יפה שיר רז
את הסיטואציה הבאה מכירים רופאי עור היטב: מטופלים בני חמישים או שישים מגיעים למרפאה שלהם ומתלונן על נגע מציק בעור. כשהם מסבירים לו שמדובר בנגע שנגרם כתוצאה מהשמש, הוא טוען: "כבר שנים רבות אינני נחשף לשמש ואני שומר היטב על העור שלי".
לעור שלנו, כך מתברר, יש זיכרון של פיל. הוא זוכר היטב את נזקי השמש שנגרמו לו, גם אם זה קרה לפני עשורים רבים. הפגיעה בדנ"א של תאי העור מתבטאת בנזקים אסתטיים אסתטיות, כגון נמשים, כתמי עור, שומות וקמטים בטרם עת, אך גם בסיכון בריאותי, ובעיקר בגידולים. הסיכון המאיים ביותר הוא כמובן מלנומה ממאירה – סרטן עור מסכן חיים.
התוצאה של נזקי השמש – בדמות נמשים, כתמי עור, שומות, קמטים וגידולים, מתבטאת בדרך כלל מתחילת שנות השלושים לחיינו, אבל הנזק לדנ"א של תאי העור מתרחש בילדות ובגיל ההתבגרות. באופן כללי, ככל שהנזקים מצטברים, הסיכון גדול יותר. אבל אפילו כוויית שמש "רעה" אחת בגילאים האלה עלולה להגביר מאוד את הסיכון למלנומה.

בגד ים? רק בערב. דוגמנית: תמי טסקר; סגנון: גיא סילברמן; צילום: אוהד רומנו

הבעיה היא שכמו שכל הורה יודע, לא פשוט בכלל להסביר למתבגר או מתבגרת בן/ת 16-15 שבזמן שהוא מבלה לו עם חבריו בחוף הים, הוא מסתכן בסרטן ממאיר בגיל 50. הקרן הקנדית על-שם Cornfield David, שעוסקת בהעלאת המודעות למלנומה, מצאה דרך מעניינת לעשות את זה באמצעות הסרטון הקצר והיעיל שבתחילת הפוסט, שנקרא Dear 16-old-me. בקליפ משתתפים חולי סרטן שהתגברו על המחלה והם פונים אל הנער/נערה שהיו בגיל 16. הם מזהירים את עצמם מכל הטעויות שעשו בצעירותם ואחת מהן היא חשיפה לא חכמה לשמש. אם הם היו יכולים להשיב את הגלגל אחורה, אולי חייהם היו נראים אחרת. בינתיים, אנחנו מקבלים את ההזדמנות לשנות את חיינו. מאז הועלה הסרטון לרשת בחודש מאי, צפו בו כבר מיליוני אנשים ברחבי העולם.

אז איך נשמרים?

ראשית, מומלץ להימנע, מחשיפה לשמש בין השעות 16:00-10:00, שבהן עוצמת הקרינה היא מרבית. אם בכל זאת אתם נחשפים לשמש בשעות המסוכנות הנה כמה טיפים לאמצעי זהירות שמציעה האגודה למלחמה בסרטן:

•חפשו צל מחוץ לבית, בים ובבריכה שבו מתחת לשמשיה, סככה או כל מגן אחר.
•כסו את הגוף ככל הניתן (חולצה עם שרוולים ומכנסיים בגובה הברך). הבדים המספקים את מירב ההגנה מפני קרני השמש ארוגים באריגה צפופה, כמו כותנה למשל.
•חבשו כובע רחב שוליים שיגן על הפנים, העיניים, הצוואר והעורף מקרני השמש.
•הרכיבו משקפי שמש תקניים המסננים את מעבר הקרניים העל-סגולות.
•מרחו את אזורי העור, שנותרו גלויים לשמש, כחצי שעה לפני היציאה, במסנן קרינה עם מקדם הגנה SPF 30 ומעלה, המספק הגנה מקרינת UVA וקרינת UVB. חשוב לחדש את המריחה בכל שעתיים.
•הגוף מזיע ומאבד נוזלים בימים חמים. כדי למנוע את התייבשות הגוף, הרבו בשתייה.

סימנים מחשידים למלנומה

רוב סוגי המלנומה הממאירה מתחילים בשינוי שחל בעור. זה יכול להיראות כשומה חדשה שאינה תקינה. חפשו את חמשת ה"גימלים" -- הסימנים המבדילים בין שומות רגילות למלנומה:

גאומטריה: צורת השומה לא סימטרית -- חציה האחד אינו שווה לחציה השני.
גבול: שומה שגבולה אינו מעוגל, ברור ומוגדר.
גוון: שומה שצבעה אינו אחיד והיא מורכבת ממספר גוונים כגון: חום, שחור או ורוד.
גודל: שומה שקוטרה עולה על 5 מ"מ (קוטר של עיפרון)
גובה: נקודה שהייתה שטוחה וקיבלה "גיבנת"
אתר הקרן Cornfield David מכיל גם לא מעט כלים שיסייעו לכם לאבחן שומות חשודות.