השבוע הודיע ערוץ הטלוויזיה E! כי תוכנית הדגל "משטרת האופנה" בהנחייתה של קתי גריפין תרד משידור ותחזור אל המסכים רק בספטמבר הבא. "אנו מחכים בקוצר רוח לנצל את האפשרות הזאת לרענן את התוכנית", נכתב בהודעה שפרסם הערוץ אחרי חצי שנה מקרטעת במיוחד בתוכנית, מאז מותה של ג'ואן ריברס בחודש ספטמבר ועזיבתן של שתיים מתוך ארבעת חברי הפאנל במהלך החודש האחרון.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

עוד לפני ההודעה מטעם התוכנית, בשבוע שעבר, הודיעה גריפין כי היא עוזבת את הנחיית משטרת האופנה לאחר שבע תוכניות בלבד, בטענה שסגנונה לא התאים לקו שמובילים מנהלי התוכנית. שבועיים קודם לכן היתה זו הפאנליסטית הקבועה בתוכנית קלי אוסבורן, שוויתרה על מקומה לאחר שג'וליאנה רנסיק, פאנליסטית נוספת, שחררה אמירה גזענית כלפי השחקנית הצעירה זנדאיה. "היא מריחה משמן פצ'ולי או מריחואנה. כן, בטח מריחואנה", העירה רנסיק על שיער הראסטות של זנדאיה, והובילה את אוסבורן להציב לקברניטי התוכנית אולטימטום של 24 לשכנע את רנסיק להתנצל. רנסיק התנצלה בפומבי, אך אוסבורן בחרה בכל זאת להודיע על פרישתה. סיכוי סביר שזו לא היתה הפעם הראשונה בחודש האחרון שריברס התהפכה בקברה.

ג'וליאנה רנסיק על זנדאיה: "היא מריחה משמן פצ'ולי או מריחואנה. כן, בטח מריחואנה" (צילום: gettyimages)
ג'וליאנה רנסיק על זנדאיה: "היא מריחה משמן פצ'ולי או מריחואנה. כן, בטח מריחואנה" (צילום: gettyimages)

החריקות סביב שולחן הדיונים של משטרת האופנה מציפות את שאלת הרלוונטיות של תוכניות טלוויזיה ומדורי ביקורת אופנה בעלי סגנון מרושע. הייתכן שריברס לקחה יחד איתה לקבר גם את הפופולאריות של הלבנת פני הסלבריטאים ברבים? איפה עוברים היום הגבולות האדומים של ביקורת האופנה? האם האמירה על הראסטות של זנדאיה, חברה במילייה של אוסבורן, היא חציית קו אדום, או שדווקא התבטאות כמו "כריסטינה אגילרה היא כלבה שמנה", שיצאה מפיה של אוסבורן עצמה בתוכנית לפני ארבע שנים, נוראית הרבה יותר? ואולי בכלל אמירות עוקצניות ומרושעות בנוגע לסגנון הלבוש של הכוכבים פשוט יצאו מהאופנה, ופינו את מקומן לשבחים וליקוקים למצטיינות השטיח האדום?

"לביקורות אופנה תמיד היה ותמיד יהיה מקום", פוסקת דורין אטיאס, האמא המושחזת של ביקורת השטיח האדום בישראל, היושבת מזה 11 שנים על כס מבקרת האופנה של תוכנית הבידור "ערב טוב עם גיא פינס" בערוץ 10. "הצופים יכולים להסכים איתי או לא - זה לא רלוונטי. מה שרלוונטי זה שיש איש מקצוע שנותן ביקורת".

אטיאס רואה עצמה לא רק כסייד-קיק מבדר לתדמית הרצינית כביכול של פינס, אלא מאמינה בעבודתה כדרך ללמד את הסלבס ואת הקהל הרחב כיצד להתלבש טוב יותר. לאחרונה הפסיקה לחלק לסלבס דרקונים ועברה לשיטת ציונים חדשה בשלוש קטגוריות: למה כן, למה לא ומסקנה סופית: אוהבת / לא אוהבת. "אני רוצה שהתוכן שהקוראים יקבלו יהיה מדויק ועם ממד מלמד יותר", היא מסבירה בשיחה עם Xnet. "לא הפסקנו עם הדרקונים באופן גורף. נחזור איתם בעתיד".

