ביום שישי הקרוב יעלה מעצב האופנה שי שלום על המסלול של שבוע האופנה המרכזי בברלין, שם יציג את קולקציית אביב-קיץ 2016 בעיצובו. במקור, התצוגה של שלום תוכננה להיות חלק מאירועי 50 שנה לכינון היחסים בין ישראל לגרמניה, ובהשתתפותם של שלושה בתי אופנה מקומיים נוספים: דודו בר אור, גוטקס וששון קדם. אולם המפיק מוטי רייף, שאיגד את הארבעה לתצוגה, סיפר אתמול ל-Xnet כי חברת IMG, המפיקה את האירוע, לא אישרה את החסויות לתצוגה, והאירוע במתכונתו המקורית בוטל.

שלום, שכבר טרח על הכנת הקולקציה מבעוד מועד, לא ויתר על האפשרות להציג בברלין, והחליט לקיים את התצוגה באמצעות מימון אישי, ובסיועו של דויד שנירר, בנה של לאה שנירר, החי בברלין ועובד בנספחות הצבאית בשגרירות ישראל בברלין.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

"רתמתי את הבן שלי, כי היה לי חשוב מאוד שהתצוגה תצא לפועל. הוא תקתק את זה בשבועיים", מספרת היום לאה שנירר, שמצטרפת גם היא לנסיעה לברלין לטובת התצוגה. "היה לי חשוב באופן אישי להציג אופנה ישראלית בברלין. זו לא הנקמה המתוקה שלי, אלא הגאווה הכי גדולה שלי, עם הסיפור המשפחתי שלי. תאמין לי, נלחמתי שהדברים יקרו".

לאה שנירר: "היה לי חשוב באופן אישי להציג אופנה ישראלית בברלין. רתמתי את הבן שלי, והוא תקתק את זה בשבועיים. זו לא הנקמה המתוקה שלי, אלא הגאווה הכי גדולה שלי, עם הסיפור המשפחתי שלי. תאמין לי, נלחמתי שהדברים יקרו"

כיצד הסיוע שלכם בא לידי ביטוי?

"דויד סייע בכל הפרוצדורה הלוגיסטית של התצוגה".

סייעתם לשלום גם מבחינה כלכלית?

"לא, התצוגה של שי מומנה על ידו, אבל הוא לא היה יכול לעשות את זה ללא עזרתו של דויד".

לנסיעה יצטרף רייף, אשר בינו לבין המעצב מתקיים שיתוף פעולה ארוך שנים, שכבר הניב בעבר תצוגת אופנה של שלום מעבר לים – במסגרת שבוע האופנה הישראלי שהפיק רייף לפני חמש שנים בלוס אנג'לס, כחלק משבוע האופנה בלוס אנג'לס (האח החיוור של שבוע האופנה בניו יורק). בשנה שעברה אף יצר שלום קולקציית קפסולה מיוחדת בהשראת נסיעתו של רייף לטקס האמי בארצות הברית. את הקולקציה דגמן, כמובן, רייף עצמו.

שלום, 46, סיים את לימודיו בשנקר בשנת 1997, ומאז פועל כאאוטסיידר בתעשיית האופנה. הוא עובד מול לקוחות פרטיים בלבד, מתוך סטודיו ברחוב הרכבת בתל אביב, ובגדיו מתאפיינים בבדים יקרים ובגזרות מודרניות המותאמות באופן אישי לגוף הלקוח/ה. אלו מוכנים לשלם 7,000 שקל ואף יותר לחליפה בעיצובו ובתפירה אישית. בשנים האחרונות מציג שלום בקביעות בשבוע האופנה של תל אביב קולקציות מעורבות לנשים ולגברים, המציגות את כתב ידו האישי, המתאפיין בצבעוניות מרהיבה וגזרות קלאסיות.

"אני מגיע לברלין עם אפס ציפיות", אומר שלום הבוקר. "בחרתי להשתתף בתצוגה כי רציתי להיות חלק מחוויה בינלאומית ולהיחשף לקהל שהשם שלי לא אומר לו מאום. בשלב הזה ברלין מצלצלת לי כמו נקודת פתיחה למסע בבירות אירופה".

קולקציית קיץ 2016 של שלום, שתיחשף בתצוגה בברלין, מורכבת מ-30 מערכות לבוש לנשים ולגברים. "הקולקציה מחולקת לשלוש חטיבות צבע, שהן המוטיב המשמעותי בקולקציה", מסביר שלום. "בכל קבוצה יהיו עשר מערכות לבוש, שש לגברים וארבע לנשים, של בגדים מחויטים, שמלות וסריגים דקיקים. הקולקציה תיפתח בגוונים של אפור חיוור עם צבעי מים באפור ונגיעות של ורוד בהיר, תמשיך בקבוצה של גווני וויסקי וקינמון, ותסתיים בקבוצה של בגדים בגווני שוקולד מריר עם נגיעות של ורוד עתיק ותכלת".

מתוך התצוגה של שי שלום בשבוע האופנה בתל אביב בשנה שעברה (צילום: אורית פניני)
מתוך התצוגה של שי שלום בשבוע האופנה בתל אביב בשנה שעברה (צילום: אורית פניני)

למרות שמדובר באירוע במימון אישי, התצוגה של שלום בברלין מצטרפת לשלל תצוגות נוספות של מעצבים ישראלים בגרמניה שהתקיימו השנה, לאחר שבינואר האחרון הציגו המעצבים אפרת קליג, שני צימרמן, פראו בלאו וציון ענבה בשבוע האופנה בפוטסדאם, שנערך במקביל לשבוע האופנה מרצדס בנץ בברלין, ובמרחק של 20 דקות נסיעה ממנה.

שבוע האופנה של ברלין הוא אומנם לא חלק מסבב שבועות האופנה המרכזיים באירופה – לונדון, מילאנו ופריז – אולם הוא זוכה לחשיפה גדולה בגרמניה ולסיקור בכל אמצעי התקשורת באירופה. כך שנוכחותו של שלום באירוע אולי לא תביא שלום, אבל היא בהחלט תוסיף לאופנה הישראלית כבוד.