כשמחליטים על שני צבעים מובילים, קל ליצור מראה אחיד (צילום: הילית שפר)
כשמחליטים על שני צבעים מובילים, קל ליצור מראה אחיד (צילום: הילית שפר)

גם סוכות, כמו כל חג אחר או יום הולדת, הוא תירוץ לעשות דברים יפים.

הגן של יואל הוא גן מעורבות הורים, כך שתמיד המסיבות מאוד מושקעות. הגן מחולק לוועדות, שמורכבות מקבוצות של הורים: יש ועדת תזונה, שבונה תפריט בתחילת השנה; ועדת גזברות, שאחראית על תקציב הגן; ועדת טיולים; וועד שהוא הגוף המנהל. ויש גם ועדת תרבות - שבה אני נמצאת, ויחד עם חברותי לוועדה אחראית על הפקת אירועים: החל מבניית התפריט, דרך הקונספט ועד הקמת התפאורה.

החלטתי לשתף בתמונות וקצת טיפים ממסיבת סוכות שעשינו בגן - גם כי היה מאוד יפה וגם כי רעיונות טובים יכולים להיות שימושיים בכל מסיבה.

   (צילום: הילית שפר)
(צילום: הילית שפר)

הקונספט

מכיוון שאנחנו בפתחה של שנה חדשה, הרעיון היה לעשות מסיבת היכרות עם המשפחות. תאריך המסיבה נקבע ליום שלפני ערב סוכות, ולכן חשבנו לשלב בין השניים: גם היכרות וגם הרמת כוסית לכבוד החג.

החלטנו לערוך במסיבה פעילות של הכנת קישוטים לסוכה. בנוסף, ביקשנו מהילדים לצלם בבית תמונה שאותה הם רוצים להביא לסוכה ולהראות בגן - תמונה שיכולה לספר לנו משהו עליהם. את ההסבר שלהם הצמדנו לכל תמונה.

כל ילד הביא תמונה שמספרת עליו משהו (צילום: הילית שפר)
כל ילד הביא תמונה שמספרת עליו משהו (צילום: הילית שפר)

הלוק

קבענו למסיבה שני צבעים: ירוק וצהוב – מה שגם עזר ליצירת מראה אחיד וגם תפקד כאזכור לארבעת המינים. חששתי שהצבעים יהיו עזים מדי ולא נעימים, ולכן השתדלנו לבחור את הגוונים העדינים יותר שלהם .הקפדנו שכל האלמנטים שרכשנו (בדרום תל אביב במחירים מצחיקים) לא יחרגו מהסקאלה של צהבהב ירקרק, ולמזלנו מצאנו כמה קישוטי נייר מהממים לסוכה בדיוק בגוונים האלה.

כשצריך להכין הרבה קישוטים לאירוע, מאוד מועיל להשתמש בגלילים של אל בד - החומר שממנו עשויות מפות חד-פעמיות, ואיתו אפשר לעשות כמעט הכל. בעזרת קיפולי פליסה יצרנו מעין "שמלה" שהקיפה את השטח הגדול, הערום, של הגן והענקנו לו מראה חגיגי בלי הרבה מאמץ.

15 דקות של עבודה - ויש שרשרת דגלונים מפוארת (צילום: הילית שפר)
15 דקות של עבודה - ויש שרשרת דגלונים מפוארת (צילום: הילית שפר)

מאותו אל בד יצרנו דגלונים. מאוד פשוט ומאוד יפה: גוזרים מהאל בד משולשים ומהדקים אותם לחוט. 15 דקות עבודה - והתוצאה מאוד אפקטיבית.

את עניין הלוק סגרנו עם אשכולות של בלונים בכל מיני פינות בגן. בלונים תופסים נפח וממלאים את החלל בצבע הרצוי.

כל ילד גם הביא מהבית את המאכל האהוב עליו (צילום: הילית שפר)
כל ילד גם הביא מהבית את המאכל האהוב עליו (צילום: הילית שפר)

האוכל

במסיבות של הגן שלנו המשפחות מביאות את האוכל לפי רשימה. חשבנו שלשם ההיכרות, יהיה נחמד לא להגיד הפעם לכל משפחה מה להביא, אלא פשוט לתת לילדים לבחור ולהביא את המאכלים האהובים עליהם בבית. מיותר לציין שזו היתה חוויה קולינרית בלתי נשכחת של פסטות בלי כלום ועוגות שוקולד. בכל מנה שהונחה על השולחן תקענו דגלון קטן בצורת אתרוג עם שם המאכל ושם הילד שהביא אותו.

מכיוון שצפינו שהכיבוד לא יהיה מגוון, ערכנו קבלת פנים קטנה עם בופה של כריכונים בצורות, פירות וחטיפים מלוחים - שזכו להצלחה מסחררת. מכמה משפחות גם ביקשנו להביא סלט או תירס.

והיו גם כריכונים בצורות ופירות וחטיפים מלוחים (צילום: הילית שפר)
והיו גם כריכונים בצורות ופירות וחטיפים מלוחים (צילום: הילית שפר)

הפעילות

בתוך הגן, על ארבעה שולחנות, הנחנו הוראות להכנת קישוטים מעניינים ולא שגרתיים לסוכה.

הלהיט של הערב היה פרחים ממנז'טים - פשוטים להכנה ויפהפיים. אין מקום לטעויות: מחברים כמה מנז'טים בגדלים ובצבעים שונים בעזרת סיכה מפצלת, גוזרים פסים ישרים כדי להפריד את עלי הכותרת, מכינים עוד ועוד, וקושרים אחד לשני בחוט.

   (צילום: הילית שפר)
(צילום: הילית שפר)

להיט נוסף היה רימונים תלת-ממדיים: גוזרים מבריסטול צבעוני רימונים בגודל אחיד, מקפלים ארבעה רימונים במרכזם ב-90 מעלות ומדביקים אותם גב אל גב, כך שנוצר רימון תלת-ממדי. מקשטים, מחברים לחוט ארוך ותולים.

   (צילום: הילית שפר)
(צילום: הילית שפר)

הכנו גם מובייל פרפרים מניירות משי: גוזרים מלבנים מניירות משי בצבעים שונים, מניחים כמה מלבנים זה על גבי זה, ומלפפים סביב מרכזם מנקה מקטרות צבעוני, כך שנוצרת צורה של פפיון / פרפר. כעת מקפלים את שני הקצוות של מנקה המקטרות לאותו כיוון, ליצירת מחושים. אפשר להכין מובייל: יוצרים ממנקי מקטרות או מחוט ברזל עבה חישוק בקוטר של 15 ס"מ, ומחברים אליו בחוט כמה פרפרים בגבהים שונים.

היתה גם פעילות חופשית: על השולחן הרביעי הנחנו ערמה של ניירות צבעוניים חתוכים לפסים.

הקישוטים שהילדים יצרו מהם, בעזרת דבק, מספריים ומהדק סיכות, היו בהחלט חד-פעמיים!

היה כיף!

ותודה לאילה, לירון, רוני, הדסה ומיקי