"יש אנשים שהשם שלהם קבע את הייעוד שלהם, ככה יצא" – שנים שאני שומעת את המשפט הזה, אבל אף פעם לא פגשתי באמת אדם ששמו עולה בקנה אחד עם מהותו. לא כל היפות והיפית יפות, לא כל הבינות חכמות ולא כל השמחה שמחות.

אבל כל זה השתנה כשהגעתי לחנות של מר G. Detou. בצרפתית מבוטא השם הזה "ז'ה דטו" – וזה נשמע בדיוק כמו המשפט שמשמעותו "יש לי הכל". ואכן, אם אתם מחפשים חומרי גלם לפטיסרי – יש לו הכל!

החנות, שנמצאת באזור אטיין מרסל המקסים, אמנם לא כל כך גדולה – אבל תוכלו למצוא בה הרבה מאוד דברים שאינם נמכרים במקומות אחרים. בתחום השוקולד מחזיק אדון הכל שוקולדים לפטיסרי ולשוקולטרי של החברות המובילות, כמו "ולרונה" ו"ברי קאליבו", ושל השוקולטייר מישל קלויזל, שמייצר גם שוקולד גולמי. לצד אלה יש באגף השוקולד גם קקאו משובח של כמה חברות, חמאת קקאו, פרלינה, פויטה ושוקולד צ'יפס בטעמים שונים.

אבל השוקולד הוא רק ההתחלה. הקסם שבחנות הוא הדברים הפחות יומיומיים: ערמונים, אגוזים שונים, פיסטוקים המיובאים ממדינות שאנחנו בדרך כלל לא טועמים את התוצרת שלהן, מחיות פיסטוק וערמונים, תמציות טעם שונות, וניל משובח, חומרי גלם לייצור ממתקים, חומרים לקישוטי עוגות (כולל סוגים שונים של דרג'ה), דבש מיוחד ועוד ועוד.

אמנם אדון הכל עוסק בעיקר בתחום הפטיסרי, אבל הוא חולש גם על חנות צמודה שמתמחה בחומרי גלם לבישול. תוכלו למצוא שם המון דברים מיוחדים: החל בקופסאות שימורים של סרדינים מיוחדים וצלופחים (!) עובר בחרדל איכותי וכלה בפסטות טריות ובמעדנים בשריים.

אחד הדברים המקסימים בחנות הוא תחושת שנות ה-50 שהיא משדרת (ואכן, המקום נוסד ב-1951). מנהל החנות לבוש בחלוק בורדו, כיאה לדוקטור בכיר לחומרי גלם. המוכרים מרכזים על שולחן את כל המוצרים שאתם מבקשים לרכוש, ואז עורכים את החשבון ושולחים אתכם עם פתקית לשלם לקופה. הקופאית נותנת אישור על התשלום, ובזמן שאתם משלמים הסחורה שבחרתם נארזת לה בשקית הממתינה לכם בחזרה בעמדת המוכרים. ממש תחושה של קניות במכולת של "רגע ודודלי". זה אמנם לא היי-טק, אבל אני אוהבת את היחס המסורתי לחומרי גלם, שיש בו הערכה ותחושה של כבוד אמיתי לתחום.

  הלקוחות נשלחים עם פתק לקופאית (צילום: שרון היינריך)
הלקוחות נשלחים עם פתק לקופאית (צילום: שרון היינריך)

כשאמרתי למנהל החנות שאני מתכוונת לכתוב עליו בבלוג הישראלי שלי, הוא שאל אם אני מכירה את רביבה. כמובן שהוא התכוון לרביבה אפל מבית הקפה "רביבה וסיליה" ברמת השרון. לטענתו, היא גם מבקרת אצלו מדי פעם.

את G.DETOU תוכלו למצוא גם באינטרנט, בערך. כיאה לחנות שמרנית ומסורתית, עידן האינטרנט עדיין לא ממש הגיע לשם. אבל סנונית ראשונה לאתר החנות, שעדיין נמצא בהקמה, תוכלו למצוא כאן.

58, rue Tiquetonne

75002 PARIS


View Larger Map