ארזתי תיק קטן. הכנסתי בו ספר קריאה כמזון לנשמה, כובע חדש להשגחה מכוחות עליונים, וקומץ בגדים. יצאתי לחופשה בת שבוע, וגיליתי כמה דברים אודות עצמי. בעיקר למדתי שאת החיים ניתן להכניס לתיק קטן, אבל לגעגועים למוכר ולידוע כבר אין מקום.

בכל יום שישי בבוקר אני פוקדת את שוק הכרמל. אני מתחילה את הבוקר ב"קפה שפר" ולאחריו מגלגלת עגלת שוק ריקה אל הסמטאות ובוחרת לעצמי את מיטב הסחורה שנופלת היישר לעגלה. כך אני מקפידה בכל שבוע לקיים כלכלה גופנית נאותה ונכונה, וכך הופכת עגלת שוק חד שבועית למקור ההזנה בחיי.

עשירים בוויטמינים, מינראלים ונוגדי חימצון צילום: thinkstockphotos

החופשה שניתקה אותי ממסגרת חיי הקבועה עוררה בי געגוע לאותו יום שישי, בעיקר לבית הקפה הקטן, שמצוי ברחוב שפר הנשפך אל השוק. כי בכל יום שישי, כמו כרוניקה קבועה, מקבל את פניי בחיוך איתי וייסמן שיודע להכין קפה טוב, אבל יותר מזה - הוא גם יודע להכין את סלט הסלק הטוב ביותר שאכלתי, ושהוכתר על ידי כסלט הלאומי והמרענן של הקיץ. ללא שום מניע בריאותי, אבל עם הרבה אהבה, נעשה במטבח הקטן הסלט הכי בריאותי, קייצי ונשי שאפשר היה לחשוב עליו.

חשיבות הסלק ברפואה הסינית

הסלק האדום מאוד מוערך ברפואה והתזונה הסינית. הוא עתיר בתכונות חשובות ובערכים חיוניים, וזה הזמן להכיר אותו טוב יותר, ולאמץ אותו כחלק מהתפריט השבועי.
הסלק נחשב כירק שורש. ולכן הוא עתיר באיכויות העשירות במינראלים שנספגו מהאדמה. כשורש הוא תורם רבות למערכת העיכול, שמשתייכת אף היא ליסוד האדמה בגופינו.
הצבע האדום, מעיד על תכונותיו ומרכיביו אשר מחזקים בגוף את רמת הדם. נשים נוטות להיות יותר חסרות ברמת הדם בגוף בשל הווסת החודשית, ולכן חשוב שישלבו סלק בתפריט שלהן. גם לנשים לאחר לידה מאוד מומלץ לשלב סלק בתפריט היומי שלהן.
הסלק מנקה את הדם, ואף מחזק במצבים של אנמיה. הוא ידוע כ"ירק החיוניות", התומך במערכת החיסון, ומסייע בהחלמה ממחלות כרוניות ודלקות. וכל זאת מאחר והוא אוצר בתוכו מגוון של ויטמינים (B,C) מינראלים, ומרכיבים נוגדי חמצון (אנטיאוקסידנטיים).

המתכון שיעזור לכם להתמודד עם החום

לסלט הסלק נדרשים מוצרים בסיסיים ובעיקר רצון טוב וסבלנות. עם מעט מאמץ ניתן להשיג את הטעם הנחשק עם ערך תזונתי רב:
- מקלפים את הסלק, עוטפים בנייר כדף, ואופים עד שהוא רך.
- חותכים את הסלק לרצועות לא דקות או עבות במיוחד, בגודל של כארבעה סנטימטרים.
- מוסיפים רצועות מלפפונים טריים הזהים בגודלם (המלפפונים ידועים כפרי עתיר בנוזלים וכמקרר)
- קוצצים נענע טרייה ומפזרים מעל (גם הנענע ידועה כירק המקרר את הגוף והמסלק חום פנימי).
- מתבלים במלח, לפלפ ומיץ לימון טרי (החמיצות מעוררת ומעודדת את הגוף להתעורר מעילפון החום).
- אפשר לפזר שומשום אשר חומם קלות על מחבת חמה (השומשום עתיר בברזל וסידן ותורם רבות לחיזוק הגוף וחוסנו)