ראש השנה בפתח ורשתות המזון במתח. איך נמשוך אלינו את הצרכנים? הרי ידוע שגם הצרכן הנבון והמאופק ביותר לאורך כל ימות השנה מרשה לעצמו לפזר קצת יותר לכבוד החג, והרשתות יעשו הכל כדי לחלוב אותו - אה, סליחה - כדי לאפשר לו ליהנות מחוויית חג מושלמת.

הקמפיינים והפרסומות מתחילים חודש לפני ראש השנה לפחות, כדי לפמפם לנו לתוך הראש אצל מי שווה לקנות באמת. לאחר שראיתי את הפרסומת של שופרסל בפעם החמישים, אמרתי לעצמי שאולי כדאי לבדוק את כל הטענות לגבי הסלים הזולים ביותר, המבצעים החד-פעמיים וכו' וכו'. הרי הם לא סתם הביאו מאות אנשים חייכנים בסרבלים אדומים כדי לנופף במספריים ולגזור קונפטי בשביל הכיף (אולי הם ניסו להכין קישוטים לסוכות ללא הצלחה?)

עוד לקראת ראש השנה:

בדיקה באינטרנט העלתה ממצאים מעט מאכזבים. בחצי חינם וברמי לוי בכלל לא היה פירוט של מבצעים (דף המבצעים באתר של רמי לוי טוען ש"האתר בהרצה" כבר כשנה - לא כדאי שתסיימו כבר את ההרצה ותתחילו בריצה?)

באתרים של שופרסל, מגה ומיסטר זול יש אמנם פירוט של המבצעים, אבל התעמקות גילתה שהם אינם מרשימים. היו שם שלל משקאות קלים, חטיפים, עוגיות ועוגות מוכנים, מוצרי נוחות קפואים, מוצרי טואלטיקה וניקיון - ורק פה ושם כמה מוצרים יעילים שבאמת משתמשים בהם הרבה בחג, כמו יינות, שמן ודבש. בואו נגיד שלו השתתפתי במאסטר שף והייתי מתבקשת להרכיב מנה לחג בעזרת המוצרים שבעלוני המבצע, הייתי די מתקשה במשימה. פירות וירקות לא היו שם, אולי חבילה בודדת של גזר ואפונה קפואים. בשר כמעט לא היה שם, רק שניצלים מוכנים ונקניקים. דגים לא היו שם, למעט צנצנות מוכנות של גפילטע פיש. מוצרי חלב בסיסיים כמעט לא היו שם, רק כמה יוגורטים ממותקים וגבינה אחת. גם דגנים וקטניות כמעט לא היו.

חשבתי שאולי מבצעי הבשר, הדגים והירקות משתנים מסניף לסניף, ולכן אינם מפורסמים באתרי הרשתות. לכן כיתתי את רגלי לסופרמרקטים הקרובים לביתי – של שופרסל דיל, מגה בול ורמי לוי - כדי לתת להם הזדמנות להרשים אותי פנים אל מול פנים. שלא יגידו שאני בררנית.

בנקודה זו חשוב לומר כמה מילים לגבי המיקוד שלי. בבדיקה התמקדתי במוצרים הרלוונטיים לארוחת חג ברוח "בישול בזול". גם אם במקום מסוים מכרו פילה בקר ב-70 שקל לק"ג במקום ב-120 לא ממש שמתי לב לזה, כי אני פשוט לא מתעניינת במוצרים בטווח המחיר הזה. המוצרים שעניינו היו בשרים קפואים שמחירם כ-30 שקל לק"ג, דגים קפואים שעולים כ-20 שקל לק"ג, ופירות וירקות. הקדשתי פחות תשומת לב למחירי הבשר הטרי בקצבייה, מפני שאלה משתנים מדי יום - ולא ממש הסתכלתי על טואלטיקה ומוצרים אחרים שאינם אכילים. חשוב גם להדגיש שמן הסתם לא הבחנתי בכל המחירים של כל המוצרים בחנויות. מדובר בסך הכל ברשמים שלי, לא בסקר מקצועי.

רמי לוי: תפוחים וירקות בשקל

הרושם שקיבלתי ברמי לוי היה מעודד. רבים מהדגים הקפואים - מרלוזה, פילה בקלה, נסיכת הנילוס וסול – נמכרו בפחות מ-20 שקל לק"ג. גם נתח בשר קפוא מספר 8 (זרוע) נמכר במבצע ב-18 שקל לק"ג (אני לא יודעת אם זה באמת לכבוד החג או שזה סתם קוריוז זמני - מישהו בסניף הזמין כפול או משהו - אבל אני לא מתלוננת). הפירות והירקות נמכרו אף הם במחירים טובים (תפוחים, עגבניות, מלפפונים ובצל בשקל לק"ג), והיו הנחות על כמה מהדגנים והקטניות. דבש במשקל 350 גרם הוצע בשקל, אבל אני עדיין מחכה לראות אם נזכה שוב למבצעי העוף בשקל (אם כי רק המחשבה על לעמוד בקצבייה יחד עם המון דוחף ולחוץ שדורש את העוף שלו בשקל מעלה בי חרדה).