דורין אטיאס. "ביקורת היא נושא רגיש, יש אנשים שלא יכולים לעמוד בזה. גם אותי מבקרים, וכל אחד לוקח את זה בפרופורציות שונות" (צילום: רפי דלויה)
דורין אטיאס. "ביקורת היא נושא רגיש, יש אנשים שלא יכולים לעמוד בזה. גם אותי מבקרים, וכל אחד לוקח את זה בפרופורציות שונות" (צילום: רפי דלויה)

"אני חושבת שביקורות אופנה הן לגיטימיות בתנאי שמתייחסים אליהן ברצינות הראויה, כלומר, בחוסר רצינות מוחלט", אומרת מלי זיידמן, עורכת בידור בשבועון "פנאי פלוס" ואחראית על המדור "שיק ושוק", שהפך זה מכבר למטבע לשון. "מבחינתי מדובר בעוד פן בסקירת עולם הבידור והרכילות, ולא יותר מזה. מי שלוקח את הדברים שכתובים במדור ביקורת אופנה כתורה מסיני הוא טיפשי, ומי שלוקח עצמו כמבקר אופנה ברצינות הוא טיפש".

שיק ושוק הוא מהמדורים הפופולאריים בביקורת השטיח האדום בישראל. הוא מורכב משפה דיכוטומית פשוטה שמטביעה על כל תמונה של סלב את החותמת החד משמעית "שיק" או "שוק", ומכריעה מי מהכוכבות תזכה להעביר את השבוע הקרוב בתחושה שהא מינימום אודרי הפבורן, ומי ירגיש מושפל וישקול לפטר את הסטייליסט האישי שלו. היום גם קהל הגולשים הרחב יכול להצביע באתר השבועון ולחרוץ את גורל הסלב לשיק או לשוק.

"אני לא רואה צורך בנימוק דעתני ורחב יריעה בנוגע להחלטה שיק/שוק", אומרת זיידמן. "אחרי הכול, מדובר בטעמי האישי ולפעמים גם של שאר בנות המערכת שנהנות להביע דעתן, והרבה פעמים דעתנו לא תואמת את זו של הגולשים. ההבנה שמה שבעיני הוא יפה יכול להיות מכוער בעיני האחר, ולהפך, היא לא סיבה לגנוז את הרעיון של שיק או שוק, אבל היא בהחלט סיבה מצוינת לא לקחת אותו ללב".

ביקורת מורחבת קצת יותר על מלבושי הסלבס מופיעה במדור "חיננית", המתפרסם במוסף "המגזין" של מעריב. "להיות סתם ביץ' ממורמרת כל אחד יכול", מסביר כותב המדור חן אבני בשיחת טלפון מברלין, העיר בה הוא חי כיום וממנה הוא כותב את ביקורתו על סמך תמונות. "זה לא סקסי ובעיקר לא נעים לקריאה. זו חוכמה קטנה לכתוב רק לשם הרשעות, וכדאי שלכותב תהיה זיקה לאופנה, כך שבסופו של דבר הקורא גם יזכה לערך מוסף מהטקסט".

חן אבני. "אני חושב שיש בארץ כמה סלבריטאים שצריכים לומר לי תודה" (צילום: עידו איז'ק)
חן אבני. "אני חושב שיש בארץ כמה סלבריטאים שצריכים לומר לי תודה" (צילום: עידו איז'ק)

אבל שלא תתבלבלו לרגע, הטון המרושע עולה וצף גם בין שורות הביקורת הבונה של אבני. לפני כחודש, למשל, כתב על אלמה דישי תחת הקטגוריה "אופס, הצליח לך": "עצרו הכול! אלמה דישי התלבשה לגמרי לא רע, והיא מפגיזה אש כבדה בחזרה על חיננית בשמלה צבעונית בהשראת מפות שולחן ממזרח רומניה, שעושה רק טוב לבעליה".

