(צילום: thinkstock)

לאמית (שם בדוי) בן ה-18 קרו שני דברים טובים. הוא סיים בהצלחה את בחינות הבגרות, ובמקביל השיל מעליו עד היום 18 ק"ג בארבעה חודשים.

לאמית סיפור של שתי ירושות מאמו: האחת מוח מבריק, הוא בין המצטיינים בכתה, בנוסף הוא בחור נאה עם עיניים מחייכות ואישיות נעימה.

הירושה השנייה היא השמנה בטנית, מלווה בסינדרום מטבולי שמתבטאת אצל אמית בעלייה בשומני הדם, יתר לחץ דם, חומצה אורית מוגברת והשמנה של הכבד. בדיקת אולטרה סאונד של כלי הדם של אמית הראתה התחלה של נזק ושקיעה של שומנים בכלי הדם, מצב האופייני לכלי דם של אנשים מבוגרים. בנוסף אמית היה מוגבל בפעילות גופנית בגלל בעיה אורתופדית שצצה בכל פעם שעשה ספורט.

משקלו של אמית כשהגיע למרכז לטיפול בסינדרום המטבולי, במכון האנדוקריני, המרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) היה 101 ק"ג, המתפרסים על גובה של 172 ס"מ, כשאחוז שומן גופו הגיע ל 46%. כמעט מחצית מגופו היה מורכב משומן.

הרגלי האכילה של אמית כללו את כל המזונות, מלבד ירקות ופירות אותם לא אהב עוד מילדות.

סוד ההצלחה

לאחר בדיקת רופא אנדוקרינולוג, ובדיקה של מומחה לפיזיותרפיה, קיבל אמית הנחיות לבצע פעילות גופנית שאפשרה לו להתגבר על המגבלה האורתופדית. כיום אמית עושה פעילות גופנית אירובית ועצימה כמו הליכה, ריצה והרמת משקולות, כחמישה ימים בשבוע במשך 60 דקות בכל פעם.

לאחר מפגש עם הפסיכולוגית, הוא קיבל עידוד ותמיכה לשנות הרגלי אכילה, ועל פי הנחיית הדיאטנית אמית אוכל היום חמישה שישה ירקות ליום, בעיקר עגבניות בשקשוקה, מדי פעם גזר, אספרגוס, פטריות. כמו כן, מדי פעם פרי. כחלבונים אוכל אמית חזה עוף, חזה הודו, גבינות לבנות 5%, ביצה ועוד 3 חלבוני ביצה ביום. פחמימות הוא צורך דרך תפו"א בקליפתו ובטטה בקליפתה, ושומנים דרך שמן זית באוכל.

אמית אוכל 3 ארוחות עיקריות ליום ומקפיד לשתות 2 כוסות מים לפני כל ארוחה. את שאר המים עד 12 כוסות ליום שותה אמית בין הארוחות. בנוסף הוא גם נוטל תוספי מזון.

אמית שעבר ועדיין עובר שינוי קיצוני של הרגלים, מצליח בנוסף לכך שהפך לחתיך, גם להרזות את הכבד השומני, לנקות את כלי הדם, ולהוריד מעליו את האיום הגנטי של אימא, שאף היא עם עודף משקל רב, אך אצלה כבר קיימת סוכרת האופיינית לסינדרום המטבולי.

אמית מהווה סמל של הצלחה, של שינוי דרמטי של הרגלי אכילה והרגלי חיים, שאפשרו לו ללכת בשביל שמוביל למקום נעים יותר של החיים.

שיפור הרגלי אכילה ופעילות גופנית בגיל צעיר, יכולים לנצח גם איום גנטי שקיבלנו בירושה.

קריטריונים לסינדרום מטבולי

אתם יכולים להשתתף בתוכנית הטיפולית של המרכז לטיפול בהשמנה בטנית מלווה בסינדרום מטבולי במכון האנדוקריני, המרכז הרפואי תל אביב – איכילוב, אם אתם עם עודף משקל, בגיל: 18 – 70 ועונים על לפחות שלושה מהקריטריונים הבאים:

- היקף המותניים שלכם גדול ( מעל 94 ס"מ בגברים ומעל 80 ס"מ בנשים)

-רמת טריגליצרידים גדולה מ 150

- רמת HDL קטנה מ 40 בגברים מ 50 בנשים

- לחץ דם סיסטולי שווה או גבוה מ 130 ו/או דיסטולי גבוה או שווה ל 85

- רמת גלוקוז בצום נמוכה מ-100

לתאום השתתפותכם התקשרו למירי מרגליות מתאמת מחקרים במכון האנדוקריני: 036974243