יצוין שחוברת המבצעים שחולקה בכניסה לסניף אזלה, כך שייתכן שפיספסתי משהו. בגדול, תופעת ה"אזל לפני שהגעתי" מאפיינת את רמי לוי סביב החגים לא רק כשמדובר בחוברות. לכן, אם יש מבצע שאתם באמת מעוניינים בו (ויודעים שעוד הרבה אנשים לוטשים אליו עיניים) הגיעו לשם מוקדם (ועם סבלנות).

שופרסל דיל: הפתעה בגזרת התפוחים

גם שופרסל דיל הפתיעה לטובה. לאחר האכזבה מהמבצעים שפורטו באינטרנט, נמצאו בסניף כמה מבצעים ראויים יותר לחג. כמה סוגים של בשר קפוא נמכרו ב-32 שקל לק"ג - כולל מס' 9 (קשתית / אסאדו), שלרוב עולה הרבה יותר. גם פה נמכר נתח מס' 8 במבצע ב-20 שקל לק"ג. ייתכן שנוצר עודף אצל היבואן? נצפה גם פילה סול בכ-17 שקל לק"ג, והפירות והירקות נמכרו במחירים טובים. בלטו במיוחד לטובה התפוחים, שנמכרו ב-9-5 שקלים לק"ג, תלוי בזן.

גם החמאה נמכרה במחיר מצוין - 5.04 שקלים ל-200 גרם. להזכירכם, המחיר המרבי כרגע הוא 7.4 שקלים (שכן חמאה היא מוצר בפיקוח) - ואתם יודעים עד כמה חנויות ששות למכור מוצרים בפחות ממה שהן חייבות.

מגה בול: קנס על קניית יתר

ממגה בול המשכתי לא להתרשם יותר מדי גם כשביקרתי בחנות עצמה. מלבד מבצעים על פירות מיובשים ופיצוחים (שדומים להם נצפו בשופרסל דיל), לא ראיתי הורדת מחירים משמעותית של מוצרי בסיס לחג. לא היו דגים קפואים בפחות מ-20 שקל לק"ג, למעט בקלה (עם עצם - דג שמחירו בדרך כלל פחות מ-20 ש"ח לק"ג). כמעט שלא היה בשר קפוא בפחות מ-40 ש"ח לק"ג, ולא היו מבצעים במחלקת הפירות והירקות. מה שכן היה זה קרפיון ארוז ב-30 שקל ו-500 גרם בשר טחון קפוא ב-10 שקלים. מגה גם זוכים בפרס על המבצע הגרוע ביותר: 100 גרם סלמון מעושן ב-14 שקל ו-200 גרם ב-30 שקל. כנראה שיש קנס על קניית יתר.

אם במגה לא מתכוונים להוסיף מבצעים קרוב יותר לראש השנה, אני באמת לא מבינה איך הם יכולים לטעון לסל מוצרים זול לחג. אולי פיספסתי משהו? אולי הם פשוט מגדירים כ"סל מוצרים לראש השנה" סל שמכיל יין, במבה, פיצה קפואה ושמפו?

יצוין שבמגה בול יש גם מבצע שבו מוצעים ב-5.99 שקלים לק"ג חלקי עוף שונים (כרעיים, שוקיים, ירכיים, כנפיים ועוף שלם), אבל הוא רק נמשך עד מחר (19.9) - כך שאני לא יודעת אם להגדיר אותו כמבצע לחג. המבצע גם מותנה בקנייה של יותר מ-400 שקל - לא כולל מוצרים שבמבצע. אם אתם הולכים על המבצע הזה, ודאו שיש לכם בעגלה מספיק מוצרים אחרים כדי להיות זכאים. אין כמו להגיע לקופות ולגלות שלא קנית מספיק ושאתה צריך לשלם מחיר מלא - או לדחוף לעגלה המון מוצרים שאתה לא צריך כי "הי, בסופו של דבר זה חיסכון". חשבו את צעדיכם בתבונה כשמדובר במבצעים המותנים בסכום קנייה מסוים.

ואל תשכחו: זה בסך הכל קניות

למרות כל מה שכתוב לעיל - קחו את הפרטים בעירבון מוגבל. מחירים משתנים מסניף לסניף ומיום ליום, מוצרים אוזלים ומחירים לא תמיד מסומנים נכון. בסופו של דבר, אלה רק קניות. קחו אוויר, התאזרו בסבלנות ונסו להיות אדיבים לקופאים, לעובדים ולקונים האחרים. אם אתם עומדים בתור כשעוד חמש עגלות מלאות עד להתפקע לפניכם, פשוט השלימו עם העובדה שייקח לכם שעה לצאת משם, ואין לכם מה לעשות בעניין. תריצו צחוקים עם האנשים מסביבכם, עשו כמה טלפונים, עזרו לאנשים לפניכם להעמיס ולארוז מוצרים, והזמן יעבור.

ותזכרו שכל זה נועד בסך הכל כדי לספק תפאורה לארוחת החג שבה נשב, נדבר ונהנה יחד עם האנשים שאנחנו אוהבים.

יאללה חברים, שרשרו רשמים, הארות ואזהרות. נתקלתם במבצע שווה במיוחד? מישהו פירסם איזה דיל חלומי וגיליתם בדרך הקשה שהוא תקף רק בקנייה של יותר מ-986 שקל ובתנאי שאתם מחזיקי כרטיס מועדון ואזרחות צפון קוריאנית? אני בטוחה שנוכל להחכים אחד מהשני - ובתקווה, גם לחסוך כסף וזמן.