גם אבני מסביר כי בשורה התחתונה מדובר במדור ביקורת אופנה הומוריסטית, ולכן לא צריך לקחת אותו ברצינות תהומית. יחד עם זאת, הוא מודה כי הטון המרושע שליווה את מדוריו לאורך השנים עבר עידון, וכי המרחק הפיזי מהמסוקרים בישראל מאפשר לו מרווח פעולה נוח יותר, מכיוון שהוא לא נמצא בסביבה לקבל את הריקושטים מצד המסוקרים.

כשהוא נשאל על מקרים שבהם הביקורת שלו נלקחה ברצינות גדולה מדי, אבני נזכר בסיפור ישן עם השחקנית דורית בר אור, עליה כתב כשלבשה בגד מנצנץ לאירוע כי היא נראית כמו כדור דיסקו. בר אור לא אהבה את הבדיחה על חשבונה, ובתגובה סילקה את אבני ממועדון ZIZI, שהיה אז בבעלותו של בן זוגה, זיו שני. מאז השניים השלימו, ובר אור הפכה למעצבת אופנה מוכרת בישראל.

גם לאטיאס יש לא מעט שלדים בארון, ביניהם הריב המתוקשר עם גלית לוי, שהחרימה במשך תקופה ארוכה את התוכנית של גיא פינס בגלל ביקורת אופנה נשכנית של אטיאס, או חברות מועדון הבלונד אורלי ויינרמן וסנדרה רינגלר, שנעלבו עד עמקי נשמתן מהדברים שאמרה על בגדיהן. "ביקורת היא נושא רגיש", אומרת אטיאס. "יש אנשים שלא יכולים לעמוד בזה. גם אותי מבקרים, וכל אחד לוקח את זה בפרופורציות שונות".

היית מתרשעת בביקורת גם כלפי חברות קרובות שלך, כמו קרן מור?

"בטח, ואני גם עושה את זה. זה הרבה יותר קל לי, כי הן חברות שלי".

"היו מקרים שסלבריטאים מצאו לנכון לערער על הקביעות שלי ולהיעלב מרה", אומרת זיידמן, "דיאלוג הוא מבורך בעיני, אבל על טעם ועל ריח, יו נואו. היו גם מקרים שסלבריטאים הודו שהם הפנימו משהו, וזה עשה להם טוב. לעינת שרוף היה איזה סיפור אהבה עם חולצות בטן, עוד לפני שהיא הפכה לחטובה, ומצאתי לנכון לכתוב על זה, כנראה בעוקצנות. מאז בכל פעם שהיא פוגשת אותי היא מודה לי על זה, ואומרת שזה היה ווייק אפ קול".

"אני חושב שיש בארץ כמה סלבריטאים שצריכים לומר לי תודה", אומר אבני לסיכום. "מדורי ביקורת השטיח האדום קבעו סטנדרטים חדשים בלבוש של סלבס לאירועים. תראה איזה יופי מיה דגן מתלבשת היום כשהיא יוצאת לאירוע, ואפילו שרה נתניהו - מי היה מאמין איזה שינוי היא עשתה. הכי אני מעריך את אניה בוקשטיין, שנראית נפלא ועשתה מהפך פנימי בתפישה של איך היא צריכה להיראות. הלוק השחור שלה בתצוגה האחרונה של קסטרו פשוט חימם לי את הלב".

ומי המתלבשים הגרועים ביותר היום בישראל לטעמך?

"רוני דלומי, שנדמה שאת שחיית הבוקר שלה היא עושה בצפרדע ירוקה, ומשם היא אוספת את הפריזורה והבגדים. גם אוריאל יקותיאל מאוד מאכזב אותי לאחרונה - הוא מתלבש כמו לסבית מסינסינטי עם בעיות הורמונאליות. וכמובן, עברי לידר, שנורא מתאמץ להיראות מגניב, וב-2015 מראה מתאמץ זה פספוס אחד גדול".