כאן, והתנועה הסמויה שמתרחשת סביב מוסתרת מעינינו - אך לא מגופינו. אם תשאלו את הסינים הם יסבירו לכם שהסתיו כבר מזמן כאן, ואם תתבוננו בגופכם תבחינו שהסתיו מצוי גם בגופכם.

גם אם עדיין חם, הסתיו כבר כאן (thinkstockphotos.com)

נפרדים מהקיץ

כמו תמיד בחיים, רגע השיא הוא גם תחילתה של ההתכלות, וכך גם במרחב. הקיץ הביא עמו את שיא התנועה, החום וההחצנה וגרם לנו לנוע, לטייל, לצאת, לבלות ולכלות מהאנרגיות שלנו. כך שאחרי השיא אנו חייבים את האתנחתא כדי להיבנות מחדש. כרונולוגית עונות השנה מאפשרת לנו זאת. שהרי משיא הקיץ נולד לנו הסתיו, ומשיא החורף צומח האביב.

מקבלים את הסתיו

הנטייה של הסתיו היא לחמוק מעינינו. השמש והחום שנטייתם להשתלט מעמעמים את תסמיני הסתיו, אולם חזקה יותר היא השפעתו ומשב הרוח חודר לגופינו. תשאלו את הקיבה, את המעיים והלב שלכם והם לבטח יאמרו לכם את מה שהסינים אומרים – הסתיו כבר כאן. אני מתבוננת באנשים ובעצים סביב ורואה את תהליכי ההאטה והנשירה בהם. אני יודעת את מה שהטבע מסביר לנו. יש להתחיל את עונת הנשירה הפנימית שלנו ולהבין מה מיותר. בדיוק כמו העצים. החכמים שבינינו יתחילו לארוז. עונת הסתיו על פי הפילוסופיה הסינית גורמת למרחב ולאדם להיות מרוכזים ומכונסים יותר ואנו רואים זאת הן בהתבטאויות הפיזיות והן במנטאליות.

הדכדוך נעשה יותר נוח

הגוף יודע ומזהה את המתרחש, ויש משהו בסתיו שעוזר לנו לארוז את עצמנו ולהשיב את עצמנו לעצמנו. הרבה אנשים בתקופה זו של השנה מעידים על דכדוך פתאומי שתוקף אותם, על התעצמות תחושות הפחד והחרדה ועל הרצון להפסיק את חגיגות הקיץ ולהיכנס חזרה לקליפה האישית ולהתבודד. אלו הם תהליכים פנימיים רגשיים שנוצרים כתוצאה מתנועת האקלים שסביבנו, זו התבטאות העונה בגופינו, וזה יסוד (אלמנט) המתכת אותו מתארת הפילוסופיה הסינית.
כל התנגדות או סירוב מצדנו לקבל בהבנה את השינויים שמתחוללים בנו מונעים מגופינו את דרך הטבע. הרפואה הסינית מתארת עונה זו כעונה קשה ל"טיפוס המתכת" שנוטה להיות מכונס בתוך עצמו, שהרי תקופה זו מעצימה דפוס התנהגות זה. במקביל, עונה זו גם קשה "לעיכול" אצל הטיפוסים ההפוכים שרגילים לחיים מאוד מוחצנים ואינם אוהבים להיות נגישים לעצמם.

פסיביות לשמה

תקשיבו לפעימות הלב, לתנועת המעיים ולזרימת הדם ותיווכחו שהתהליכים הפיסיולוגיים נכנסו להאטה. שיא הקיץ הותיר את הגוף ריק, וכעת אנו מתחילים תהליך מחודש של בניה, אלא שהפעם הבניה מיועדת בעיקר לשימור הגוף והגנתו. הרבה יותר קשה לנו להניע את עצמנו, האנרגיה הנותרת מתחילה לשקוע במעמקי הגוף, ואנו מתחילים לתפוס את המקום החמים בכורסא. אבל רגע לפני שאתם שוקעים שם, דעו שההתמסרות לכך יכולה להוביל אתכם היישר אל חבילת הטישו ו"השפעת האופנתית" הבאה. חשוב לשמר בעונה זו את נוכחות האנרגיה ברמת החיצונית של הגוף, ולא לאפשר לה לשקוע. זו האנרגיה שאנו זקוקים לה לשם הגנה ומערכת החיסון.

.אל תשקעו בכורסא עדיין (thinkstockphotos.com)

מה לארוז?

תארזו את כל מה שאנחנו אוהבים לעשות בקיץ, זה יעזור לכם לשמר את שצריך לקראת ימים קשים. מה שהיה נכון לקיץ, אינו נכון לסתיו. זכרו: "אופנת השפעת" אורבת בפינה וכדאי שנהיה ערוכים לקראתה. זה מה שאני אורזת:
 • מרגריטה, מוחיטו ואייס קפה.
 • אבטיח ומלון.
 • שמלות שחושפות גב.
 • חולצות שחושפות קלוויקולות.
 • הרגלים נודיסטיים.
 • כפכפים מכל הסוגים.
 • לילות לבנים וארוכים.
 • ארוחות שחיתות לתוך הלילה.
 • גלידות.
 • בגד ים.
 • ברכיים חשופות.