הילרי קלינטון, לשעבר מזכירת המדינה של ארצות הברית ובעברה הרחוק יותר הגברת הראשונה, צפויה להכריז היום (ראשון) על כוונתה להתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית בבחירות 2016. קלינטון, 67, אשת נשיא ארצות הברית לשעבר ביל קלינטון, תפתח את הקמפיין בהודעת וידאו שתפורסם ברשתות החברתיות, ובהמשך השבוע צפויה לבקר באיווה ובניו המפשייר, שתי המדינות שיצביעו ראשונות בפריימריז המפלגתיים. ביום שישי האחרון היא פרסמה באתר ההפינגטון פוסט אפילוג חדש לספרה "בחירות קשות" מ-2014, בו הדגישה את היותה סבתא לנכדה בת שבעה חודשים כחלק מהמצע החברתי שהיא מבקשת לקדם, שבמרכזו יצירת הזדמנויות שוות לכלל אזרחי המדינה. "אינכם צריכים להיות נכדה לנשיא או לשרת חוץ כדי לקבל שירותי בריאות, חינוך והעשרה מצוינים, ואת כל התמיכה והיתרונות שיום אחד יובילו לעבודה טובה ולחיים מוצלחים", כתבה קלינטון.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

בתזמון יחצני מושלם, נחשף אמש (שבת) שער גיליון מאי של מגזין האופנה האמריקאי ELLE, שעל שערו מככבת צ'לסי קלינטון, בתם היחידה של הילרי וביל קלינטון. לבושה בשמלת ערב שחורה של גוצ'י וצמיד יוקרתי של קרטייה, התפנתה קלינטון ג'וניור בת ה-35 לשיחה על אימהות, דו"ח זכויות האדם של ארגון No Ceilings והזוגיות עם הבנקאי היהודי מארק מזבינסקי, לו נישאה ב-2010. בחודש ספטמבר האחרון נולדה לזוג בת ראשונה, שרלוט, ומאז עסוקים העיתונים היהודיים בארצות הברית בשאלת יהדותה, מאחר וקלינטון טרם התגיירה.

תהיה הנשיאה הראשונה של ארצות הברית? הילרי קלינטון על שער מגזין ווג בשנת 2009 (צילום: gettyimages)
תהיה הנשיאה הראשונה של ארצות הברית? הילרי קלינטון על שער מגזין ווג בשנת 2009 (צילום: gettyimages)

קלינטון, לשעבר כתבת ב-NBC, עובדת בשנים האחרונות בקרן קלינטון המשפחתית, הפועלת לקידום שוויון זכויות של נשים וקבוצות מוחלשות ברחבי העולם. הראיון המלא יתפרסם ביום שלישי הקרוב באתר המגזין ויגיע בשבוע הבא לדוכני העיתונים, אך בינתיים ניתן לקרוא קטעים ממנו שבהם מספרת קלינטון כיצד היא משפיעה על הוריה בנושאים כמו זכויות להט"ב וזכויות נשים, ומדוע תקדם נשיאה ראשונה בארצות הברית את השוויון בין המינים. "כבר עשינו התקדמות אמיתית בזכויות משפטיות לנשים, אבל עוד יש עבודה רבה בשוויון הזדמנויות לנשים במקומות העבודה", אומרת קלינטון הצעירה. "אם נסתכל בתחום המדיני, נשים הן רק 20 אחוז מהקונגרס. ממתי 20 אחוז נהפכו להגדרה של שוויון? לכן כשאני נשאלת על החשיבות של נשיאה אישה, אז כן, זה חשוב מסיבות סימבוליות".

קלינטון מסבירה כי ההצבעה לאמה צפויה לעודד נשים אחרות בארצות הברית ובעולם כולו. "שוב ושוב ראינו שכאשר נשים היו בעמדות מנהיגות, הן זכו לדרגות שונות של הצלחה לעומת עמיתיהן הגברים. מבחינה היסטורית, הן גם מסוגלות לבנות יותר קונצנזוס בחברה ובכך להביא להחלטות עם השפעה לטווח ארוך, בין אם זה בנושאים כלכליים, או בבניית הון חברתי. יש חשיבות גדולה מי יושב סביב שולחן הדיונים, וחשיבות גדולה עוד יותר למי יושבת בראש השולחן".

מתכוננת ליום שאחרי הבית הלבן. מישל אובמה עם שרה ג'סיקה פרקר וקרי וושינגטון על שער מגזין גלאמור (צילום: gettyimages)
מתכוננת ליום שאחרי הבית הלבן. מישל אובמה עם שרה ג'סיקה פרקר וקרי וושינגטון על שער מגזין גלאמור (צילום: gettyimages)

זו הפעם השנייה שהילרי קלינטון לוקחת חלק במרוץ לנשיאות ארצות הברית, לאחר שבשנת 2008 הפסידה בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לנשיא המכהן ברק אובמה, שיסיים את תפקידו בשנה הבאה. מי שכבר דוהרת בינתיים לתפקידה הבא היא מישל אובמה, שמככבת לצד השחקניות שרה ג'סיקה פרקר וקרי וושינגטון על שער גיליון מאי של מגזין האופנה גלאמור. השלוש מתכננות להשיק קמפיין ציבורי לסיוע לנשים בסביבה הצבאית, ובמסגרתו להעלות את המודעות לקשיים איתן מתמודדות נשים המשרתות בצבא האמריקאי, יוצאות צבא, ונשים הנשואות לאנשי צבא המשרתים מחוץ לבית.