סמדר כהן־טרקל
זה קורה לפעמים. הקיץ מגיע, ובהיעדר ילדים משועממים בסביבה, הנטייה היא לדחות את החופשה. אולי לסתיו או לאביב הבא. זה יכול לקרות לבעלי עסקים, למכורים לעבודה וגם לרווקים, שלא ממהרים לנצל את החופשה במחירי תיירות שיא.

לכו על זה. צילום: איתן טל; סטיילינג: מיטל יוסף; דוגמנים: קארין זפרן ושרון פרנס

אבל לדברי ד"ר אסף כספי, פסיכיאטר בכיר במרכז הרפואי שיבא (תל השומר), יש כמה סימנים שעשויים להעיד על כך שאתם זקוקים לחופשה. ועכשיו.

זיהיתם אותם (או את חלקם) אצלכם? כדאי שלא תתעלמו מהם ותפרגנו לעצמכם חופשה (אפילו קצרה), אחרת אתם מסכנים את איכות החיים שלכם, הקשרים עם הסביבה, הקריירה ואפילו בריאותכם.

אם חזרתם מהחופשה, והסממנים האלה ממשיכים להטריד אתכם, פנו לאיש מקצוע או למרפאה בטיפול בסטרס כדי לאתר את המקור למתח שבו אתם שרויים ולנסות להפיג אותו.

1. אתם מרגישים שאתם על הקצה. במרבית המקרים התחושה הזו זוכה להתעלמות מצדכם, אבל הפעם תעשו טובה לעצמכם והתייחסו לכך.

2. אתם מתעוררים עייפים. התעוררתם עם תחושת עייפות וקושי לקום מהמיטה? ההרגשה שמלווה אתכם עם היקיצה היא הכי אמיתית. בשלב הזה עדיין לא הספקתם לעטות על עצמכם את המסכות והמנגנונים.

3. אתם לא מרוכזים. אתם לוקים בחוסר ריכוז, קופצים מנושא לנושא ומתקשים לשמור על חוט המחשבה.

4. אתם לא החלטיים. אתם חשים שבזמן האחרון אתם מתקשים לקבל החלטות ולחתוך עניינים.

5. השינה שלכם לא משהו. אתם סובלים מנדודי שינה או מתעוררים בבהלה באמצע הלילה ומתקשים לחזור ולהירדם.

6. יש לכם שינויים בתיאבון. השינויים יכולים להופיע בשני קצוות: צום מוחלט וחוסר חשק לאכול או אכילה מוגברת תוך תפיסת האוכל כמשהו מנחם.

7. מצב הרוח שלכם על הפנים. אתם חשים ירידה במצב הרוח. לא פלא. מתח לאורך זמן גורם לתחושת דכדוך וחרדה.

8. כולם מעצבנים אתכם. סף העצבים שלכם יורד ככל שהמתח הנפשי עצום וממושך יותר. כל דבר מרגיז אתכם ולפתע "פתיל קצר" הפך לשם השני שלכם.

9. כואב לכם. אתם חשים תופעות פסיכוסומטיות, כמו כאבי ראש, כאבי גב, כאבי בטן או אפילו לחץ בחזה, אבל בירורים רפואיים לא העלו דבר.

ובגיליון אוגוסט של מנטה: 50 טיפים לחופשה הבריאה בחייכם. חופשה נעימה!