ילדים עלולים להעלות בקלות 2 עד 3 קילוגרם עודפים בחופש הגדול אם לא יאכלו נכון ויבצעו פעילות גופנית. מחקר שפורסם ב- 2007 בכתב העת Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine עקב אחרי ה-BMIשל 5,380 ילדים אמריקאיים במהלך הגן, כיתה א' והחופש הגדול.

במהלך החופש הייתה עליה ממוצעת ב- BMI של 0.08 לחודש, לעומת 0.02 מידי חודש במהלך הגן ו- 0.03 בכיתה א'. המשמעות היא שקצב העלייה במשקל בזמן חופשת הקיץ גבוה כמעט פי ארבע.

עם החזרה הלימודים ולשגרת היום, כדאי גם להשיב לילדים הרגלים נכונים לאכילה נכונה שאולי התמוססו בקיץ.

סוכרת ומחלות לב בגיל ההתבגרות

ההשלכות של העלייה במשקל על הבריאות של הילד הן מרחיקות לכת. כבר ידוע כי השמנה הביאה לכך שסוכרת סוג 2, שבעבר כונתה "סוכרת מבוגרים", אינה נחלתה של מבוגרים בלבד. בנוסף, לאחרונה יותר ויותר מחקרים מראים כי קיים קשר בין השמנה בגיל הילדותלמחלות לב.

כך למשל מחקר שפורסם בשנה שעברה בכתב העת British Medical Journal בחן את הקשר בין BMI בגילאי 9-12, וגורמי סיכון למחלות לב בגילאים 15-16 ומצא כי BMI גבוה בגילאי 9-12 נקשר עם גורמי סיכון מוגברים למחלות לב כבר בגיל ההתבגרות.

אבל יש גם מקום לאופטימיות- המחקר הראה כי ילדים עם BMI גבוה שיורדים במשקל ומגיעים למשקל תקין לפני שהם מגיעים לגיל ההתבגרות, הם בעלי פרופיל טוב יותר מבחינת גורמי הסיכון למחלות לב, מאשר ילדים שנותרו שמנים.

מחקר נוסף שפורסם באותה השנה חשף כי ילדים עם השמנת יתר מראים סימנים למחלת לב שרופאים מצפים לראות במבוגרים בגיל העמידה. החוקרים השוו את קשיחות אבי העורקים של ילדים עם השמנת יתר וילדים במשקל תקין ומצאו כי אבי העורקים של ילדים שמנים היה נוקשה באופן שלרוב נצפה בקרב מבוגרים עם מחלות לב.

איך מתמודדים עם הבעיה?

1. התייעצו עם איש מקצוע והורים אחרים

אתם לא היחידים שמתמודדים עם הבעיה. אין כמו ללמוד מניסיונם של הורים אחרים ואנשי מקצוע. ברשת הבריאות החברתית "כמוני" ניתן למצוא קבוצה של הורים לילדים שמנים שמדברים על הבעיה וחולקים עצות אחד עם השני ועם אנשי מקצוע. כמו כן ניתן לקבל תשובות ממומחים בפורום השמנה ופורום פעילות גופנית.

2. הקפידו על ארוחות משפחתיות

חשוב להקפיד על מסגרת ומועדים קבועים לארוחות. כחלק מאותה מסגרת כדאי להקפיד על ארוחות משפחתיות. מחקר-על שפורסם השנה בכתב העת Pediatrics מצא כי ארוחות משפחתיות סדירות משפרות את התזונה של הילד, מפחיתות את הסיכון להשמנת ילדים ומעודדות התנהגויות אכילה בריאות.

3. צמצמו משך צפייה בטלוויזיה ומשחקי וידאו

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition מצא כי משחקי וידיאו עלולים לגרום לבנים בגיל ההתבגרות לאכול יותר. החוקרים מצאו כי הבנים אכלו ארוחת צהריים גדולה יותר לאחר שהם שיחקו במשחקי וידאו, בהשוואה לארוחה לאחר שעה שהם בילו ברגיעה - 163 קלוריות יותר.

המחקר מהווה המשך למחקר שפרסם אותו חוקר , שמצא כי ישיבה מול מחשב גורמת לנו להשתוקק למזון שומני, שוקולד ומתוקים אחרים. ממצאי המחקרים מתווספים למחקרים נוספים שקשרו את הזמן בו הילדים מבלים מול מסך המחשב או הטלוויזיה לסיכון להשמנה.

4. אם כבר משחקי מחשב, שיהיו אקטיביים

מחקר חדש מצא כי משחקי וידיאו אקטיביים יכולים לגרום לילדים להוציא אנרגיה לפחות כמו בהליכה. זה אומנם לא משחק כדורסל או רכיבה על אופניים, אבל מתברר שהילד יכול לשרוף לא מעט קלוריות במשחקים אקטיביים מסוימים.

5. החליפו חטיפים באגוזים

מומלץ להימנע עד כמה שניתן מחטיפים. חוקרים מאוניברסיטת הרווארד כימתו לאחרונה את ההשפעות של אכילת מזונות מסוימים באופן יומי על ירידה במשקל או השמנה בטווח הארוך ומצאו כי חטיף הצ'יפס הוא האויב הכי גדול של הגוף. לעומת זאת, תוספת יומית לתזונה של אגוזים, פירות וירקות נמצאה קשורה לירידה במשקל. באופן אולי מפתיע, לאכילת אגוזים בכל יום הייתה השפעה גדולה יותר על ירידה במשקל מאשר פירות וירקות.

מחקר נוסף שפורסם השנה מצא כי לילדים שצורכים הרבה אגוזים סיכון מופחת לעודף משקל. החוקרים השוו את הנחקרים שצרכו הכי הרבה מזונות מסוימים לאלו שצרכו הכי פחות מהם ומצאו כי בקרב ילדים ובני נוער שצרכו אגוזים בתדירות גבוהה הייתה הפחתה של 40% בסיכון לעודף משקל.

6. הימנעו ממשקאות ממותקים

ידוע כי משקאות ממותקים הם אחד הגורמים המרכזיים להשמנת ילדים. למשל, בפחית קולה יש כ- 140 קלוריות. כדי לשרוף כזו כמות של קלוריות ילדים בסביבות גיל 10 יצטרכו לשחק כדורגל במשך כ-30 דקות.

למחשבון הוצאה קלורית

>> יש לכם עוד שאלות? בואו להתייעץ אונליין עם מומחי כמוני