רק בחודש אפריל האחרון זעזעה דוגמנית העל הברזילאית ג'יזל בונדשן את תעשיית האופנה הבינלאומית, עם ההודעה כי היא פורשת מדוגמנות מסלול. "הגוף שלי מסמן לי באופן אוטומטי אם מה שאני עושה שווה את זה, והחלטתי להפסיק לעשות תצוגות", אמרה בונדשן. "אני מכבדת את הגוף שלי, וזאת זכות עבורי להיות מסוגלת להפסיק לדגמן". כל זה לא ממש הפריע לה לכבוש שוב את המקום הראשון ברשימה השנתית של פורבס, המדרגת את הדוגמניות הרווחיות ביותר בעולם על פי הכנסותיהן.

את צעדת הפרידה שלה עשתה בונדשן בתצוגת אופנה של המותג הברזילאי Colcci בשבוע האופנה של סאו פאולו, כשלצדה דוגמניות צעירות שלבשו חולצות טי עם הדפס של דמותה. דוגמנית פופולארית נוספת שהודיעה לאחרונה על פרישה מהמקצוע היא הבריטית קארה דלווין, שסיפרה בראיון לטיימס כי "הדוגמנות גרמה לי לשנוא את הגוף שלי". דלווין מתחזקת בשנה האחרונה קריירת משחק, וגם מופיעה בקמפיינים לקו האיפור של סאן לורן ומודעות לקו הביגוד של שאנל, שצולמו עוד בטרם יצאה בהצהרתה. על כל אלה, מטפסת גם היא לפסגת הרשימה החדשה של פורבס, בה היא מדורגת במקום 2 על בסיס הכנסותיה השנתיות.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

בונדשן שמרה על מעמדה במקום הראשון ברשימה, עם הכנסות של 44 מיליון דולר, דלווין מרחק מקום אחד ממנה, אבל עם חמישית מהכסף - 9 מיליון דולר בשנה. בהשוואה לעצמה, דלווין כמעט ושילשה את הכנסותיה מהשנה שעברה, שהסתכמו ב-3.5 מיליון דולר.

הנתונים שנאספו מתייחסים לתקופה שבין יוני 2014 ליוני 2015 והם כוללים את ההכנסות של הדוגמניות מתצוגות אופנה, קמפיינים ושיתופי פעולה מסחריים כמו פרסום באינסטגרם - כך שהודעות הפרישה של השתיים לקראת סוף התקופה שנבדקה, ודאי ישפיעו על מיקומן ברשימה רק בשנה הבאה.

שנה טובה לקארה דלווין, פחות לקייט מוס (צילום: gettyimages)
שנה טובה לקארה דלווין, פחות לקייט מוס (צילום: gettyimages)

נתוני פורבס המתפרסמים מדי ספטמבר מדרגים את 20 הדוגמניות הרווחיות ביותר בתעשיית האופנה. באופן לא מפתיע, הדוגמניות הממוקמות בעשירייה הראשונה של הרשימה אינן בהכרח הדוגמניות הלוהטות של הרגע על פי אתר models.com, ביניהן ססקיה דה בראו, אידי קמפבל ולילי דונלדסון, מכיוון שהעובדה שתעשיית האופנה מתפעלת מהפוטנציאל הגלום בך כדוגמנית, לא בהכרח מיתרגמת באופן מיידי למיליונים בחשבון הבנק.

דבר אחד משותף כמעט לכל הדוגמניות בעשירייה הפותחת - התואר מלאכית של ויקטוריה'ס סיקרט. מתברר שהכנפיים הצחורות הן לא רק סמל, אלא גם מנוף כלכלי, כשאת המקום ה-2 (בשיתוף עם דלווין) תופסת אדריאנה לימה עם הכנסות של 9 מיליון דולר, דוטזן קרוס במקום ה-4 עם הכנסות של 7.5 מיליון דולר, מירנדה קר במקום ה-6 עם 5.5 מיליון דולר, ואלסנדרה אמברוסיו, קרלי קלוס וקנדיס סוונפול במקום ה-8, עם הכנסות של 5 מיליון דולר כל אחת. ובל נשכח שגם בונדשן היא מלאכית במיל'.

צנחה למקום ה-17. קייט אפטון (צילום: gettyimages)
צנחה למקום ה-17. קייט אפטון (צילום: gettyimages)

הרשימה מצביעה גם על ירידה בהכנסותיהן של שתי דוגמניות פופולאריות לא פחות, הלא הן הקייטיות, קייט מוס וקייט אפטון, שב-2014 היו ממוקמות ישבן אל ישבן במקום ה-3, עם הכנסות של 7 מיליון דולר. מוס ירדה למקום ה-12 עם 4.5 מיליון דולר בלבד, בעוד אפטון צנחה למקום ה-17 עם מחצית מהכנסותיה בשנה שלפני כן. ב-2014 היתה אפטון הדוגמנית החדשה ברשימת הרווחיות, הודות לקמפיינים יוקרתיים לחברת האיפור בובי בראון ולמעצב התכשיטים דיוויד יורמן, וקו הלבשה הנושא את שמה. השנה היא נעלמה מהרדאר, מפנה את מקומה לחבורת הדוגמניות הלוהטת, שכוללת את קרלי קלוס וקנדל ג'נר, שעשתה כניסה מרשימה היישר למקום ה-16 ברשימה, עם הכנסות של 4 מיליון דולר.

ג'נר בת ה-19 היא גם צעירת הדוגמניות ברשימה, והשנה היא הופיעה באינספור תצוגות, וכן בקמפיינים של ז'יבנשי, קלווין קליין, קרל לגרפלד ואסתי לאודר. אולם אנליסטים מעריכים כי את מיטב כספה היא עושה מחשבון האינסטגרם הפופולארי שלה, הכולל 37 מיליון עוקבים (!) - המספר הגבוה ביותר ברשימה. לצורך השוואה, לג'יזל ישנם רק 6.2 מיליון עוקבים, לדלווין (דוגמנית שיש הסבורים כי היא חיה באינסטגרם) 19.6 מיליון, ולמירנדה קר "רק" 7.1 מיליון עוקבים, שזה פחות או יותר גודלה העדכני של אוכלוסיית מדינת ישראל. כמו דוגמניות וידועניות אחרות, גם ג'נר מתפרנסת מקידום מוצרים ומותגים בחשבון האינסטגרם שלה, ובקצב גידול העוקבים שלה, לא נתפלא אם בשנה הבאה היא תטפס לשיאים חדשים ברשימת המעושרות של פורבס.